Nervozita, přepětí a rodinné hádky. Ačkoli Vánoce mají být svátky klidu a míru, dost často je utváří a charakterizuje právě stres z vrcholících příprav. Jak tedy nechtěnému scénáři předejít a prožít Vánoce v klidu? Připravili jsme devět rad od předních českých psychologů.

Jedním z nich je profesor lékařské psychologie, klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček, který je autorem nebo spoluautorem více než stovky původních vědeckých prací. Dál radí klinický psycholog a psychoterapeut Adam Suchý, který je zároveň autorem nedávno vydané knihy Všechno se v lepší obrátí. „Nejlepší rady jsou ty nejjednodušší a nálada se dá zlepšit i zadarmo,“ nastiňuje Suchý.

1. Nepodléhejme společenskému tlaku. „Vánoce jsou svátky klidu a míru, nicméně v naší společnosti se staly oslavou konzumu. Myslím, že se lze domluvit s rodinou, že se nebudeme zavalovat dárky a že se budeme snažit si Vánoce užít,“ říká Ptáček.

„Vánoce nejsou jen jeden večer v roce, ale je to celé období – zkusme si ho nezkazit a nepodléhat tolik společenským a reklamním tlakům a stresům,“ radí Suchý. „Klidné a přátelské Vánoce ještě nikdy nikomu nezařídila hromada dárků a drahá výzdoba. Když dítě nedostane vysněný dárek, je to zklamání, které zvládne. Mnohem hůře ponese vystresované a naštvané rodiče vykřikující ‚už aby byl leden‘, kteří zkazí atmosféru celých svátků,“ dodává terapeut.

2. Nepřehánějme to s úklidem. „Na chvíli se zastavte a uvědomte si, že nepřijde žádná kontrola, jestli máte umytá okna, srovnané skříně, ideální výzdobu nebo dost dárků. Existují sice rituály a tradice, ale neexistuje žádný předpis, jak by měly Vánoce vypadat a jak byste je měli strávit. Udělejte si je tedy podle sebe,“ říká Suchý. „Váš dům nebo byt není showroom. Nemusíte mít všechno perfektní. Žijí v něm lidé a na návštěvu přijdou taky lidé. Ani jedni se nemusí předvádět nebo být pokrytečtí,“ dodává.

3. Zapomeňme na starosti. „Starosti tu jsou a budou, ale my jsme trochu zapomněli, že jsme schopni nějakou zátěž unést. Když je ale nebudete pár dnů přes Vánoce řešit, nic se nestane,“ říká Suchý. „Je důležité, aby si každý z nás Vánoce prožil po svém a dny volna využil pro to, co má rád. Mezi základy pro duševní zdraví – a na to jsou odborné studie – patří pokora a potěšení, a v tomto duchu by se měly nést i svátky,“ radí Ptáček.

4. Buďme spolu a povídejme si. „Odpojte se na pár dnů od zpráv v televizi i na mobilech, kromě rozčilení a zkažené nálady opravdu o nic nepřijdete. Místo toho si pouštějte hudbu a koukejte na pohádky – ideálně společně,“ radí Suchý. „Přál bych si, aby se lidé během Vánoc navrátili k té nejstarší tradici, kdy se lidé sešli a povídali si. O Vánocích buďte spolu a dělejte si radosti, na ničem jiném vlastně nezáleží,“ dodává Ptáček

4. Udělejme si čas na odpočinek. „Nastavte si vlastní limity na čas věnovaný úklidu, na návštěvy a tak dále. Neúkolujte se, nepřepínejte se a odpočiňte si. Odpočiňte si. Přečtěte si to ještě jednou. Odpočiňte si. Alespoň trochu,“ říká Suchý. „Postavte si stromeček, dejte si cukroví, pusťte si pohádky a třeba tři nebo čtyři dny se jen tak válejte,“ radí Ptáček

6. Nepodceňujme pohyb. „Vyrazte ven na čerstvý vzduch. Hýbejte se, zasportujte si. Uvolněte se a neřešte pár dnů, co se má a nemá,“ říká Suchý.

7. Vyřešme resty. „Udělejte jednu věc, kterou jste celý rok odkládali, jako například přečíst nebo dočíst tu knihu u postele. Přimontovat ‚tu‘ poličku. Pustit si uložené podcasty. Přebrat stará trička nebo ponožky. Cokoli,“ uvádí Suchý.

9. Darujme peníze potřebným. „Peníze sice štěstí nepřinesou, to je prokázané. Opačně to ale působí v jediném případě – a to pokud jsou darované. Můžete si vybrat jakoukoli důvěryhodnou sbírku nebo nadaci, které peníze pošlete, a věřte, že to budou nejlépe utracené peníze za celé Vánoce,“ uzavírá Ptáček.