skip to main content
Jak být lepší

Ovládnout pracovní chaos? Super dovednost, kterou zvládnete i vy

Cítíte se zavalení a neorganizovaní kvůli blížící se dovolené a všem těm úkolům, co se na vás nakupily? Možná vás trápí zmatečný nadřízený, který mění své požadavky…

Chaos je sice vyčerpávající, ale zároveň příznačný pro dobu, ve které žijeme. Nemůžeme se mu nikdy zcela vyhnout, ale pokud zapojíme dostatečnou flexibilitu, můžeme se v něm naučit relativně spokojeně fungovat.

Reklama

Zmatkům na pracovišti se věnuje celá kniha Make the Most of Your Workday od spisovatelky Mary Camuto. Autorka v ní doporučuje, abychom nepropadali beznaději, pokud jsme obklopeni zamotanou situací na pracovišti.

Camuto doporučuje, abychom se nepouštěli do dramatizování poměrů, i když je to podle ní velmi lákavé. Stěžovat si na okolnosti, nadřízené či pandemii nám sice přinese krátkodobou úlevu, ale nebudeme mít situaci o nic víc pod kontrolou.

Co pomůže? Určit si, na co máme přímý a nepřímý vliv, a s čím naopak nedokážeme udělat nic. Když stojíme před zádrhelem, zeptejme se sami sebe: co s tím můžu udělat? Zdánlivě jednoduchá otázka funguje jako úklid v hlavě.

Reklama
Čím větší chaos zažíváte v pracovním životě, tím důležitější je uklidnit ten osobní.

Působit v zaměstnání, kde každý úkol znamená okamžitou prioritu, je psychicky velmi náročné. Potřebujete přesně vědět, jakou máte roli, jaké jsou dlouhodobé cíle kolektivu i vás samotných. Tyto znalosti budou nápovědou, až budete vyhodnocovat, co musíte udělat okamžitě, a co naopak delegovat nebo odložit.

Čím větší chaos zažíváte v pracovním životě, tím důležitější je uklidnit ten osobní. Základem je pravidelný spánek, pravidelný přísun zdravého jídla a pohyb. Nepředstavujte si detox, přísnou dietu nebo denně hodinu jógy či jízdy na kole. Stačí, když budete jíst v klidu jídla obsahující dostatek zeleniny a denně půjdete alespoň půl hodiny pěšky.

Nejdůležitější vlastností v neklidných časech je ale podle Mary Camuto schopnost říct dost dřív, než uděláte chybu nebo vyhoříte.

Informujte včas své kolegy a nadřízené, že máte se zadáním problém či nedokážete žonglovat s příliš mnoha míčky najednou. I velmi komplikované situace se dají vyřešit, když se k nim postavíme čelem.

Reklama
Reklama