Často i několikrát za rok vyrážejí Češi brázdit sjezdovky do Rakouska nebo Itálie. Dává to smysl – je to za rohem a poměr cena / sportovní vyžití je s domácími podmínkami nesrovnatelný.
Taky občas zapomenete na cestovní pojištění? Může vás to přijít hodně draho. Přesvědčila se o tom majitelka pražského svatebního salonu, která si vloni zpestřila zimní svatební „nesezonu“ týdenní rodinnou dovolenou v italském Livignu. Základní cestovní pojištění sjednala ve spěchu, na mobilu až cestou v autě. A nezaklikla pojištění odpovědnosti.
Třetí den na svahu nedokázala zastavit na ledové plotně a srazila odpočívajícího snowboardistu tak nešťastně, že ho odvezla sanitka. Ji čekal výslech horské služby a následně i policie. Za několik týdnů jí pak přišla výzva k úhradě 600 tisíc, které si snowboardista nárokoval za své „trápení“.
„Cestovní pojištění má celou řadu specifik, která do značné míry souvisejí s tím, do jaké země jedete a také jakým aktivitám se tam budete věnovat. V případě italských lyžařských středisek pak platí, že je tam povinné odpovědnostní pojištění,“ vysvětluje Jana Šestáková z Generali České pojišťovny.
Své klienty na to v průběhu zimní sezony upozorňuje mnohokrát a její doporučení zní jasně: nesjednávat cestovní pojištění na poslední chvíli a věnovat mu trochu času. Případně se poradit se svým pojišťovacím poradcem.
„Ostatně od toho tu jsme a sjednáním pojištění náš servis pro klienty nekončí,“ říká poradkyně, která letos díky svému přístupu ke klientům zvítězila v mezinárodní soutěži Global Advisor Excellence Contest, při níž za sebou nechala 160 tisíc pojišťovacích poradců skupiny Generali.
Dobře míněná rada od někoho, kdo tento druh pojištění detailně zná, může ve finále ušetřit stovky tisíc korun. Naši alpští sousedé jsou totiž zvyklí požadovat úhrady vzniklých potíží a na soudy se obracejí zcela samozřejmě. Nezdráhají se přitom žalovat třeba i dětské lyžaře.