Když se nemůžete rozhodnout, zda raději moře, nebo ruch velkoměsta, vyrazte do Barcelony. Najdete tam obojí. A ještě navíc středomořskou atmosféru, jedinečnou architekturu, spoustu umění i skvělé jídlo. 

Je tu toho tolik k vidění, ale na druhou stranu místní atmosféru nejlépe nasajete, když budete jen tak bloudit místními uličkami, občas se zastavíte na jednom z mnoha náměstíček, které ve čtvrti Eixample díky zkoseným nárožím vznikají v podstatě na každé křižovatce. Všude je spousta laviček – usaďte se mezi místní a pozorujte, jak se v Barceloně žije. 

Až vám vyhládne, zajděte si na nějakou místní specialitu. V Barceloně platí, že i ta na první pohled vcelku obyčejná místa nakonec překvapí – třeba jako velmi jednoduše zařízený Bar Brutal, kde mají perfektní tapas i poměrně široký výběr vín. Moderní pojetí španělské kuchyně ochutnáte v restauraci Suculent, která si zasloužila místo i v Michelin Guide.

K Barceloně tak trochu patří i špatné kafe, ale pokud se nechcete vzdát svého evropského standardu, zajděte si do jedné z kaváren Nomad Coffee nebo zkuste Three Marks Coffee. Špatnou kávu ale nemají ani v překrásné pekárně Hofmann, která navíc rozhodně patří k nejlepším ve městě. 

Pokud jste vyrazili poznávat typickou tvář Barcelony, asi si nenecháte ujít muzeum Joana Miró, které najdete na kopci Montjuich – sem se mimochodem určitě vypravte, celé město odtud budete mít jako na dlani.

Projděte si místa, kde se tady v roce 1992 konala olympiáda, a zastavte se u plaveckého bazénu – buď si v místním baru dejte drink anebo si tu rovnou udělejte pár temp. Bazén pod širým nebem je přístupný veřejnosti, a navzdory tomu úžasnému výhledu tu moc lidí nebývá.

Ale zpět k umění – v podstatě povinnou zastávkou je muzeum současného umění MACBA, které kromě své stálé sbírky nabízí řadu výstav, workshopů či diskusí, které často reagují na aktuální témata. Zaujme vás ale i svým bílobílým interiérem, a až budete znaveni po jeho prohlídce, na chvíli si sedněte přímo před muzeum. Jeho prostranství je totiž vyhlášeným místem místních skejťáků, které tu můžete pozorovat klidně hodiny. 

Novým přírůstkem na scéně moderního umění je příjemně komorní Moco Museum. Pojměte ho jako malou uměleckou zastávku mezi prohlídkou Gaudího architektury či vedlejším (a výrazně větším) Muzeem Pabla Picassa.

Moco Museum projdete za hodinku, připomenete si zřejmě nejznámější umělce současnosti, jako je Kaws, Basquiat nebo třeba Banksy. Nečekejte žádný velký průřez jejich tvorbou, budete se tu spíš cítit jako na návštěvě u někoho, kdo má prostě dobrý vkus (a peníze) na umění.

Většina turistů neodjede z Barcelony, dokud nenavštíví alespoň jednu stavbu, kterou navrhl Antoni Gaudí. Méně známý a trochu temný je Palau Güelll, pocházející z raného Gaudího obdbobí. Optimističtěji působí například Casa Battló.

Pokud byste po těchto divokých tvarech a bohatě zdobených detailech potřebovali dávku minimalismu, utíkejte do pavilonu Miese van der Rohe. Je sice celkem maličký, ale na křeslech Barcelona nebo venku u bazénu tu můžete spočinout a kochat se, jak dlouho chcete. Dobrou zprávou také je, že si místo obyčejné vstupenky můžete pořídit kartu s neomezeným vstupem a kdykoli se vrátit. 

Jedním z největších zážitků, které si z Barcelony můžete odvést, je fotbal na Nou Campu. Tak neopakovatelnou atmosféru přitom klidně zažijete, i když bude hrát ženský tým. A všimněte si, kolik hodně mladých lidí či rodin s dětmi sem chodí…

Ať už na fotbal půjdete, nebo ne, ubytujte se v hotelu Sofia Barcelona, který je od Nou Campu jen pár metrů, ale zároveň nabízí stylové ubytování, překrásné spa s vnitřním i venkovním bazénem, ale také skvělou restauraci či kavárnu. 

A mimochodem, kdyby vám místní pláž Barceloneta ke koupání nestačila, zajeďte si na výlet do nedalekého městečka Sitges, které je oblíbeným prázdninovým cílem dokonce i u místních.