Operační systém Apple iOS 14.5 přinese revoluci, ke které firmu donutily pandemické časy – konkrétně fakt, že přes její preferovaný systém zabezpečení Face ID nejde uživatelům odemknout iPhone, když mají zakrytý obličej. Což je v roce 2021 bohužel standard. Jenže pandemická revoluce u Apple má jeden háček, konkrétně bezpečnostní. Co je dobré o novince vědět?

Podle všeho se iOS 14.5 se stane jednou z nejdůležitějších aktualizací nejnovějšího operačního systému od Apple. Zásluhu na tom má přelomový systém ochrany soukromí, na němž vývojáři pracovali několik měsíců, ale taky nový způsob odemykání iPhonů s rouškou či respirátorem na obličeji.

Na snadný způsob odemykání přístroje, při kterém nevadí zakrytá ústa a nos, čekali uživatelé iPhonů déle než rok. Dosud Apple nabídl v aktualizaci iOS 13 jen dosti těžkopádné řešení – když telefon zjistí, že si chráníte obličej, zobrazí na displeji formulář pro číselný kód, jímž se do systému dostanete.

Mnozí uživatelé, mě nevyjímaje, doufali, že se v loňském modelu iPhone 12 vrátí Touch ID neboli čtečka otisků prstů. Nestalo se tak, Apple teď ovšem zavádí nový (a údajně příjemnější) typ odemykání v roušce prostřednictvím chytrých hodinek Apple Watch. Sami si to budete moct zkusit při příští velké aktualizaci operačního systému iOS 14, která by měla přijít každým dnem.

Jak tedy nový systém odemykání funguje?

Jeho základem je haptická odezva, tedy stejná technologie, která umožňuje odemykání MacBooků pomocí hodinek Apple Watch. Pracuje se s ní velmi snadno, ale podle serveru 9to5Mac je nutno splnit pár základních náležitostí.

Musíte například povolit odemknutí telefonu pomocí kódu používaného na Apple Watch, ten je ovšem nutno použít jen ve chvíli, kdy si hodinky poprvé v daný den berete na ruku (pokud je tedy přes den opět nesundáte). Kromě toho je k odemknutí telefonu nutno na hodinkách povolit funkci rozpoznávání zápěstí.

Nový systém odemykání nelze použít k platbám prostřednictvím iPhonu, jenže to beztak není nutné, máte-li hodinky na ruce.

Je nová funkce operačního systému iOS 14.5 bezpečná?

Nový způsob odemykání vypadá zajímavě, ale samozřejmě není tak bezpečný jako Face ID, což je důvod, proč Apple do systému pro případ potřeby přidal funkci rychlého zamknutí iPhonu z hodinek.

Redaktoři serveru 9to5Mac nové odemykání zkoušeli v betaverzi iOS 14.5 a popisují ho slovy: „Zdá se, že telefon vůbec rozpoznávání tváře nepoužívá. Místo toho jen zkouší detekovat roušku, a když se mu to podaří, umožní odemčení přes hodinky Apple Watch. Vůbec přitom neřeší, zda obličej s rouškou patří majiteli či ne.“

Uživatelé přitom i v nové verzi musí na telefon pohlédnout, aby potvrdili odemčení. Systém prý navíc dokáže změřit sílu Bluetooth signálu mezi iPhonem a Apple Watch a podle toho vyhodnotí, zda obě zařízení používá stejný člověk.

Expert na kybernetickou bezpečnost ze společnosti ESET Jake Moore píše, že nová funkce systému iOS 14.5 bude nepochybně užitečná, ale zároveň představuje jistý kompromis mezi bezpečím a uživatelským pohodlím. „Každé řešení, které byť jen trochu obchází bezpečnostní kontrolu, zvyšuje zranitelnost přístroje,“ varuje.

Sám by při odemykání telefonu v roušce dával přednost čtečce otisků Touch ID. „To je mnohem bezpečnější řešení,“ tvrdí. „Mimo jiné se tak zmírňuje riziko, že se vám bude někdo dívat přes rameno a odpozoruje zadávaný kód.“

Souhlasím a stále doufám, že se Touch ID v iPhonu 13 vrátí, zejména poté, co o tom hovoří fámy ze všech stran. Na druhou stranu novinka v iOS 14.5 může svědčit o tom, že u Apple přemýšlejí na delší dobu dopředu a předpokládají, že za rok touhle dobou už roušky masově nosit nebudeme.

Proto mi připadá zajímavější jiná funkce iOS 14.5 – nedávno představená technologie ochrany soukromí. Může jít o převratnou novinku, díky níž budou muset aplikace typu Facebooku otevřeněji přiznat, jakým způsobem uživatele sledují a pracují s jeho daty, a uživatel bude moci sledování případně zcela vypnout.

Kromě toho se taky Apple s novou verzí systému vydal nezávislou cestou u prohlížeče Safari, který v nové verzi systému nebude využívat anonymní režim prohlížení stránek od Googlu, jako doposud. Nově povede uživatele přes své vlastní servery. Tímhle odklonem na vlastní proxy servery se Apple vyhne tomu, aby musel s Googlem sdílet citlivá data uživatelů.