Pokud nepatříte mezi zkušené horaly, kteří znají Tatry jako své boty, nechte se inspirovat naším průvodcem. Nabízí tipy na největší přírodní krásy, ale i horskou architekturu a další místa, která byste během svých horských túr neměli minout.

Zatímco na jaře si Tatry moc neužijete, protože většina turistických tras je do poloviny června uzavřená, léto a ještě lépe začátek podzimu jsou tou nejlepší dobou, kdy vyrazit. 

V první řadě si do mobilu stáhněte aplikaci Zaži Tatry, která dokonce i offline bez signálu nabízí skvělé 3D mapy s vyznačenými stezkami, rozcestníky, ale i zajímavostmi, které byste po cestě neměli vynechat. Ke každému místu je tu nejen vizualizace, ale po rozkliknutí i reálná fotka. 

V mapě navíc velmi dobře uvidíte veškerá stoupání, takže aniž byste uměli číst v papírové mapě a vrstevnicích, dokážete snadno odhadnout, na které trasy vám budou stačit síly, kam se vydat s dětmi nebo třeba se psem.

S výběrem ubytování pak pomůže český cestovatelský server travelking.cz, který nabízí i celé pobytové balíčky a exkluzivní nabídky, které jinde nenajdete. Nově mají v nabídce třeba velmi elegantní Arietes Marmont Resort v Tatranské Štrbě. 

Pokud ale uprostřed léta chcete trávit čas spíš venku než ve wellness, zkuste třeba menší a klidnější hotel Solisko s velmi příjemnou atmosférou i lokalitou. Stojí přímo na břehu Štrbského plesa, takže vstávání s dokonalým výhledem je tu zaručeno, a je navíc perfektním výchozím bodem mnoha krásných tras.

Určitě si odtud dejte výšlap na vrchol Ostrva, odkud je překrásný výhled na Popradské pleso, které budete cestou také míjet. Žlutá trasa vede ze Štrbského plesa až na Solisko, které se po ní dá celé krásně obejít. 

Cestou potkáte vodopád Skok, několik dechberoucích jezer a u Capieho plesa se vyšplháte až na Bystrou lávku. Z ní se vám naskytne úžasný výhled na Vyšné Wahlenbergovo pleso, k němuž pak budete postupně zase klesat a Furkotskou dolinou se pak vrátíte zpět do údolí.

Právem se o této cestě mluví jako o jedné z nejkrásnějších ve Vysokých Tatrách. Vyběhnout na ní můžete ještě na Predné Solisko, kde na Chatě pod Soliskem čeká jediná příležitost, kde se můžete cestou občerstvit. 

Další skvělou základnou nejen pro pěší výlety po okolí je půvabné městečko Tatranská Lomnica, kde je také o poznání více restaurací a kaváren. Opravdu dobré kafe má Kredenček, velmi dobře se najíte v restauraci Olívia.

V Tatranské Lomnici také začíná lanovka, která přes Skalnaté pleso vede až na Lomnický štít. Její původní stanice jsou posledním velkým dílem architekta Dušana Jurkoviče. V nejvyšší stanici, kde je dnes i kavárna a vyhlídková plošina, se dá také přenocovat. Stihnete to ale zřejmě až příští sezónu – luxusně zařízené pokoje jsou zamluvené i půl roku dopředu.

Od zmíněného Skalnatého plesa se můžete vydat další krásnou trasou přes Kežmarský štít přes Svišťovku k Zelenému plesu. Za návštěvu či nocleh stojí i Chata pri Zelenom plese. 

Co se týče zajímavé architektury v horách, do starých časů vás přenese chata Plesnivec, naopak moderní podobu dostala po ničivé lavině Chata pod Rysmi a velmi citlivě je zrekonstruovaný také hotel Sliezsky dom v Tatranské Poliance. 

Rekonstrukci hotelu Kempinski High Tatras, která perfektně respektuje původní styl a tradice, už zřejmě ani není třeba připomínat. Za zmínku však stojí také degustační Rudolf Jelínek Bar, který je součástí Grandhotelu ve Starém Smokovci.

A pokud byste si chtěli dát odpočinkový den, vydejte se na výlet zubačkou do nedalekého Popradu. Odjíždí z pohádkového nádraží v Tatranské Lomnici každé dvě hodiny a na konečné vás čeká překvapivě hezké město.

Zajděte si tu na brunch do Felka Café a rozhodně nevynechejte na první pohled nenápadné knihkupectví Christiania, které by svou širokou nabídkou klidně mohlo konkurovat i oblíbenému českému Book Therapy.