Tisíce kilometrů malebných pláží s bílým pískem omývaných tyrkysovým mořem, bohatá historie, dechberoucí příroda, vynikající jídlo a víno i ohromující kultura. Jen málokterý evropský ostrov je tak magický a fascinující jako Sardinie.

Ostrov je atraktivní destinací celoročně, nejen během letních prázdnin. V moři se dá koupat od jara do podzimu a ve zbylém čase je rozhodně co prozkoumat. Podívejte se s námi na místa, která prostě musíte vidět.

Pláže, na které nezapomenete

Vybrat nejkrásnější pláže Sardinie je opravdu těžký úkol, protože ostrov vyniká právě bezpočtem takových, které směle konkurují vyhlášeným tichomořským rájům. Zdejší perlou je však pláž Cala Mariolu v zátoce Orosei.

Pláž s místy růžovým pískem lemují z jedné strany útesy a z druhé moře smaragdového odstínu. Dostat se k ní je ale trošku oříšek: pohodlně to jde po moři, pěšky musíte absolvovat sedm kilometrů dlouhou stezku prorostlou bujnou vegetací. 

Růžová pláž (La Spiaggia Rosa) na ostrově Budelli je opravdovým uměleckým dílem přírody. Na pláž, která je díky drobným zbytkům růžového korálu a mušlí opravdu lehce narůžovělá, je sice vstup zakázán, ale obdivovat ji můžete z nedalekých pláží Cavaliere a Cala di Roto. 

Dech vám rozhodně vezme i pláž Cala Brandinchi, kterou mnozí nenazvou jinak než „malé Tahiti“. Pláž s jemným bílým pískem a oslnivě modrým mořem lemuje tmavý borový les. Cala Brandinchi má své místo i v historii: v říjnu 1867 se odtud po útěku z Caprery vydal Giuseppe Garibaldi osvobodit za pomocí místních Řím.

Sardinie
info Autor fotografie: Alessio Medini, Pexels
Foto Alessio Medini / Pexels

Dalším rájem na zemi je šestisetmetrová pláž Su Giudeu na jihu ostrova v lokalitě Chia. Naproti ní trčí z moře malý ostrůvek, na který jde během odlivu pohodlně dojít. Su Giudeu se mimochodem stala dějištěm mnoha filmů a reklam.

Přírodní památkou regionu Sardinie i italskou národní památkou je pak pláž Cala Goloritzé. Tento divoký klenot se nachází v jižní části zálivu Orosei, kde se moře a hory spojují v dokonalé harmonii. Zátoka vznikla díky sesuvu půdy a je proslulá skalní věží Punta Goloritzé, tyčící se do výše sto padesáti metrů. Místo i věž samotná jsou vyhledávanou horolezeckou lokalitou.

Cala Goloritzè
info Image by Simon from Pixabay
Foto Pixabay

K pláži se dostanete buď z náhorní plošiny Golgo, nebo ideálně lodí z městečka Cala Gonone.

Historie, která vás bude fascinovat

Pokud něco definuje minulost ostrova, pak jsou to kamenné věže nuraghi, které před více než tisíci lety sloužily k obraně okolního území. Na Sardinii jich bylo nalezeno přes sedm tisíc, jednou z největších a nejlépe zachovaných nuraghických vesnic je Su Nuraxi v Barumini, ale za návštěvu určitě stojí i nuraghi v Arrubiu, Santu Antine, Tiscali nebo Lose.

Jakkoli to může znít neuvěřitelně, i Sardinie má svou „pyramidu“. Nachází se v archeologickém nalezišti Monte d’Accoddi na severu ostrova. Dominantou je kamenná stavba ve tvaru pyramidy, jejíž stáří se odhaduje na pět tisíc let. V místě nebyly nalezeny žádné komnaty ani vchody do mohyly, což vede k domněnce, že se jednalo o oltář, chrám nebo právě stupňovitou pyramidu. 

info Foto Gianf84 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Foto Gianf84 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Několik desítek kilometrů na jihozápad od hlavního města Cagliari se rozkládá jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť ostrova, antické město Nora. Jeho pozůstatky najdete v archeologickém parku Pula, nacházejícím se na pobřeží stejnojmenného městečka. 

