skip to main content
Restart

Odpočinek a organizace. Pět způsobů, jak ti úspěšnější zvládají stres

Úzkost, chaos, přetížení. Valí se na vás několikrát týdně, nebo dokonce denně? Napětí a strach jsou nyní pro lidstvo emocemi tak pravidelně zažívanými, až se pro ně vžilo jednotné označení „stres“. Stačí ho vyslovit a téměř každý tuší, co pod ním rozumíte: svíravý fyzický pocit a duševní zátěž.

Pod tlakem jsme tedy všichni, ale každý ho prožíváme jinak. Právě způsob, jak se umíme se stresem vypořádat, je stěžejní nejen pro naše zdraví, ale i úspěchy. Není divu, že skuteční mistři svého oboru mají pevně zajeté rituály, kterými se snaží onu sžíravou tenzi pravidelně uvolňovat. A tím nemáme na mysli alkohol ani drogy – tyto substance vás sice stresu dokonale zbaví krátkodobě, ale z dlouhodobého hlediska vše jenom zhorší.

Zde je pět způsobů, jak se ti nejúspěšnější utkávají se stresem.

Jsou extrémně organizovaní
Určitě namítnete, že znáte génia, který je ten největší chaotik pod sluncem. Ale je to spíš výjimka potvrzující pravidlo. Velmi schopní, cílevědomí lidé chápou, že je to právě chaos, který jim ubírá na energii. Tím pádem se zbavují všeho, co ho tvoří. Ať už je to zbytečně moc věcí v bytě (také proto tolik lídrů vyznává minimalismus), nebo zmařený start dne. Právě proto je známo, že ihned po probuzení Oprah Winfrey hodinu medituje a Barack Obama cvičí.

Důkladně odpočívají
Slýcháváte o tom, že Steve Jobs téměř nespal, stejně jako Napoleon nebo Elon Musk? Opět, v dlouhodobém měřítku se tato strategie závažným způsobem podepíše na těle. CEO YouTube Anne Wojcicki v jednom rozhovoru prohlásila, že za svou kariéru vděčí především své schopnosti umět si úplně vyčistit hlavu. Pokud si takový čas, kdy všechno hodíte za hlavu a relaxujete způsobem, který vám je nejpříjemnější, naplánujete do diáře, bude se vám nejen lépe dýchat, ale i pracovat.

Reklama

Kontrolují svůj vnitřní hlas
Každý k sobě promlouváme, často mnohem kritičtěji, než činí okolí. Během náročných situací se někdy onen hlas v hlavě zvýší a zahrne nás výčitkami a obavami. Emocionálně vyzrálí lídři vnímají své myšlenky, včetně těch negativních, a dokážou je zastavit. Vědí totiž, že nářky a sebemrskání jim berou energii k řešení problémů.

Nepodlehnou nutkání reagovat hned
Všichni v sobě máme pravěký instinkt, který nás nutí odpovědět na možné nebezpečí útokem, nebo útěkem. Stres v nás vzbuzuje tyto hluboko zakořeněné vzorce, které ale nejsou v pracovním prostředí těmi nejlepšími rádci. Pokud chcete mít úspěch, musíte se ve vypjatých situacích naučit zhluboka nadechnout, obrazně poodstoupit a učinit rozhodnutí až po důkladné rozvaze.

Přijímají zodpovědnost za svůj život
Pandemie koronaviru nám všem uštědřila pořádnou lekci z nepředvídatelnosti. Vnější náročné okolnosti ale ty nejúspěšnější z nás nezastaví v dospělém přístupu k sobě samým. Chápou, že propadnout syndromu oběti je velmi snadné a vždy budou existovat vnější překážky, ale je pouze na nás, jak se s nimi vypořádáme.