Pomalu se blíží svátky a Bill Gates si jako každý rok pro své fanoušky připravil seznam doporučené četby pro zimní mrazivé večery. Obvykle ve své předvánoční tradici doporučuje díla, která přečetl předchozí rok. Letos však udělal výjimku a jednoduše se podělil o pět ze svých nejmilejších knih.

„Nejedná se o mé úplně nejoblíbenější knihy – to by na seznamu bylo daleko víc děl od Václava Smila a Elizabeth Kolbertové. Je to ale pětice knih, které jsem v průběhu mého života rád doporučoval všem přátelům,“ píše Bill Gates ve svém každoročním vánočním doporučení.

Tak tady jsou. A pokud by vám to bylo málo, můžete se podívat i na loňský seznam.

Stranger in a Strange Land
(Cizinec v cizí zemi)
Robert Heinlein

Nejlepší vstupenka do sci-fi světa pro dospělé.

Jako první Gates doporučuje sci-fi z roku 1961 od autora Roberta Heinleina. „S Paulem Allenem jsme si Heinleina zamilovali už jako děti a dodnes je jedním z mých nejoblíbenějších sci-fi autorů,“ vysvětluje výběr Gates.

Hlavní hrdina knihy je jako lidské dítě cestující ve vesmírné lodi ztracen na Marsu poté, co jeho posádka a rodina zahyne při tragédii. Vychová ho inteligentní mimozemská rasa Marťanů a v dospělosti se rozhodne vrátit zpět na Zemi, kde založí nové náboženství a snaží se pochopit přemýšlení pozemšťanů, které nikdy nepoznal, přesto, že je jedním z nich.

„Nejlepší knihy v žánru science fiction vás donutí přemýšlet o tom, co se může v budoucnosti stát, a to se Heinleinovi podařilo. V podstatě také předpověděl vzestup éry hippies. A to roky předtím, než se skutečně objevila,“ chválí kvality knihy Gates.

Surrender
Bono

Nejlepší memoár rockové hvězdy.

Kniha je nejnovějším dílem ze seznamu, vyšla teprve minulý měsíc a Bill Gates ji vybral proto, že ji zrovna s nadšením dočetl. Do ruky by ji podle něj měli vzít nejen fanoušci kapely U2, ale osloví prý i ostatní čtenáře.

„Je to super zábavné čtení o tom, jak se z kluka z dublinského předměstí stane světoznámá hvězda a filantrop. Mám to štěstí, že mohu Bona označit za přítele, ale mnoho příběhů, které vypráví v Surrender, pro mě bylo nových,“ říká Gates.

Knihu napsal Bono sám, a vypráví v ní svůj osobní příběh zcela syrově a upřímně. Nechybí ani podstatná porce sebereflexe, a kromě inspirujícího životního příběhu je tak i zajímavým zdrojem informací o světe showbyznysu.

Team of Rivals
(Lincoln. Tým rivalů)
Doris Kearns Goodwin

Nejlepší průvodce vedením státu.

„Knih o Abrahamu Lincolnovi nikdy nebude dost, a tohle je podle mě jedna z těch nejlepších,“ popisuje Bill Gates, proč na svůj seznam zařadil světově oceňovanou knihu o šestnáctém prezidentovi Spojených států amerických. Její autorka Doris Goodwinová je jednou z nejlepších amerických spisovatelek, která se zaměřuje na biografie, a získala také Pulitzerovu cenu.

„V dobách, kdy naše země opět čelí hrozbě násilného povstání, složitým rasovým otázkám i hlubokým ideologickým rozporům je tato kniha zvlášť aktuální,“ vysvětlil svůj výběr Gates.

The Inner Game of Tennis
(Vnitřní hra tenisu)
W. Timothy Gallwey

Nejlepší návod, jak si vybrat vlastní cestu.

Kniha, která podle popisu i obálky působí jako jednoduchá učebnice tenisu, přinese podle Gatese užitečné informace i těm, kdo tuhle hru nikdy nehráli. A pro ty, pro které je tenis srdcová záležitost, je to podle něj vyloženě povinná četba.

Gallwey v knize vysvětluje, že stav mysli je stejně důležitý, nebo možná dokonce i důležitější než čistě fyzická kondice. „Dává vynikající rady, jak se konstruktivně přenést přes chyby. Jeho radami se již léta snažím řídit nejen na kurtu,“ píše Gates.

Mendeleyev’s Dream
(Mendělejevův sen)
Paul Strathern

Nejlepší kniha o periodické tabulce prvků.

Může se zdát absurdní, zařadit knihu o periodické tabulce prvků na seznam publikací, které by si mělo přečíst nejvíce lidí. Podle Gatese na něj ale rozhodně patří. A to proto, že Paul Strathern ve své knize o historii chemie popsal vývoj lidské zvědavosti v průběhu tisíciletí tak čtivě, že je těžké se od ní odtrhnout.

„Historie chemie je plná svérázných osobností jako právě Dimitrij Mendělejev, ruský vědec, který poprvé navrhl periodickou tabulku údajně až poté, co se mu zjevila ve snu,“ popisuje Gates.

Strathern se ve své knize nebojí představit i jiné postavy, které významně formovaly dnešní moderní vědu, a co víc, nebojí se dělat si z nich legraci a mnohdy zacházet až do sarkasmu. Od Mendělejevova snu se tak přenesete postupně do historie všech periodických prvků, aniž byste si uvědomili, že čtete o chemii.