skip to main content

Odpovědi na zásadní otázky i epické sci-fi. Co čte ředitel úspěšného artového kina?

Pohled na noční stolek či do virtuální knihovny Kindlu je výletem do zákulisí mysli. Proto přijde vhod série, ve které inspirativní a schopní prozradí, s jakými papírovými nebo digitálními společníky tráví své dny.

David Beránek je ředitel jednoho z nejpopulárnějších českých kin, jehož historie sahá až do roku 1940. Zaměřeno na netradiční produkci, která osloví náročnějšího diváka, se zároveň pod Beránkovým vedením Bio Oko proměnilo na důležité kulturní centrum.

Konají se zde vernisáže, sousedské slavnosti, ale i koncerty či burzy knih a starožitností. Schází se zde velmi široké spektrum návštěvníků: od filmových profesionálů, cenami ověnčených umělců či studentů, po Václava Dejčmara, který zde uvedl projekci filmu o přírodním psychedeliku.

Proto se v bio Oko bude cítit dobře kdokoliv, kdo má podobně jako jeho ředitel otevřenou mysl a je ochoten inspirovat se nejrůznějšími názory.

Kniha, která mě nejvíc ovlivnila

Mircea Eliade: Mýtus o věčném návratu
„Když si někdy začnu klást otázky, jaký má to všechno lidské plahočení smysl, stačí mi otevřít tuto útlou knížečku a připomenou si existenci člověka a jeho dějin.

Baví mne přemítat nad tím, co bylo před naším světem, tak jak ho známe, před tím než ho zabydlel člověk.

A rád si uvědomuji, že jsou otázky, které vlastně nejde zodpovědět. Měly by smysl rituály, které praktikovala starobylá společenství i v dnešní době, nebo jsme se posunuli tak hodně, že to již není možné? Pro někoho možná nepříjemné či nesrozumitelné otázky, pro mě jde o uklidňující přemítání, které jediné má smysl“.

Reklama


Kniha, kterou právě čtu

Frank Herbert: Duna
„Nové filmové zpracování Duny režisérem Denisem Villeneuvem mi připomnělo, že jsem si ještě neudělal názor na omračující ohlas této sci-fi legendy.

Duna ale není jen sci-fi nebo fantasy s velmi komplexním meziplanetárním světem s vlastní mytologií, ale také psychologickýromán. Historie se buď opakuje, nebo je tato kniha vizionářská“.


Co si chci přečíst

Daňa Horáková : O Pavlovi
„Svědectví české novinářky a spisovatelky o životě s filmovým režisérem Pavlem Juráčkem . Jejich seznámení, manželském soužití a rozchodu. O filmařích a světu kolem nich vychází relativně hodně knih, ale jen některé stojí opravdu za pozornost. Tahle na mě čeká“.