Symbol středoevropského trhu s luxusním zbožím, Pařížská třída, si drží pozici té nejlepší adresy v celém regionu. Volná místa v ní momentálně nejsou, a to ani pro stávající nájemce, kteří by chtěli přidat metry. 

Trh s luxusní módou je všechno, jen ne rychlý. Přesto se Pařížská v poslední době proměňuje svižněji, než bývalo zvykem. Za poslední rok přibylo v Praze pět nových luxusních značek. 

Volná místa? Nemáme, slyší provozovatelé butiků nejen v hlavní nákupní tepně, ale i v přilehlých ulicích Starého Města. „Obchodníci mají jen málo příležitostí získat zde prostory, zvláště pro nyní žádané větší prodejny,“ informuje v čerstvém European Luxury Retail Report 2024 realitně-poradenská společnost Cushman & Wakefield. 

Touhu po nových prostorách dokládají například slova zakladatelky společnosti Carollinum, podnikatelky a filantropky Tamary Kotvalové. Nejen pro butiky s luxusními hodinkami a doplňky by si přála více místa. 

„Bohužel nemáme prostory, jaké bychom si představovali, a to ani pro naše kanceláře, ani pro butiky. Rosteme a větší prostory potřebujeme. Zázemí si i nadále chceme nechat v Pařížské či její blízkosti, líbil by se nám nějaký velký historický dům. O jednom takovém právě jednáme,“ uvedla Tamara Kotvalová. 

„Tato dynamika nabídky a poptávky udržuje tlak na nájemné, které se na luxusních nákupních třídách zotavuje rychleji než na hlavních nákupních ulicích po celé Evropě,“ je přesvědčen Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ve společnosti Cushman & Wakefield. 

Tržby v tomto segmentu v Česku loni dosáhly 0,7 miliardy eur, což je meziroční růst o 8,1 procenta, a jak víme již ze zimního žebříčku, Pařížská třída si výší nájmů udržela 19. pozici na světě a 11. v Evropě.

Jedna příležitost – a zřejmě nadlouho poslední – se právě dokončuje na samém kraji Pařížské, na dohled řeky a budovy Právnické fakulty. Zatímco rohový dům s číslem 25 už poodkryl své vysoké výlohy, dosud skrývané pod lešením, protější hotel stále prochází revitalizací a jeho areál střeží stavební stroje. 

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

O nové bráně do ulice luxusu se tak zatím mluví jen v náznacích – jako o Pařížské 25 a hotelu Fairmont Golden Prague, i ten totiž nabídne obchodní jednotky s více než dvěma tisíci metry čtverečními plochy.

„Ohledně pronájmu Pařížské 25 nyní probíhají jednání s několika zájemci, konkrétní jména však zatím nemůžeme sdělit,“ naznačil Jan Kotrbáček z Cushman & Wakefield. „Jedná se o unikátní prostor s otevřenou dispozicí bez sloupů, obchodní plochy mají velice vysoké stropy a rohovou pozici.“

Je to jako stav po dlouhé redukční dietě, hodnotí současnou situaci Michal Černý, expert na luxusní retail z poradensko-technologické společnosti Deloitte.

„Je to evidentní již při prosté procházce Pařížskou ulicí, která není poloprázdná, naopak nabírá na síle a stále více spotřebitelů je ochotno si udělat radost luxusním zbožím,“ je přesvědčen Černý. 

Jeho slova dokládají i fronty před chrámy společností Chanel či Dior, které limitují počet aktuálně přítomných zákazníků v butiku.

Zájem turistů o Prahu celkově ožívá. Podle informací Prague City Tourism, což je oficiální organizace hlavního města zaměřená na rozvoj cestovního ruchu, se na jaře podívalo do Prahy přes milion a půl zahraničních návštěvníků, což jsou čísla, která kopírují poslední předcovidový rok 2019. Dvě třetiny z nich se ubytovaly v hotelích dvou nejvyšších kategorií. 

Co se ale výrazně změnilo, je skladba národností. Chybí, a vzhledem ke geopolitické situace ještě nejspíš dlouho budou chybět, návštěvníci z Ruska. Výrazně méně přijíždí ale také Číňanů – tam je však vyhlídka nadějnější a přímo spojená s plánem obnovit přímou leteckou linku z Prahy do Pekingu ještě během letošní sezony. Například počet turistů z Spojených států už je zhruba na předpandemických číslech. 

„Výrazně narostly počty turistů z Německa (plus třiatřicet procent), Slovenska (plus čtyřicet dva procent), Polska (plus třiatřicet procent), Itálie (plus dvacet procent) nebo Španělska (plus čtrnáct procent),“ spočítala pro Forbes mluvčí Prague City Tourism Klára Janderová. 

„Nováčkem je Tchaj-wan, jehož občané zde utrácejí nejvíce a co do útraty se vyrovnají průměrnému čínskému turistovi. Navíc po covidu všechny ostatní národnosti nechávají v Praze více peněz než dříve: Němci, občané Spojeného království a hlavně Spojených států – ti zvýšili podíl na útratách signifikantně,“ uvedl David Nath, partner a vedoucí hotelového týmu v CEE a SEE z Cushman & Wakefield.

Movitější klientelu se chystají vábit i nově otevírané hotely. Kromě již zmíněného Fairmont Golden Prague k nim v příštích třech letech mají patřit Ritz-Carlton nebo Six Senses.

Oslovení majitelé butiků však spoléhají zejména na loajalitu v Česku dlouhodobě žijících zákazníků. „V byznys plánech spoléháme na turisty jen velmi opatrně,“ říká otevřeně jeden z těch, kteří Pařížskou a její nálady zná dobře už léta. „Naštěstí je dlouhodobou strategií naší společnosti zacílení na lokální klientelu, které jsme přizpůsobili služby na míru,“ říká Petr Jindra, spolumajitel butiků sdružených pod zastřešující společností Luxury Brand Management. 

V jeho případě je řeč o perfektním zákaznickém servisu, krejčovských službách, možnosti získat crème de la crème kousky z milánských či pařížských přehlídkových mol anebo jednoduše tím, že zprostředkovává i novinky, které jeho zákazníci zatím neobjevili.

Ke stávající dvacítce tak Petr Jindra plánuje letos nabídnout Čechům hned pět nových značek. „Strategií naší společnosti je zastupovat ty nejtrendovější top luxusní značky a ty se samozřejmě mění,“ říká. 

V případě Carollina – převedeno do světa hodinek – pak za meziročním obchodním růstem o dvacet procent stojí slovy Tamary Kotvalové to, že „zastupují velmi žádané značky, jako jsou Rolex a Patek Philippe“. I ona potvrzuje, že významnou pozornost věnují mladé generaci. 

Jednoduše řečeno porostou ti, kteří pochopí sny a postoje nastupující generace, od cirkulární ekonomiky přes vliv influencerů až po umělou inteligenci. S tím souvisí i nástup nováčků na trh.

„Geograficky vidíme tlak i v segmentu nově příchozích značek z Číny a Indie, což bylo donedávna nemyslitelné. Můžeme se tak určitě těšit na zajímavé změny, které celý sektor nepochybně čekají,“ uzavírá Michal Černý z Deloitte.