Je tu klid a z Prahy sem přiletíte zhruba za tři hodiny. Letenky navíc seženete už třeba od patnácti set korun. O to víc pak budete mít na utrácení v tapas a vinných barech, kavárnách i po nákupech.

Madrid je způsob, jak uniknout melancholii a únavě z naší zimy a ocitnout se v metropoli, kde je relativně málo turistů, ale k vidění tolik, že sem klidně přicestujete i několikrát za rok.

Pátek

16.00 / Káva a něco na zub v Goldě

Víkend začněte odpoledne v trendy čtvrti Salesas třeba právě v Goldě. V optimistickém žluto-oranžovém bistru s výbornou kávou, ovocnými šťávami, sladkostmi a denní nabídkou čerstvých jídel inspirovaných Blízkým východem.

Na barvy se nalaďte, budou vás v Madridu doprovázet celou dobu, v interiérech, v ulicích, ale třeba i ve filmech Pedra Almodóvara, kterými se dodnes pyšně pochlubí v řadě podniků. I v Goldě najdete na zdech řadu plakátů kultovních španělských filmů.

18.00 / Filmoví fanoušci do Cine Dore

A když už zmiňujeme Almodóvarovy snímky, další zastávku byste neměli minout především, pokud jste milovníci filmu. Zamíříme na inspekci historického secesního kina Cine Dore. Budova slouží už desítky let jako hlavní promítací sál Filmoteca Española, tedy španělského filmového institutu.

Promítají se tu nové i historické filmy z celého světa včetně retrospektiv důležitých režisérů. Interiér i exteriér opět září barvami, stejně jako hlavní sál tohoto kulturního stánku. Promítání filmu můžete zahájit nebo zakončit v jejich stylové kavárně.

20.00 / Večeře a drink v tržnici

Krátkou procházkou od známého kina se rozkládá čtvrť Lavapies, kam místní pravidelně zajdou na oblíbený trh San Fernando.

Je to výborné místo k nákupům, ale sídlí tady i malé tapas bary, stánky se španělskými i mezinárodními specialitami, víny, sýry, nakládanými olivami a zeleninou. Projděte se tu a ochutnávejte, ideálně tapas v kombinaci s vínem, víkend teprve začíná.

Sobota

10.00 / Snídaně v Chuece

Frida je vyhlášený snídaňový a brunch bar v oblíbené centrální Chuece. Bistro, které je otevřené po celý den, připravuje nejen snídaně a brunche, ale i obědy a večeře.

Díky venkovnímu posezení je oblíbené i u rodin s dětmi. Začněte v centru, odkud to pak máte kousek všemi směry. Pokračujte do Salamancy, čtvrti pojmenované po historickém městě s nejstarší španělskou univerzitou.

11.00 / Na nákupy do Salamancy

Dojít z Chuecy do Salamancy vám pěšky zabere jen několik minut. Tato čtvrť je pro Madrid tím, čím je Josefov pro Prahu.

Všechny důležité módní značky se tu rozkládají na několika ulicích, kromě nich tu samozřejmě najdete řadu menších španělských brandů. Pokud se chcete zastavit jen na jedné adrese, měla by to být Calle de Serrano 34, na které najdete flagship firmy Loewe, která jako rodinná firma vznikla ve Španělsku již v roce 1840.

Dnes už řadu let patří do stáje značek LVMH a i díky hlavnímu designérovi Jonathanu Andersonovi platí stále za jednu z „it“ značek.

13.00 / Oběd s výhledem

Obchodních domů El Corte Ingles najdete po Španělsku řadu, ne všechny mají ale to, co má tato pobočka na Place de Callao hned vedle rušné hlavní třidy Grand Via. Svezte se tu výtahem do posledního patra, kde objevíte poschodí nazvané Gourmet Experience.

Obchod s vybraným jídlem smíchaný s improvizovanou tržnicí tvořenou řadou mini bister je oblíbenou lokalitou, kde se po nákupech schází místní. Dejte si tu čerstvé ústřice nebo tradiční tapas a k nim samozřejmě lokální víno.

To vše vám bude rámovat panoramatický výhled na Madrid, který sem poslední dobou bohužel láká davy tiktokerů, ale doufejme, že budou mít třeba zrovna sraz někde jinde.

15.00 / Picasso a Guernica v Reina Sofia

Tohle muzeum patří kulturním institucím, které byste neměli vynechat, zvláště pokud jste v Madridu poprvé. Spolu s Pradem představuje dvojici mimořádných kulturních institucí s rozdělenou funkcí – Prado vystavuje klasické malby z období dvanáctého až devatenáctého století, Reina Sofia se soustředí pro změnu na současné umění a modernismus.

Kromě Picassovy Guernicy, monumentálního protiválečného obrazu z roku 1937, tu až do dubna 2024 uvidíte i souhrnnou výstavu Picasso 1906 zaměřenou na vývoj výtvarného umění v první polovině dvacátého století.

