Nejlépe vydělávající sportovec Česka mění dres. Basketbalové eso Tomáš Satoranský v pondělí podepsal novou čtyřletou smlouvu s Barcelonou, čímž končí jeho šestileté angažmá v NBA, nejnáročnější basketbalové soutěži planety.

„Vím, že tady mám nedodělanou práci. Jednoho dne se vrátím,“ cituje web Barcelony slova Satoranského z roku 2016, kdy odcházel za Atlantik. Nyní ten čas nastal – a hvězdný sportovec se vrací jako muž, který má tradiční evropský celek dotáhnout na úplný vrchol.

To by mělo znamenat jak vítězství ve španělské lize, tak v Eurolize, tedy v klání nejsilnějších klubových celků kontinentu.

Satoranskému doběhla jeho mimořádná tříletá smlouva na třicet milionů dolarů, díky níž byl jasnou jedničkou pravidelného žebříčku Forbesu, ve kterém srovnáváme příjmy českých sportovkyň a sportovců. Návrat do Španělska znamená, že tuto pozici výhledově přepustí. Jeho plat by se měl podle odhadů pohybovat v nižších jednotkách milionů eur.

Zároveň jde o logické vyústění celé situace. Satoranský v NBA překonal všechna významná národní maxima: po úvodních třech letech u Washington Wizards (tehdy s platem tří milionů dolarů na sezonu) podepsal v roce 2019 výjimečný kontrakt s Chicago Bulls.

Klub proslulý érou Michaela Jordana si cenil Satoranského univerzálnosti i schopnosti pozvedávat spoluhráče k lepším výkonům. Po dvou ročnících (v sezoně 2019–20 si připsal své maximum v podobě průměru 9,9 bodu na zápas) ale přišly turbulentní časy. Satoranský se třikrát stěhoval po ose New Orleans – San Antonio – Washington a nastupoval jen minimálně.

I proto zvolil návrat do Evropy. Barcelona náleží mezi naprostou špičku s maximálními ambicemi a Satoranský se zároveň v jejím kádru nemusí obávat podobného kolotoče stěhování, jaké v posledních měsících zažil – pro otce dvou malých dětí další plus.

V Barceloně se navíc sejde s českým pivotem Janem Veselým, podle loňského žebříčku Forbesu dvanáctým nejlépe vydělávajícím sportovcem země. Satoranský s ním v reprezentaci roky tvoří vynikající dvojici – téměř nezastavitelní byli už na mistrovství Evropy 2015, čímž odstartovala velká éra českého basketbalu na mezinárodní scéně.

Jejím vrcholem bylo šesté místo na mistrovství světa v Číně 2019 a poté účast na olympiádě v Tokiu, přesunuté kvůli covidu na loňské léto. Obojímu v roli lídra šéfoval právě Satoranský, jedna z vůbec nejsoutěživějších českých sportovních hvězd.

Zároveň se jeho týmové pojetí basketbalu nikdy zcela neproťalo s vysoce individuální povahou NBA, kde jsou nejoceňovanějšími hráči ryzí střelci – a kde se místo precizně secvičených signálů více hraje stylem jeden na jednoho.

V Barceloně by třicetiletý Satoranský měl znovu rozkvést naplno. A ještě než naskočí do klubové sezony, čeká ho další velká událost s reprezentací: podzimní mistrovství Evropy, jehož skupinu hostí mimo jiné Praha.