Na Sardinii stávalo přes osmdesát hradů, zachovalo se jich ale jen pár. K nejkrásnějším patří ty, které se tyčí v kopcích nad mořem. Typickými příklady jsou Castelsardo, Castello di Aquafredda, Castello di Chiaramonti nebo Castello di Burgos. 

Jedním z největších kostelů ostrova je bazilika Santissima Trinità di Saccargia v obci Codrongianos jižně od Sassari. Baziliku postavili ve dvanáctém století toskánští a lombardští mistři z černých a bílých kvádrů. Jde o zdejší nejkrásnější ukázku pisánského slohu.

Příroda, která vás ohromí

Období mimo sezonu, kdy není tak horko, je ideálním časem pro turistiku a cyklistiku. Sardinie je pokrytá přírodními parky – regionální park Sette Fratelli je se svými přibližně šedesáti tisíci hektary jedním z největších v celé Itálii.

Území na jihu ostrova tvoří skály, hory, kaňony a údolí protkaná řekami. Spatřit zde můžete králíky, divočáky, kuny, jeleny, orly, či dokonce jestřába sardinského. Park sahá až k pobřeží, takže během túry se můžete i vykoupat.

Do jiného světa vás přenese kaňon Gorropu v provincii Nuoro. Jde o největší a nejhlubší soutěsku Itálie a jednu z nejhlubších v Evropě. Vápencové stěny dosahují až pětisetmetrové výšky, zatímco šířka kaňonu se pohybuje od čtyř do několika desítek metrů. 

info Foto Pigiosu / Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
Foto Pigiosu / Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Milovníkům krásných výhledů by neměl utéct národní park Gennargentu, kde se nacházejí i nejvyšší vrcholy ostrova: Punta La Marmora, Monte Spada, Punta Erbas Virdes, Bruncu Spina a Punta Paulinu. Hornaté území národního parku pokrývají lesy, pastviny a vřesoviště. Jsou domovem mnoha vzácných živočichů, včetně mloka sardinského nebo supa bělohlavého.

Jako ve filmu s Indianou Jonesem se budete cítit při sestupu po několik set metrů dlouhém kamenném schodišti, spojujícím několik útesů a vedoucím do tajemné Neptunovy jeskyně. Stalagmitová a stalaktitová „pokladnice“ je jednou z největších mořských jeskyní v Itálii.

info Foto Jonybaker / Wikimedia Commons (CC BY-NC-ND 2.0)
Foto Jonybaker / Wikimedia Commons (CC BY-NC-ND 2.0)

Kromě úžasných krasových útvarů potkáte také bílou písečnou pláž a obrovské podzemní jezero. Jeskyni pojmenovanou podle římského boha moře najdete čtyřiadvacet kilometrů od města Alghero. Dostat se do ní můžete zmíněným schodištěm nebo po moři.

V mořském pásu mezi Sardinií a Korsikou, známém jako Bonifácký průliv, se nachází galaxie ostrůvků s nepopsatelně krásnými plážemi. Národní park souostroví Maddalena je právem označován za jednu z nejkrásnějších krajin světa. Zahrnuje sto osmdesát kilometrů pobřeží a více než šedesát žulových a břidlicových ostrovů, vytvarovaných větrem a mořskými proudy.

Mezi nejmagičtější ostrůvky patří Budelli, Caprera, Razzoli, Santa Maria, Santo Stefano a Spargi.

La Maddalena
info Image by Pippo Tanto from Pixabay
Foto Pippo Tanto / Pixabay

Ve vodách souostroví je možné zpozorovat i velké mořské savce, jako jsou plejtváci, vorvani nebo delfíni. Park můžete navštívit pouze v doprovodu turistického průvodce a rekreační plavby, sportovní rybolov nebo potápění jsou povoleny pouze za poplatek se zvláštním povolením.

Města, která si zamilujete

Nejznámějším městem Sardinie je Porto Cervo. Malé přístavní městečko na severu země bylo stvořeno od nuly, aby přivítalo miliardáře a celebrity z celého světa. Je synonymem luxusních hotelů, restaurací, obchodů a přepychových vil, které zde mnozí z nejbohatších lidí světa vlastní.

Během letní sezony je Porto Cervo místem bujarých večírků a společenských a sportovních akcí. Pokud si odmyslíme pozlátko, najdeme zde i jedny z nejkrásnějších pláží, jako jsou Spiaggia del Principe, Rene Bianca nebo třeba La Celvia.

