skip to main content
Byznys

Potřebovala uchovat vzpomínky. Do jejích deníků si dnes zapisují desítky tisíc lidí

Zážitky. Jana Kellnerová jich během svých cest po světě posbírala tolik, že hledala způsob, jak je uchovat. Její představě nevyhovoval žádný produkt, a tak si vymyslela vlastní.

Pětiletý deník Tam & zpět, v němž pomocí otázek nahlížíte do minulosti a sledujete svůj rozvoj, vytvořila původně pouze pro sebe. Nyní jej mají doma desetitisíce pisatelů a pisatelek nejen z Česka.

„Přemýšlela jsem nad vytvořením jednoduchého způsobu, který zachytí střípky všedního dne a přetvoří je ve výjimečné vzpomínky,“ přibližuje osmadvacetiletá Brňanka. „Chtěla jsem vytvořit něco osobního, co lidem připomene, jaké štěstí je v životě potkalo a jaké zkoušky je den za dnem, rok za rokem posunuly o krok dál.“

Myšlenka na deník nabízející otázku na každý den v roce, ke které se člověk po dobu pěti let vrací, se v hlavě Jany Kellnerové zrodila v roce 2015. Než však ve svém životě našla prostor na její realizaci a produkt dosáhl požadované kvality, uběhly více než dva roky.

„Nejvíce času jsem věnovala vymýšlení a seskupování otázek. Sepsala jsem je a potom je jednu po druhé probírala se životními kouči, aby zahrnovaly všechny aspekty našeho života. Otázky v deníku nejsou vnucující, jsou vždy otevřené, hravé se střídají s těmi hlubšími a můžeme díky nim zaznamenat posun v našich životech,“ popisuje Kellnerová.

Vznikly tak otázky týkající se například rodiny, práce, školy, koníčků, osobního rozvoje, ale i takové, nad nimiž se prý člověk v životě běžně nezamýšlí. „Každou odpovědí si člověk nejen uvědomí, jak se věci na jeho životní cestě neustále mění, ale také zjistí, že i ten nejmenší sen je cílem,“ tvrdí vystudovaná chemička a technoložka potravin.

V oboru nikdy nepůsobila a už v listopadu 2017 rozjela deníkové podnikání s tisícovkou výtisků. Věnovala se mu ve volném čase po večerech, zatímco přes den plnila úkoly zaměstnankyně korporátu. Zájem o její jedinečný zápisník byl ale takový, že od počátku následujícího roku se do jeho tvorby vrhla naplno.

Reklama

Deníku nadepsaného Tam & zpět, vycházejícího momentálně v osmi barevných provedeních a dvou velikostech, od té doby prodala 25 tisíc kusů. S ohledem na to, že v Česku je za bestseller považována publikace zakoupená desettisíckrát, jde za tak krátké období o úctyhodný počin. Žadatelů navíc stále přibývá.

„Za prvních deset měsíců roku 2019 evidujeme oproti předchozímu roku čtyřnásobný nárůst,“ pochvaluje si Kellnerová. Loni za své deníky utržila přes tři a půl milionu. Letos tak očekává sumu ještě větší.

Ačkoli se soustřeďuje primárně na tuzemský trh, prorazit zkouší i v zahraničí. Svůj zápisník už přeložila do slovenštiny a plánuje jej vydat i v dalších jazycích. Zároveň si pohrává s nápadem na vytvoření nového produktu.

„Ať už to bude cokoli, ráda bych zůstala u podobného principu – tedy jít vstříc budoucnosti a vracet se v myšlenkách zpět do minulosti.“