Teploty okolo dvaceti stupňů, čerstvý vzduch, klid a krásná příroda. Není divu, že na dovolenou do severských zemí míří stále více turistů i v létě, kdy ve střední a jižní Evropě panují extrémně vysoké teploty. Trendu dovolených na severu v současnosti mimo jiné přeje i dobrá dopravní dostupnost. Movití klienti pak navíc v těchto lokalitách rovnou pořizují nemovitosti.

„Z dlouhodobých dat vyplývá zvyšující se zájem o létání do severských destinací v létě. Jde hlavně o Island, Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, kam nejčastěji ze severských cest lidé míří,“ potvrzuje pro Forbes Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.

„Na severských destinacích je lákavé letní příjemné počasí pro ty, kteří nemají rádi vedra,“ dodává. Vstříc tomuto trendu ale podle něj jdou také přímá letecká spojení do těchto destinací.

„Do severských metropolí létají často pohodlné pravidelné spoje. Například okamžitě po červnovém startu se stala velice populární přímá linka do islandského Reykjavíku. Vedle toho, že linku využívají cestující jako přestupní do New Yorku, na Islandu zůstávají k týdennímu a delšímu pobytu,“ popisuje Trejbal.

Severoevropské země v čele se Skandinávií, Dánskem, a v poslední době také Pobaltím, jsou však díky dobré dopravní dostupnosti oblíbené také v rámci roadtripů, kdy lidé vyrážejí na dovolenou vlastními auty, a mají tak možnost naplánovat cestu podle svého a procestovat více míst.

Rostoucí popularitu severských zemí pozoruje i šéfka J&T Concierge Pavlína Salaba, která zajišťuje nadstandardní služby pro movité klienty.

„Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, je tamní vysoká úroveň gastronomie. Přibývá nevšedních restaurací, které se nacházejí v lokalitách, do kterých by se lidé jinak ani nevydali. Nedávno jsme například zajišťovali rezervaci v restauraci v Norsku, která je přímo na mořské hladině daleko od pevniny a dopravíte se k ní pouze na člunu,“ uvádí například Pavlína Salaba.

Největší zlom ale podle ní vyvolala pandemie covidu, která nahrála dovoleným v klidnějších destinacích spojeným s pobyty v přírodě.

„Skandinávie je vhodným cestovatelským cílem, když si chcete odpočinout od lidí, srovnat si myšlenky a zároveň vyžadujete kvalitu a vysoký standard služeb,“ vysvětluje Salaba s tím, že v minulosti většina klientů mířila za duševním a fyzickým restartem na retreatové pobyty do Asie, sever Evropy se ale stal i díky pandemickým změnám v cestování dostupnější.

„Dokonce jsme zaznamenali poptávku po koupi ostrovů nebo pozemků v tomto podnebném pásu. Klienti řeší otázky bezpečnosti, politické situace a klimatických změn,“ dodává šéfka J&T Concierge. Dosud ale podle ní platí, že většina jejích klientů vlastní nemovitosti v zahraničních přímořských rekreačních oblastech více na jihu.

Pobyty v přímořských destinacích na jihu Evropy, jako je Itálie, Řecko, Španělsko, preferují podle ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Chaloupkové také klienti tuzemských cestovek. I tady se ale situace pomalu mění a Češi vyhledávají nové a méně tradiční destinace.

„S ohledem na neomezenou možnost cestování do zahraničí trvající přes tři dekády už někteří z našich klientů většinu evropských destinací procestovali, a vyhledávají tak nové a pro ně méně známé země – včetně severských států,“ říká Chaloupková.

„Dalším segmentem, který cestuje spíše na sever, jsou klienti vyhledávající aktivní dovolenou spojenou s pěší turistikou, poznáváním, rybařením a podobně,“ upřesňuje s tím, že ze severských zemí v posledních letech stoupla poptávka především po Islandu a Norsku.