18.00 / Masáž v tureckých lázních

Po celodenním chození po městě si možná budete chtít odpočinout. Pohodlnou procházkou se přesuňte do Hammam al Andalous, malého řetězce wellness lázní, které evokují byzantskou historii a jejichž styl vychází z původních historických lázní v Granadě.

V podzemních interiérech v arabském stylu s horkým i studeným bazénem absolvujte některou z aromatických relaxačních masáží. Rezervaci předem si vytvořte na jejich webové stránce.

20.00 / Tapas tradičně

Bez večeře v tradičním tapas baru by to nebyl výlet do Španělska a v Madridu jich najdete nepřeberně. Když se ale zeptáte místních, často zmíní Bodega de la Ardosa, malý centrální bar, který na stejné adrese existuje už od konce devatenáctého století.

A interiér plný cedulí a cetek dojem historie jen podtrhuje. Byť bar může lákat na atmosféru a „instagramovost“, nenechte se zmást. Jejich tapas jsou vynikající.

Pokud budou mít artyčoky nebo hovězí líčka v sherry, neváhejte. A kdyby tu bylo narváno (Ardosa je oblíbená jak mezi místními, tak mezi turisty), vyzkoušejte o něco vzdálenější (a trochu lokálnější) tapas bar Casa Revuelta.

23.00 / Drink na dobrou noc

Noc ještě nekončí a je čas na goodnight cocktail. V Jack’s Library, malém intimním baru, budete mít pocit, jako byste se přenesli do viktoriánského Londýna z dob Jacka Rozparovače, jazzový soundtrack zase připomene období americké prohibice.

Pro návštěvu je nutná rezervace. Až si ji vytvoříte, obdržíte informace o přesné poloze baru. 

Neděle

10.00 / Churros k snídani

K neděli patří trochu rozmazlování. Třeba sladkou snídaní? Kavárna San Gines je přesně to místo, kde byste v takovém případě měli začít. Smažené churros namáčené do čokolády jsou jednou z těch radostí, kterou byste si neměli nechat ujít během žádné návštěvy Španělska.

Tato instituce je ale mimořádně oblíbená, takže se to tu neobejde bez fronty, zvlášť přijdete-li o víkendu. Pokud by čekání vypadalo nekonečně, můžete na churros zkusit ještě jednu z poboček čokoládovny Valor, kterých je v Madridu hned několik. 

11.00 / Procházka v parku

Po snídani spalte nějaké kalorie v parku Retiro. Jde o místo, které najdete přímo uprostřed města, a jeden z nejkrásnějších městských parků, které znám. V jeho centru navštivte Palacio de Cristal, tedy Křišťálový palác.

A pokud patříte mezi fanoušky joggingu, je Retiro zároveň výborné místo, kam si vyrazit během pobytu v Madridu zaběhat. 

12.00 / Oběd v konceptu budoucnosti

Do místa zvaného MO de Movimiento je z centra pohodlnější se přesunout metrem. Nejbližší stanicí je Gregorio Marañón. Tahle gastrozastávka ale stojí za cestu z centra. Interiér restaurace vznikl kompletně z recyklovaných a přírodních materiálů.

Stejně striktně tu vybírají i přísady, které jsou jen v bio kvalitě a z lokálních farem. S trochou nadsázky se dá říct, že kdyby gastronomie chtěla být skutečně radikální a „zelená“, podobaly by se restaurace daleko více tomuto konceptu.

Centrem interiéru jsou dvě velké pece na pizzu. A ta je taky hlavním prodejním artiklem. Kromě pizzy tu ale dělají také vynikající dezerty a servírují skvělá lokální vína.

14.00 / Goya v Pradu 

Museum Prado je obr, kterého jsem zatím zcela nepokořil. I přestože jsem v muzeu už strávil prakticky dva dny, nemůžu říct, že jsem ho prošel celé.

Pokud jste ale v Madridu nováčky, Prado je zastávka, kterou nemůžete vynechat. Postupujte metodicky. Vyberte si sekci, která vás zajímá především (já bych doporučil například Goyovy hororové „mural paintings“), a nenechte se odradit tím, že za jedno odpoledne nestihnete vše. V tomto případě platí, že důležité je zúčastnit se, nikoli zvítězit.

17.00 / Stylové suvenýry

Budete-li mít ještě čas, místo kupování magnetů se zastavte na nákupy na adrese Calle de Cervantes 9. Obchod Real Fábrica je přesně ten poklad, který by si zasloužilo každé hlavní město.

Seženete tady španělská vína, sýry, cukrovinky (doporučuji ručně balené vánoční sušenky) i tradiční kolínské, vlněné šály a další delikatesy a doplňky typické pro Španělsko, se kterými si rozhodně neuříznete ostudu.