Se zvláštním časovým odstupem, čtyři měsíce po oscarovém ceremoniálu, se Will Smith omluvil v internetovém videu za facku, kterou uštědřil moderátorovi Chrisi Rockovi. Ten předtím žertoval na účet Smithovy manželky a její alopecie.

„Žádná část mého já si nemyslí, že to byl správný způsob, jak se zachovat,“ říká třiapadesátiletý herec ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích. 

Většinu doby se v něm kaje: omlouvá se ostatním nominovaným, které tento incident zastínil, rodině Chrise Rocka, konkrétně jeho matce a bratrovi, s nímž měl dobrý vztah a myslí, že už asi „nepůjde spravit“. „Nedošlo mi, kolika lidem v tu chvíli ublížím.“

Trvá však na tom, že se pro tuto reakci rozhodl sám, a nepodnítila ho k tomu manželka Jada Pinkett Smith, která po Rockově „fórku“ obrátila oči v sloup. Leckdo se totiž domníval, že to udělal na její popud, neboť předtím se zasmál rovněž.

Celý incident se přitom paradoxně odehrál během večera, který měl stvrdit Smithovu cestu mezi legendy Hollywoodu. Dlouholetá herecká hvězda se na něm dočkala Oscara za hlavní roli ve filmu Král Richard: Zrození šampionek, kde ztvárnil mimořádně poutavě otce tenistek Williamsových.

Když sošku přebíral, tak se k incidentu nevyjádřil. Současné video je jedním z prvních veřejných ohlasů Willa Smithe od samotného incidentu.

„Byl jsem v mlze. Ozval jsem se Chrisovi, ale dostal jsem zprávu, že není připraven si povídat. Až bude, tak se ozve,“ vysvětluje Smith v bílé kšiltovce a tričku s límečkem. A zároveň prohlásil: „Chrisi, omlouvám se. Moje chování bylo nepřijatelné a jsem tady, kdykoli by sis chtěl promluvit.“

Rock se zatím podobně obsáhle nevyjádřil, na incident dělá jen různé narážky při svých veřejných vystoupeních. Jednu z nich udělal i pár hodin po zveřejnění videa při své show „Chris Rock Ego Death World Tour“ v Atlantě, kde mimo jiné prohlásil: „Každý, kdo říká, že slova mohou zraňovat, nikdy nedostal ránu do tváře.“

Smith nepoškodil jen svoji pověst, ale také svoji kariéru. Mnoho projektů, kde měl účinkovat, nyní nepokračuje v produkci. Mezi nimi třeba akční thriller Fast and Loose, který chystal Netflix.

Nejistý je osud také dalšího thrilleru podle skutečných událostí Emancipation, který už je ve fázi postprodukce a Apple, pro nějž vzniká, nyní zvažuje, co s ním. Paradoxně v něm přitom Smith prý podal další mimořádný výkon, s nímž mohl útočit na herecké ceny. Chystalo se také pokračování snímku Já, legenda.

Dá se ale čekat, že oscarový incident nebude pro Smithovu kariéru fatální, jen ji zbrzdí. Jeho herecký kolega Martin Lawrence už se vyjádřil, že kvůli neslavné facce se nezruší produkce Mizerů 4, dalšího očekávaného blockbusteru se Smithem, jehož natáčení se dle všeho také jen zpomalilo.

Zdroje hovoří i o tom, že také zmiňovaný film Emancipation by se měl dočkat premiéry ještě letos, jen asi později, než se plánovalo. Apple zřejmě čeká, až se skandál trochu přežene. Dá se ale čekat, že k němu Hollywood bude přistupovat trochu zdrženlivěji než doposud.

Smithe to ale nemusí zas tolik trápit. Kariéru má za sebou úchvatnou a jeho jmění se odhaduje na 350 milionů dolarů (přes 8,4 miliardy korun). Teď hraje jen o to, jak si ho historie zapamatuje.