Hlavní město Cagliari je jižní bránou Sardinie. Přístavu dominuje historická část Castello, která se nad ním výsostně tyčí a mezi svými hradbami z počátku čtrnáctého století skrývá významné pamětihodnosti. Jedním z jejích symbolů je Bastione di Saint Remy s panoramatickou terasou.

Při procházce městem se nezapomeňte zastavit ve svatyni Nostra Signora di Bonaria, v katedrále Santa Maria, místním archeologickém muzeu nebo na trzích Mercato di San Benedetto, kde se můžete pokochat těmi nejlepšími úlovky místních rybářů.

Ke Cagliari patří i osmikilometrová písčitá pláž Poetto, které vévodí skalnatý výběžek Sella del Diavolo. Z Ďáblova sedla je nádherná vyhlídka na záliv a podél pláže se rozkládá přírodní park Molentargius Saline, který vznikl ze solné pánve. Přírodní rezervace je domovem mnoha zvířat a rostlin, včetně velké kolonie růžových plameňáků. 

Alghero je nazýváno italskou Barcelonou.

Jedním z nejkrásnějších měst Sardinie je Alghero. Za jméno vděčí četné přítomnosti nejkvalitnějších červených korálů na mořském dně a díky katalánskému vlivu je nazýváno také italskou Barcelonou. Při procházce historickým centrem se zastavte také v katedrále Santa Maria, a pokud vás zaujaly nuraghi, nedaleko města najdete komplex Palmavera.

Archaickou Sardinii poznáte teprve ve vesničce Orgosolo. Tamní slavné nástěnné malby vyprávějí o životě země v každodenních událostech, o historii regionu a jeho zápasech s politickými myšlenkami i společenskými tématy.

Orgosolo
info Image by Markus from Pixabay
Foto Pixabay

Za nejkrásnější středověkou vesnici na Sardinii je považováno Castelsardo se svými strmými uličkami, typickými restauracemi a řemeslnými obchody. Dominantou vesnice je hrad Castello dei Doria z dvanáctého století. 

Jídlo, které musíte ochutnat

Sardinská kuchyně je rozmanitá – a znamenitá. Ochutnat všechny její pokrmy a chutě trvá, ale rozhodně to stojí za váš čas. Až budete hledat, kam dál za jídlem vyrazit, určitě nelitujte žádného ujetého kilometru. Nejlepší piatti di mare (pokrmy z moře) připravují v pobřežních restauracích, nejlepší piatti di terra (pokrmy ze zvířat a rostlin žijících na zemi) v restauracích zdejších farem.

Jedním ze symbolů sardinské kulinářské tradice je porceddu, selátko ve věku třiceti až pětačtyřiceti dnů pečené na ohni tři až pět hodin. Jemné maso selátka dotváří extra křupavá kůrka a krása tohoto pokrmu spočívá v přípravě bez jakékoli přísady. Nabídnou vám ho třeba v historické restauraci Su Gologone ve městě Oliena nebo v restauraci Sa Mandra v Algheru.

Typickým jídlem z Alghera je také humr na katalánský způsob. Většina humrů se loví právě ve zdejší oblasti. Po uvaření se humr podává jako salát s čerstvými rajčaty a cibulí a perfektně ho doplňuje bílé víno Vermentino di Sardegna. Humra si můžete dopřát například ve vyhlášené restauraci Antica Cagliari v hlavním městě.

Milovníci mořských plodů si zamilují špagety s mořskými ježky, které si nejlépe užijete během jejich sezony od listopadu do dubna – v jiných obdobích je lov zakázán. Vyhlášené jsou v tomto směru restaurace v Castelsardu nebo Santa Teresa di Gallura, kde doporučujeme rodinnou restauraci Ristorante da Thomas.

Sardové mají celou řadu svých typických těstovin a noků. Z těch jsou nejtradičnějším jídlem malloreddus, připravované s klobásou, rajčaty a místním sýrem pecorino. Z těstovin jsou to culurgiones, krupicové ravioly plněné ricottou a špenátem, často v rajčatové omáčce.

Sardové také milují jehněčí, které připravují mnoha způsoby – často jej dusí s fenyklem či šafránem a hráškem. Spolu s dalšími typickými sardinskými jídly můžete jehněčí ochutnat třeba v restauraci Locanda Sa Rosada v obci Mamoiada.

