Naděje na obzoru! Počet nově potvrzených případů koronaviru klesá, už víme, kdy budeme moci do kina nebo do parku s přáteli, a víkendové sluníčko nám připomenulo, že i v karanténě může být opravdu hezky. A aby toho optimismu nebylo málo, nabízíme čerstvý výběr dobrých zpráv.

Pitná Ganga. Kvalita vody v největší indické řece Ganze se díky koronavirovým opatřením zlepšila natolik, že už je zase pitná. V zemi se zastavil provoz 24. března, kdy premiér vyhlásil karanténu, a vedlejším účinkem bylo, že do Gangy přestaly téct odpady z různých továren. Řeka je od pohledu čistší a vrátily se do ní i ryby a další živočichové.

Veteránův pochod. Devětadevadesátiletý britský veterán Tom Moore se rozhodl, že do svých 100. narozenin přejde stokrát svou zahradu. Nutno dodat, že Moore má jen velmi omezenou možnost pohybu s chodítkem. Výzvu přijal, aby pomohl vybrat peníze Národnímu zdravotnickému systému.

Doufal, že pro zdravotníky vybere tisíc liber (přes 31 tisíc korun), ale reakce veřejnosti byla daleko silnější: lidé mu poslali už přes 23 milionů liber (přes 720 milionů korun)! A to slaví jubileum až 30. dubna…

Poslední ať zhasne. Rakousko zavřelo v týdnu poslední uhelnou elektrárnu, do roku 2030 má v zemi veškerá spotřebovaná elektřina pocházet z obnovitelných zdrojů.

Dobří orli se vracejí. Úctyhodní dravci s rozpětím křídel až 2,5 metru nebyli nad Anglií vidět 240 let. Na počátku 20. století vlivem nelegálního lovu vyhynuli, nyní se ale díky záchranářským projektům organizací Forestry England a Roy Dennis Wildlife Foundation vracejí. Během pěti let by se nad ostrovy mělo dostat asi 60 ptáků. 

Prázdný útulek. Zaměstnanci a dobrovolníci ve floridském útulku mohli oslavovat. Normálně se v něm pohybuje řada zatoulaných a opuštěných psů, ale nyní je prázdný. Všechna zvířata našla nový domov, což není těžké pochopit: lidé zavření v karanténě touží po zvířecí společnosti více než obvykle.

Respirátory pro děti. Nové masky, které vyvinulo ČVUT ve spolupráci s Akademií věd, se kromě dospělých dostanou i k mladším. Upravená, lehčí verze má pomoci především dětem s vážnými nemocemi.

Dýchejte zhluboka. Karanténa výrazně zlepšila stav ovzduší v evropských metropolích, v porovnání s loňskem se vyčistilo zhruba o polovinu. Paříž podle dat programu Copernicus od Evropské kosmické agentury zaznamenala pokles oxidu uhličitého o 54 procent, Madrid, Milán nebo Řím o 45 procent.

Štědrý obchodník. Obchod Day-Today nedaleko Edinburghu se stal symbolem dobročinnosti. Před měsícem začal majitel rozdávat seniorům koronavirové balíčky s nejnutnějšími potřebami (toaletní papír, antibakteriální mýdlo, léky s paracetamolem…).

Teď připravil další nabídku: zdravotníci, pečovatelé a senioři si mohou zdarma odnést sáčky s dezinfekcí. Říká k tomu: „Teď musíme pomáhat, vydělávat můžeme později.“

Recyklační enzym. Vědci z francouzské společnosti Carbios dosáhli pozoruhodného objevu. Vytvořili mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové lahve během pár hodin. A dokáže je redukovat na chemikálie, z nichž se pak vytvářejí nové lahve. Dosavadní mechanické recyklování přitom z použitých lahví vytvářelo jen materiál horší kvality. 

Masky místo Lega. Továrna v dánském Billundu, která jinak vyrábí oblíbené hračky Lego, změnila v časech pandemie své zaměření. Místo stavebnic vytváří ochranné štíty pro zdravotníky, a to v úctyhodném tempu: zvládne jich 13 tisíc denně.

Vědci našli nadějnou planetu. Kdyby se to tady přece jen s těmi viry nezlepšovalo, nemusíme možná hned zoufat. Naděje na novou budoucnost lidstva se nazývá Kepler-1649c, je to planeta o chlup větší než Země a nachází se asi 300 světelných let od nás v takzvané obyvatelné zóně své mateřské hvězdy – tedy ve vzdálenosti vhodné pro existenci života.

Další dobré zprávy z minulých týdnů: