Indy je zpět. Harrison Ford se na začátku léta vrátil do role Indiana Jonese a nejslavnější archeolog na světě v mnohých z nás znovu probudil touhu po dalekých cestách.
Doktor Jones ostatně inspiruje světoběžníky i skutečné badatele už od roku 1981, kdy se na stříbrném plátně poprvé objevil film s názvem Dobyvatelé ztracené archy.
„Když jsem vyrůstal v Egyptě, každý znal Indiana Jonese,“ říká egyptolog Ramy Romany. „Některé filmy jsou v egyptské kultuře tak zakořeněné, že se z nich stala přídavná jména. A Indiana Jones je v Egyptě přídavné jméno. Ať už jste se na filmy dívali, nebo ne, víte, co Indiana Jones představuje.“
Není tak divu, že na základech snímků o Indianu Jonesovi vznikl celý turistický průmysl pro nadšence, kteří střídají objevování tajemných starověkých ruin s návštěvou muzeí, kde se, alespoň v jejich představách, odehrávají největší archeologické loupeže.
Chtěli byste tento magický svět navštívit také? Zde je několik tipů na desitance, které vám dají pocit, jako kdybyste kráčeli ve stopách Indiana Jonese. Od starověkých pouštních ruin na Blízkém východě po kameny obklopené džunglí v jihovýchodní Asii.
Gíza, Egypt
Rušné ulice Káhiry a skrytý svět pod pískem náhorní plošiny v Gíze jsou jedny z prvních záběrů, které vás uvedou do celé filmové série. Obojí hrálo důležitou roli ve filmu Dobyvatelé ztracené archy a později se stalo charakteristickým prostředím kultovní série. A to i přesto, že ve skutečnosti se velká část natáčení filmu odehrávala v Tunisku.
„Indyho vliv na egyptologii je pozitivní,“ uvažuje Romany. „Staroegyptská historie a archeologie nepatří jen Egypťanům, ale celému lidstvu. Čím více lidí se o ně bude zajímat, tím větší podpory se tomuto dědictví dostane z celého světa.“
Například cestovní kancelář Uniworld nabízí návštěvníkům Egypta zájezd, ve kterém je Káhira a přilehlá náhorní plošina s pyramidami jen začátkem celého dobrodružství. Jejich dvanáctidenní cesta nazvaná Splendors of Egypt & the Nile vezme návštěvníky na jih do Asuánu a provede je kolem věžovitých ruin chrámu v Karnaku a velkolepého chrámu v Luxoru.
Součástí je také návštěva Velké pyramidy v Gíze a Sfingy. Nemusíte se však bát, na rozdíl od kultovního hitu není součástí itineráře jáma plná hadů.
Yosemitský národní park, Kalifornie
Druhý snímek série s názvem Chrám zkázy přinesl další kultovní akční scénu, která zůstává v paměti zarytých fanoušků i třicet devět let po svém uvedení.
Kolem patnácté minuty se po náhlém nouzovém úniku z havarujícího letadla se náš protagonista řítí do nepředvídatelných kaskád na divoké vodě. Scéna je pozoruhodná mimo jiné tím, že Indyho charakteristický klobouk dokáže zůstat na hrdinově hlavě jako přibitý i poté, co se celý ponoří do divoké vody.
Scéna se natáčela v kalifornském pohoří Sierra Nevada, přičemž samotný rafting se odehrával na řece Tuolumne poblíž Yosemitského národního parku.
Naštěstí nemusíte být Indiana Jones ani vodácký průvodce, abyste zažili řeku Tuolumne v celé její kráse. Cestovní kancelář REI Adventures nabízí zážitek nazvaný Grand Canyon of the Tuolumne, který umožňuje pohled na řeku zblízka. A co víc, aniž byste se museli namočit.
Pětidenní výlet vás provede mnoha zdejšími kaňony a budete tábořit na břehu stejné řeky, po které se plavil Indiana Jones.
Petra, Jordánsko
Režisér Steven Spielberg se trefil do černého, když si Petru vybral jako dějiště vrcholné scény filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989 a jako místo, kde se nacházel Svatý grál.
Brzy po uvedení filmového trháku začalo tohle 1 200 let staré zapomenuté místo, které se na mapě světa znovu objevilo až v 19. století, náhle navštěvovat až pět tisíc turistů denně. A v loňském roce už navštívilo skalní město celkem přes 905 tisíc turistů.
Expedice společnosti Contiki provede cestovatele starověkými i moderními krásami Jordánska. Výletníci začínají v Ammánu, cestou do Petry se zastaví ve starobylém městě Džeraš a nakonec přenocují v poušti Wadi Rum.
Vodopády Iguazu, Argentina a Brazílie
Harrison Ford si po několika dekádách znovu do své ikonické role vrátil ve snímku Indiana Jones a Království křišťálové lebky z roku 2008.
Přestože tento díl nebyl tak populární jako původní trilogie z osmdesátých let, podařilo se mu zachovat smysl pro cestování, zázraky a adrenalin. A naštěstí pro cestovatele zůstává mnoho úchvatných výhledů zobrazených ve filmu stejně krásných jako v době jeho vzniku.
Vodopády Iguazu, které se nacházejí na hranici dvou jihoamerických států, jsou součástí největšího komplexu vodopádů na světě. Dvoustupňové vodopády jsou dohromady vysoké téměř sedmdesát metrů a ročně přilákají více než milion návštěvníků.
Zájezd společnosti Trafalgar vás zavede nejen k vodopádům Iguazu, ale mezi úchvatnými zastávkami během sedmnáctidenní cesty budou také velká města jako Santiago, Buenos Aires, Rio de Janeiro a Manaus.
Melrose, Skotsko
Zatím poslední díl série Indiana Jones a Nástroj osudu, který se v našich kinech objevil letos v létě, přinesl mimo jiné pohled na majestátní skotský viadukt z 19. století na řece Tweed.
Již v roce 2021 ostatně spatřili všímaví fanoušci Harisona Forda v nepřehlédnutelném klobouku spolu s přibližně šedesáti členným filmovým štábem poblíž viaduktu. A okamžitě bylo jasné, že Skotsko má své místo na výsluní turistického zájmu zajištěno.
Snímek diváky přenesl do 60. let minulého století a natáčel ve skotském Glasgow a jeho okolí, stejně jako v dalších skotských destinacích.
Společnost National Geographic Expeditions v návaznosti na to nedávno oznámila zahájení skotského turistického dobrodružství na rok 2024. Trasa začíná v Edinburghu, severně od Melrose, a zavede cestovatele na archeology vedené túry podél Ben Nevisu, přes jezero Loch Lomond a národní park Trossachs až na ostrov Skye.