To, co se mnohým Čechům asi líbit nebude, je konzumace koňského masa, které je sice typické pro jiné italské regiony, ale na Sardinii patří bisteccha di cavallo (steak z koně) také k oblíbeným specialitám. V Cagliari vám ho nabídnou třeba v Bisteccherii Da Peppe.

Místní lahůdkou mezi předkrmy z moře je bottarga, která se získává ze sušených jiker tuňáka nebo parmice. Delikatesa vznikla v městečku Cabras a nejčastěji se servíruje jako předkrm na tenké plátky nebo ve formě prášku k dochucení těstovin.

Vyhlášeným food pornem je salát ze sardinské chobotnice, který se podává s vařeným bramborem a celerem. Pokud zbožňujete polévky s mořskými plody, vyzkoušejte Sa cassola nebo Sa burrida. Výše uvedené dobroty vám připraví třeba v restauraci Sa Piola v Cagliari.

Důležitý tip: Pane carasau a pane guttiau jsou plátky semolinového chleba z tvrdé pšenice, které vám nabídnou prakticky ke každému zdejšímu předkrmu. Pokud ne, určitě si o ně požádejte.

Sardinie je také proslulá svými víny. Z bílých ochutnejte Vermentino, Torbato nebo Vernaccia di Oristano, z červených si nenechte ujít odrůdy Cannonau, Carignano nebo Monica. Líbeznou alternativou může být liquore di mirto – likér z bobulí myrty, která je tu velmi rozšířená.

Akce, které stojí za to

Nejpestřejší a nejbouřlivější oslavou je karneval Sa Sartiglia v Oristanu, který se každoročně odehrává v polovině února. K vidění jsou jezdecká klání, koňské závody, pozoruhodné rituály i tradiční masky a kroje. Jde o jednu z největších akcí svého druhu na ostrově.

Karneval Mamoiada, konající se ve stejnojmenném městečku, patří mezi nejstarší a nejvíce fascinující lidové festivaly na Sardinii. Začíná 17. ledna a jeho nejreprezentativnějšími maskami jsou Mamuthones a Issohadores.

Tváře Mamuthones zakrývá černá maska se znepokojivými rysy, jsou oděni do tmavých ovčích nebo kozích kůží a na zádech si nesou velký svazek kravských zvonů. Issohadores jsou oblečeni v červené vestě, bílé masce a bílých kalhotách. Během hrůzostrašného masopustu v ulicích obce nechybějí stánky s občerstvením s typickými místními sladkostmi a vínem Cannonau.

Každoročně od 1. do 4. května se v Cagliari slaví svátek svatého Efizia. Na počest světce, který zemřel mučednickou smrtí, se celý ostrov na pár dní zastaví, aby zopakoval rituál, trvající už téměř čtyři století.

Osmdesátikilometrový průvod začíná v uličkách historické čtvrti Stampace v Cagliari, které pokryjí barevné koberce z růžových, červených a žlutých květů. Končí se na pláži Nora, kde světec zemřel. Sant’Efisio je jedním z nejdelších a nejstarších průvodů světa.

Suvenýry, které musíte mít

Sardinie se chlubí dlouhou tradicí ve zpracovávání korku z místních korkových dubů. Sardové z nich kromě zátek vyrábějí také prkénka, podnosy, košíky, náramky, různé doplňky i oblečení.

Nejoriginálnější suvenýry si můžete koupit v Galluře, kde vznikají téměř dvě třetiny národní produkce. Doporučujeme ateliér Anny Grindi, která si nechala patentovat látku na bázi korku, z níž vyrábí oblečení, doplňky i předměty do domácnosti. 

Nesmrtelní
Vydání Forbesu Nesmrtelní

Sardinské masky jsou jedním z nejikoničtějších suvenýrů, které si z ostrova můžete přivézt. Zdejší masky se vyřezávají ze dřeva a liší se oblast od oblasti. Kromě tajemné masky Mamuthones můžete koupit také masky Boes nebo Merdùles. Pokud vás lákají, určitě se zastavte v Santa Teresa di Gallura.

Krásným suvenýrem nebo dárkem jsou tradiční sardinské šperky, ať už filigránové, nebo z červených korálů. Šperky z nich najdete hlavně v Algheru a okolí. Nadchnout mohou i typické sardinské nože proslulé svým krásným řemeslným zpracováním i schopností řezat cokoli s přesností a lehkostí.