Po apatickém konci jara, kdy se zdálo, že nás na bitcoinovém trhu čeká jen letní nuda, se na trh vrátila volatilita. Kromě traderů ale tentokrát moc lidem radost neudělala.

Jen během zatím nejprudšího poklesu, který se odehrál mezi 3. a 5. červencem, klesla hodnota bitcoinu vůči americkému dolaru pod své stodvacetidenní rozpětí: konkrétně k 53 219 dolarům. Sáhla si tak na hodnoty, které jsme naposledy viděli letos v únoru.

Od letošního lednového dna těsně pod hranicí 40 tisíc dolarů je to stále poměrně vysoko. Protože ale cena kryptoměny dosáhla svého historického vrcholu v březnu a od té doby buď stagnovala, nebo jevila známky slábnoucí euforie ze schválení spotových bitcoinových ETF a dalšího halvingu, řadu uživatelů znejistěla.

Současný propad trvá dlouhé týdny a za poslední měsíc cena kryptoměny odepsala již osmnáct procent, což je také procentuální pokles ceny bitcoinu za celé uplynulé čtvrtletí. Bitcoin s sebou strhává i zbytek krypto trhu a celková tržní kapitalizace kryptoaktiv momentálně klesla na 2,08 bilionu dolarů. Když uvážíme, že letošní maximum z března dělalo 2,76 bilionu, je už propad poměrně významný.

Všechny události na cenovém grafu bitcoinu za poslední tři měsíce nicméně nemají jediného společného jmenovatele. Příčin je více a každá dopadá na trh jinak dlouho.

Volatilita a mineři

I když se nyní volatilita na trh vrací, v druhé polovině června to tak rozhodně nevypadalo. Volatilita bitcoinu naopak klesla na rekordní minima, což je možná dobré pro uživatele, ale rozhodně ne pro spekulanty a obchodníky, kteří se proto začali přesouvat k zajímavějším rizikovým aktivům.

Cenu tak tlačila níže slábnoucí poptávka spolu s rezignací těžařů po dubnovém snížení odměny za vytěžený blok. Podle údajů krypto společnosti Matrixport Technologies ze začátku července poklesl celkový objem obchodů na centralizovaném spotovém krypto trhu ze 180 miliard dolarů na pouhých 50 miliard.

Podobné situace jsme byli svědky také loni v létě – jenže tehdy se trh ještě zotavoval z předchozího útoku medvědů a hlavně to bylo v době, kdy schválení spotových bitcoinových ETF fondů představovalo spíše nepravděpodobný sen.

Od té doby se toho dost změnilo a bitcoin se například vůči americkému dolaru za tu dobu zhodnotil o zhruba osmdesát osm procent. Především se ale bitcoinové ETF fondy staly zkraje roku realitou. 

Právě hype ohledně jejich schválení a následného skutečného startu pomohl volatilitu znovu rozfoukat, což ke kryptoměně přilákalo řadu obchodníků a investorů, kteří se na vlně chtěli svézt. Dobrá zpráva je, že současný návrat volatility by mohl spekulanty přitáhnout zpět.

Nasvědčovalo by tomu ostatně i otočení toku peněz ze spotových bitcoinových ETF zpět do fondů. Jen v pátek 5. července do nich nateklo 143 milionů dolarů kapitálu, což je nejvíc za poslední měsíc.

Strach z výprodejů kriminálního úřadu

I když je volatilita mocná čarodějka nejen na kryptoměnovém trhu, nejprudší vlnu výprodejů bitcoinu odstartoval letos trochu nečekaně Německý spolkový kriminální úřad, který začal během předposledního červnového týdne prodávat skrze spotový trh bitcoiny zabavené pirátskému filmovému webu Movie2k.

Jejich celkový objem činil úctyhodných 50 tisíc bitcoinů a odprodej pokračuje. Jen během 8. července převedl německý úřad na adresy burz a dalších tvůrců trhu přes 16 000 bitcoinů.

Přestože jde o částky, které by dříve trh bez problému absorboval, na letním neefektivním to úplně platit nemusí. Bitcoinové investory a spekulanty ale děsí i další bitcoinový výprodej, který ještě pořádně nezačal.

Před deseti lety zkrachovalou bitcoinovou megaburzu Mt. Gox čeká vyplacení aktiv v hodnotě osmi až devíti miliard dolarů věřitelům z řad svých bývalých uživatelů. Burza nyní začíná skrze dohodnuté spotové burzy splácet své dluhy v bitcoinu a forku bitcoin cash, který se v mezičase z bitcoinu oddělil.

Krok potvrdil v pátek 5. července ve svém dopisu věřitelům správce konkurzní podstaty Nobujaki Kobajaši. Ten zatím odeslal 47 229 bitcoinů na japonské burzy BitBank a SBI VC Trade a zbývajících 94 771 bitcoinů je aktuálně rozdělováno mezi burzy Bitstamp a Kraken. Část prostředků zamíří do digitálního depozitáře BitGo.

Ne všichni účastníci trhu vidí současnou situaci černě. Podle čerstvého reportu od burzy Bitfinex naznačuje nedávná obchodní aktivita dosažení potenciálního lokálního dna. Dochází ke zúžení rozpětí mezi implikovanou a historickou volatilitou, což je fenomén, který může značit budoucí větší stabilitu trhu.

Ta by znamenala, že se cena bitcoinu ustálí na současných hodnotách nebo bude přinejmenším zažívat výrazně menší poklesy. Odprodej bitcoinů patřících německé vládě má hlavně psychologický dopad, protože v poměru ke všem nakoupeným a prodaným bitcoinům od loňského roku jde – navzdory jejich současné nominální dolarové hodnotě – o překvapivě malé číslo.

Pesimismus trhu rozporují i data společnosti CoinShares, která dlouhodobě sleduje různé fondy digitálních aktiv. Ty v prvním červencovém týdnu přilákaly 441 milionů dolarů nového kapitálu, z nichž na bitcoin připadlo 398 milionů dolarů, tedy devadesát procent investic.