Spojené státy jsou připravené poskytnout Ukrajině půjčku dvacet miliard dolarů (přes 464 miliardy korun) v rámci plánu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 zajistit Kyjevu úvěry za padesát miliard (1,16 bilionu korun) kryté výnosy ze zmrazených ruských aktiv.
V sobotu a v pátek v Neapoli jednali ministři obrany států G7, kteří se kromě ruské agrese na Ukrajině zabývali také napětím na Blízkém východě. Ministři financí této skupiny se sejdou 25. října ve Washingtonu na okraj zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, kde mají odsouhlasit prohlášení ohledně definitivní struktury slíbených půjček G7 Ukrajině.
Jednání o penězích pro Ukrajinu se zrychlují, protože vládní představitelé chtějí prostředky Kyjevu poskytnout do konce roku. V případě vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách by totiž americká pomoc Ukrajině mohla být přerušena.
Na poskytnutí úvěrů Ukrajině se státy G7 domluvily již v červnu, od té doby ale stále pokračují v jednáních o přesné struktuře. Mimo jiné se očekávalo, že příspěvek Washingtonu bude oproti původní představě nižší.
Američtí představitelé nicméně v pátek partnerům z G7 sdělili, že hodlají poskytnout původně přislíbenou částku, tedy přibližně dvacet miliard dolarů. Dosud si USA jako podmínku kladly garance ze strany EU, které nebyly možné kvůli maďarskému vetu.
Evropská komise v rámci tohoto schématu přislíbila Ukrajině půjčku v objemu až 35 miliard eur (zhruba 882 miliard korun). Zároveň upozornila, že plánovanou půjčku musí schválit Evropský parlament a kvalifikovaná většina členských států. To znamená, že musí souhlasit nejméně patnáct zemí s minimálně 65procentním podílem na počtu obyvatel EU.
Pokud by USA skutečně poskytly plnou částku, příspěvek EU by mohl být o něco nižší. Zbytek z částky padesáti miliard dolarů poskytnou Spojené království, Kanada a Japonsko.
Skupina G7 po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zmrazila ruská aktiva v hodnotě kolem 300 miliard dolarů.