Kdy naposledy jste v čekárně u doktora nevytáhli telefon? A co třeba při čekání na výtah? Už je to dlouho, co?

Tendence, kdy přestáváme věnovat pozornost věcem kolem nás, si všiml i novinář a spisovatel Rob Walker ve své knize The Art of Noticing (Umění všímavosti). Přichází v ní se 131 cvičeními, která by vám měla pomoci získat kontrolu nad tím, čemu věnujete pozornost.

Jakmile si ji totiž necháváte krást – například telefony –,  je podle něj daleko těžší soustředit se obecně. Například na práci. Tak si ji zlepšete díky těmto pěti cvičením, která vás donutí všímat si věcí kolem sebe, a hlavně – plně se soustředit jen na jednu věc.

Hledejte čísla 

Hledání číslovek v urbánním prostoru vás donutí zbystřit a všímat si nových věcí, tvrdí Walker. Zkuste si proto zahrát jeho jednoduchou hru a hledejte kolem sebe čísla od nuly do stovky. Může jít o čísla popisná, nápisy na výlohách, čísla tramvají… Hledejte je při pravidelných cestách do práce nebo procházkách. Začněte u nuly, pokračujte, dokud nenajdete jedničku, a tak dále. Úlovky si foťte a pak si z nich třeba udělejte album. Hlavně ale zvedněte hlavy od telefonů a rozhlížejte se kolem sebe.

Zastavte se a zvedněte hlavu

Myslíte si, že své okolí dokonale znáte? Tak až se po něm budete příště procházet, zkuste zvednout hlavu a podívat se nahoru. Přijde vám to triviální? Jen se zamyslete, kdy jste si naposledy všimli zajímavého balkonu, střechy, okapu, vitráže nebo sochy.

Při čekání (na cokoli) nevytahujte telefon

Je to skoro reflex. Na zastávce, v čekárně nebo třeba ve frontě v supermarketu. Většina z nás si ani není schopná vybavit, proč má telefon v ruce, když se pro to vědomě nerozhodla. Proto mu zkuste vzdorovat a uvědomte si, že volné chvíle, kdy můžete jen tak pozorovat okolí, jsou opravdu vzácné a že je škoda je zbytečně promrhat projížděním sítí nebo jiných „důležitých“ novinek. Pozorujte lidi kolem sebe, všímejte si objektů, které normálně ignorujete. Prostě mějte oči otevřené.

Najděte nejbizarnější věc v místnosti

Máte doma nějaký zvláštní objekt, který má význam jen pro vás a pro nikoho jiného? Věřte, že podobné najdete všude kolem sebe – na návštěvě u přátel nebo na stole kolegy v práci. Stačí se jen dívat a pak zjistit, jaký má předmět příběh, proč je vůbec v místnosti a proč si ho daná osoba držíUvidíte, že brzy narazíte na zajímavý příběh.

Buďte chvíli jen sami

Je vám představa scénáře, že jíte oběd sami, nepříjemná? Přesně proto byste to měli zkusit, je přesvědčený Walker. Nemusí jít nutně o oběd, můžete si sami zajít do kina nebo na výstavu. Autor netvrdí, že přítomnost druhých je špatná, jen podotýká, že mění osobní prožitek. Zkuste si proto pobýt čas od času jen sami se sebou. Nebudete muset formulovat myšlenky do slov a třeba si všimnete věcí, které by vám s doprovodem unikly.

Pokud se vám Walkerova cvičení líbila, přihlaste se k odběru jeho newsletteru, ve kterém se dělí o další. Už jste v naší facebookové skupině?