Před půl rokem zakladatel Hudy sportu Jindřich Hudeček koupil Hotel Praha v Hřensku. Čtyřhvězdičkový komplex na břehu říčky Kamenice, jehož historie sahá do roku 1910, získal za více než čtyřicet milionů korun. Další peníze pak investoval do drobných úprav.

Teď však jeho byznys zastavil rozsáhlý požár, s nímž už od nedělního rána bojují v Českém Švýcarsku hasiči nejen z Ústeckého kraje. „Naštěstí už jsou plameny uhašené, hořelo asi dvacet metrů před hotelem. I přesto, že budovu oheň nezasáhl, byznys utrpí,“ říká Jindřich Hudeček.

Co tu žiju, tak v Hřensku hoří pravidelně. Jsme na to zvyklí, jen ne v takovém objemu.

Z hotelu, jehož kapacita je přes šedesát míst, hasiči evakuovali patnáct hostů. Ti další, kteří měli přijet, buď pobyty zrušili sami, nebo je stornuje personál. Zatím do konce tohoto týdne. Pak se uvidí, co bude dál.

Momentálně jsou uzavřené všechny příjezdové cesty do Hřenska od Děčína, Jetřichovic i Janova, a také hranice s Německem. „Uvidíme, jak rychle se budou moci turisté do Hřenska vrátit a jestli vůbec budou mít chuť na to spáleniště přijet,“ říká Jindřich Hudeček.

Podle něj si příroda poradí a rychle se zase zazelená. „Co tu žiju, a to už je tak čtyřicet padesát let, tak v Hřensku hoří pravidelně. Jsme na to zvyklí, akorát že ne v takovém objemu,“ říká Hudeček. „Jezdil jsem tam chvíli předtím na kole a viděl, jak ten les vypadal. Kmeny stromů byly jak sirky na stojato, byla otázka času, kdy chytnou,“ dodává.

Když hotel začátkem roku koupil, nebylo potřeba do něj příliš investovat. „Byl docela slušně zrestaurovaný asi před dvaceti lety, sice takové retro, ale kvalitní. A oni to mají třeba němečtí turisté i raději. Jen lehounce jsme upravili pokoje, vylepšili kuchyň, vyměnili prošlapané koberce,“ přibližuje Jindřich Hudeček.

Jak dlouho bude hotel bez hostů, říci nedokáže. Těch ran do zad hoteliérského byznysu už podle něj však bylo hodně. Nejdříve pandemie a poté energetická krize a válka na Ukrajině, která zastavila příliv ruských turistů. Ti byli v Hřensku častými hosty a zůstávali navíc na delší pobyty.

Nového provozovatele má také penzion a restaurace ve zdejší bývalé plynárně, kterou původní vlastník Jan Pecka prodal loni v červnu za zhruba třicet milionů korun. A také ty budou mít teď problém udržet byznys nad vodou. Nová majitelka Hana Schelová totiž Forbesu potvrdila, že někteří hosté nadcházející pobyty ruší, a to i ke konci srpna.

„Nikdo teď moc nevíme, jak to bude dlouho trvat,“ říká. Penzion patří mezi oblíbené a v sezoně bývá zcela zaplněný. „I pro mě je velkou srdeční záležitostí, když jsem ho viděla v nabídce na prodej, vůbec jsem neváhala,“ říká. Investovat do něj příliš nemusela, dům byl po zdařilé rekonstrukci, nové jsou tak pouze koupelny.

„Podnikání v Hřensku není jednoduché, je hodně závislé na počasí, když je horko nebo prší, tak turisté moc nechodí. A jednoduché to nebylo ani během covidu,“ uzavírá majitelka. 

V předpandemických časech však kolem kamenného domu denně prošly stovky až tisíce lidí. Bývalá plynárna, která patří ke skvostům Hřenska, má totiž ideální polohu. Leží v samém srdci Národního parku České Švýcarsko, uprostřed stezky, která vede k Pravčické bráně a Soutěskám.

Oblíbený turistický cíl byl během pandemie uzavřený, a i teď bude znovu načas nedostupný, což může byznysu, který se po covidu pomalu rozjížděl, znovu ublížit. „Uvidíme, za jak dlouho se turisté vrátí. Teď tu není nikdo, policisté sem nikoho nepouští, silnice jsou uzavřené,“ přibližuje Pavel Menšík, provozovatel a nájemce restaurace Staré Plynárny, který v ní zůstal a nabídl, že na své náklady bude vařit hasičům, kteří se pokoušejí dostat oheň pod kontrolu.

Na pomoc jim přijíždějí jednotky z celé republiky. V národním parku evakuovaly už desítky lidí z pravého břehu Kamenice, z Ferdinandova pak německý dětský tábor. Opustit domovy museli i lidé z obcí Mezná a Mezní louka.

Kouř a dým z požáru se šíří téměř celou republikou a kvůli tomu jsou zahlcené tísňové linky hasičů. Policisté také důrazně apelují na lidi, aby se nepokoušeli zákazy vstupu a vjezdu porušovat, protože požár je může překvapit kdekoli.