Jako každý rok, i letos vydal americký miliardář Bill Gates s blížícími se vánočními svátky svých pět tipů na nejlepší knihy uplynulého roku.

Gates je vášnivý čtenář, čtení miluje už od dětství. Dokonce tolik, že i na jeho rodiče to bylo v jednu chvíli příliš. „Četl tak moc, že Billova matka musela zavést pravidlo: žádné knihy u večeře,“ prozradil Forbesu Gatesův otec v rozhovoru z roku 2016. 

Aktuální seznam Gates zveřejnil v pondělí na svém osobním blogu GatesNotes. A stejně jako v předchozích letech, i tentokrát mezi jeho knižními tipy převládá jeden žánr. Letos je to jeho dětská vášeň, science fiction. „Když jsem byl malý, byl jsem sci-fi knihami posedlý. Na těch příbězích bylo něco tak vzrušujícího, miloval jsem, jak posouvaly hranice možného,“ vzpomíná Gates.

Jeho seznam pro rok 2021 obsahuje dvě science fiction knihy a další dvě se zaměřením na vědu. Posledním dílem, které zakladatel Microsoftu čtenářům svého blogu doporučuje k přečtení, je novela o jednom z nejslavnějších dramatiků všech dob. 


A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence, Jeff Hawkins

Tuto knihu napsal spoluzakladatel společnosti PalmPilot, která v devadesátých letech přišla na trh s kapesními počítači PDA. Ve své knize Hawkins představuje novou teorii zabývající se jakousi „obecnou inteligencí“ strojů a jejich hypotetickou schopností porozumět světu stejně jako lidé. 

Gates knihu vyzdvihuje pro její osvěžující přístup k problematice umělé inteligence, což je podle něj klíčové odvětví, které lidstvu „pomůže čelit opravdu komplexním a mnohostranným problémům například v medicíně“.

Pro Gatese jde navíc o velmi osobní téma. Vzpomíná, jak bezmocně sledoval boj svého otce s Alzheimerovou nemocí. Tato životní zkušenost ho podle jeho slov utvrdila v tom, kolik toho ještě nevíme o lidském mozku.


Prolomený kód života: Jennifer Doudna, genetické inženýrství a budoucnost lidstva, Walter Isaacson

Podle Billa Gatese má nejnovější kniha uznávaného autora biografií (například Stevea Jobse či Alberta Einsteina) „mnohem širší záběr“ než jen portrét Jennifer Doudny, držitelky Nobelovy ceny a vědkyně, která se podílela na objevu genové editace CRISPR.

Je to hluboká úvaha nad technologií, která vědcům pomáhá upravovat lidský či jakýkoli jiný genom, a nad současnými způsoby jejího použití. Kniha čtenáře bezesporu nutí k zamyšlení a vznáší „nejdůležitější etické otázky plynoucí z tohoto objevu“. 

Bill Gates přiznává, že pokud jde o editaci genů, je naprosto u vytržení. Avšak zároveň zdůrazňuje, že by se měla široká veřejnost podílet na vytyčení etických hranic, které se při používání technologie nebudou překračovat. 


Klara and the Sun, Kazuo Ishiguro

Tento příběh o robotovi, který dělá společnost mladé nemocné dívce, Gatese zaujal pro svůj neobvyklý námět z budoucnosti, kde roboti zlepšují lidské životy. Kniha se odehrává v dystopické společnosti, která geneticky upravuje děti, aby byly chytřejší, kvůli čemuž ale většina z nich žije život v osamění.

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá dívka Josie, která po riskantní proceduře genové úpravy onemocní. Útěchu nachází v „umělém kamarádovi“, který svým chováním často stírá rozdíly mezi roboty a lidmi. „Když jsem knihu četl, často mě napadalo, že čtu o budoucnosti našeho lidstva,“ prohlásil Gates a dodal, že věří, že v budoucnu budeme mít jak roboty pomocníky, tak roboty společníky.


Hamnet, Maggie O’Farrell

Tato fikce je volně svázaná se skutečnými historickými událostmi. Vypráví o životě chlapce Hamneta, jeho tragické smrti v pouhých jedenácti letech a o tom, jak jeho smrt mohla ovlivnit jeho otce Williama Shakespeara a jednu z nejslavnějších divadelních her historie. Hru Hamlet napsal anglický spisovatel dva roky po tragické události. 

Bill Gates o knize říká: „Je to velmi dojemný příběh, jak se Shakespeare psaním vyrovnával se zármutkem a vinou.“ Gates sám sebe označil za Shakespearova fanouška a údajně ho vždy lákalo dozvědět se více o spisovatelově soukromém životě – i když jsou to v tomto případě pouhé spekulace. 


Projekt Hail Mary, Andy Weir

Kniha Projekt Hail Mary přináší na závěr Gatesova seznamu trochu veselejší tematiku. Toto dílo vypráví příběh středoškolského učitele, který spojí síly s přátelským mimozemšťanem, aby spolu zachránili sluneční soustavu před mikroorganismem požírajícím Slunce.

Jak sám Gates přiznává, námět není úplně vědecky podložený, jelikož „pravděpodobnost, že někde blízko nás je další uvažující druh se zdá být dost nízká“. Avšak zároveň přiznává, že mu přijde „vzrušující přemýšlet o tom, že tam někde opravdu může být život“. Knihu doporučuje každému, „kdo má náladu na zábavné rozptýlení“, a přiznává, že ji přečetl za jediný víkend.