skip to main content
CEO Talk

První žena v čele tuzemské banky. Odchod z českého trhu nebyl nikdy ve hře, říká nová CEO Sberbank

Ačkoli už dávno neplatí, že je bankovnictví převážně mužskou doménou, účast žen ve vrcholných manažerských pozicích je v případě českých bank stále spíše vzácností. Mezi tyto světlé výjimky dosud patřila Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny, či Jitka Haubová, která tutéž pozici zastává v rámci Komerční banky.

Od září se však Česko může pochlubit také první (a nadále jedinou) ženou na pozici CEO tuzemské banky. Tou je ostřílená manažerka Marijana Vasilescu s dlouholetými zkušenostmi z několika východoevropských trhů. Například z rodného Rumunska, Ruska nebo Kazachstánu, kde ve společnosti Home Credit zastávala pozici ředitelky marketingu.

„Bylo pro mě velkým překvapením, že je v Česku tak málo žen na vedoucích pozicích v bankovním sektoru,“ říká CEO Sberbank CZ, kterou řídí ze své kanceláře v pražských Jinonicích. Nenaráží přitom jen na kontrast se zeměmi západní Evropy, ale i se Srbskem, kde působila posledních osm let.

Právě srbská pobočka ruské státní banky byla nakonec také součástí velké transakce, jejíž hodnota je odhadována na zhruba 500 milionů eur, při níž Sberbank prodala některé své dceřiné banky v regionu střední a východní Evropy s přibližně 600 tisíci klienty. Konkrétně se jednalo také o banky v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku a v Bosně a Hercegovině.

Důvodem, proč Vasilescu zamířila v průběhu minulého roku z Bělehradu do Prahy, však podle ní nebyl samotný prodej Sberbank Srbija. „Na srbském trhu jsem strávila posledních osm let. Tedy dva celé mandáty,“ vysvětluje zkušená CEO. V posledních letech své bělehradské epizody tak už s centrálou diskutovala, kam povedou její další kroky.

Bylo pro mě velkým překvapením, že je v Česku tak málo žen na vedoucích pozicích v bankovním sektoru
Reklama

V souvislosti s transakcí, která nakonec zahrnovala prodej šesti lokálních bank, se přitom ještě v první půli minulého roku spekulovalo i o možném prodeji české odnože největší ruské banky, na niž se vztahují západní sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu. K tomu však nakonec nedošlo a česká odnož Sberbank nadále zůstává, spolu se sesterskými bankami v Rakousku a Německu, v rukou Sberbank Europe.

„Na těchto třech evropských trzích se bance dlouhodobě daří a jejich prodej proto zatím není v plánu,“ zdůrazňuje Vasilescu, podle které nebyl prodej české banky vůbec ve hře. Pražská divize tak nadále zůstává pod stávající vídeňskou centrálou a pokračuje v dosavadním obchodním modelu, který nastavil prezident ruské Sberbank Herman Gref.

Ten mimo jiné počítá s dalším rozvojem digitálního bankovnictví, k němuž na českém trhu směřuje také nová CEO. „V případě všedních bankovních operací vše závisí na jejich jednoduchosti, pohodlí a uživatelské zkušenosti,“ vysvětluje Vasilescu, která si v posledních letech dokázala v rámci skupiny vybudovat silné jméno.

To, že byla do čela banky se sídlem v pražských Jinonicích vybrána právě ona, považuje za jasný důkaz toho, že společnost podporuje diverzitu. Spíše než pohlaví podle ní hrála hlavní roli cílevědomost, vytrvalost a schopnost dělat správná rozhodnutí.

„Obecně vzato jsem jako žena nikdy neměla pocit, že bych to měla těžší než mužští kolegové. Kariéra v bankovním sektoru je náročná sama o sobě, bez ohledu na to, jestli jste muž nebo žena,“ uzavírá.