Nová streamovací služba Apple TV sice už s velkou pompou uvedla svoje seriály The Morning Show a See, její nejsilnější původní titul se ale dost možná nenápadně přikradl až teď. Jmenuje se Servant a na prostoru deseti půlhodinových epizod rozprostírá mysteriózní thriller o manželském páru, který si na hlídání svého několikatýdenního syna Jericha najal chůvu. Což je to jediné, co lze bez spoilerů říct o projektu, který kreativně zaštítil režisér M. Night Shyamalan.

Hned v první epizodě se ale ukáže, že Jericho je mrtvý. Chlapec zemřel, když mu bylo třináct týdnů, z čehož se jeho matka Dorothy zhroutila. Pomohla ji až obskurní „terapie přechodným objektem“, díky níž si vsugerovala, že se tragédie nikdy nestala. V kolébce v dětském pokoji tak uspává hyperrealistickou „reborn“ panenku a chová se, jako kdyby byla živým Jerichem.

Manžel Sean partnerčinu iluzi rezervovaně udržuje, a dokonce svolí, aby si pár do svého několikapatrového činžovního domu ve Filadelfii najal chůvu. To ale dost možná neměl dělat. Osmnáctiletá Leanne, kterou našla Dorothy na inzerát, není vůbec překvapená, že se má starat o panenku. A dokonce o ni pečuje, i když Dorothy není doma. „Čekal jsem někoho staršího. A méně divného,“ říká nedůvěřivý Sean, to ale ještě netuší, co dívka do domu přivedla.

Tvůrce Tony Basgallop a režisér první epizody Shyamalan si pohrávají s konvencemi subžánru „home invasion“ hororů a tajnosnubný Servant je vlastně jejich odpovědí na seriál Black Mirror. Námět připomíná nedávný horor The Boy, v němž se chůva musela starat o porcelánovou panenku v životní velikosti. V Servantovi jsou ale mnohem důležitější skuteční lidé. Největší záhadou totiž je, co se děje v jejich nitru.

Dorothy (Lauren Ambrose) je televizní hlasatelka, Sean (Toby Kebbell) se živí vymýšlením receptů a konzultacemi v oblasti gastronomie. Jejich mírně toxickou vztahovou dynamiku je přitom radost poslouchat a pozorovat. „Jsi zklamaný, protože máš v domě mladou číču a nechceš ji šukat,“ vpálí Dorothy Seanovi do obličeje. „Technicky vzato máš pravdu,“ odpoví ji manžel rezignovaně. Pár navíc doplňuje i castingová trefa v podání Ruperta Grinta (Ron z Harryho Pottera), který představuje bratra Dorothy a pije možná víc, než je zdrávo.

Dorothy se místo mrtvého syna stará o hyperrealistickou panenku. Foto: Apple TV

Servant navíc podobně jako nedávný Parazit chytře pracuje i se samotným prostorem luxusního domu, v němž není těžké pocítit klaustrofobii. Děj se z něj totiž minimálně ve třech úvodních epizodách přesune jinam jen skrze obrazovky telefonů nebo televizí. Pátrání po tom, kým chůva doopravdy je, dostává i okultní kontury, Servant ale bude dost možná vyprávět hlavně o tom, jak neudržitelné je žít „dokonalý“ život.

Shyamalanovi se tak rozhodně podařilo vzbudit zvědavost a novinka potvrzuje, že po propadácích jako Poslední vládce větru či Po zániku Země znovu nalézá kreativní jistotu v menších projektech, jako je právě Servant nebo poťouchlý horor The Visit. Recenzenti, kteří už viděli všechny epizody, opatrně naznačují, že dílo spíše otázky nadhazuje, než aby na ně uspokojivě odpovídalo. Režisér už má ale prý v hlavě rovných šedesát epizod, takže na finální dějové rozhřešení si možná počkáme poněkud déle.