skip to main content
Technologie

Rapper vynálezcem. Kutil will.i.am přichází s respirátorem budoucnosti

Komu by nestačilo, že žije v éře sociálního distancování, půlkilometrových lodí zaseknutých v Suezském průplavu a chystaných turistických letů na oběžnou dráhu, je tu další bizarní příspěvek k už takhle neuvěřitelné době.

Rapper will.i.am, proslulý především jako zakládající člen kapely Black Eyed Peas, si vzal pod patronát to, jak budeme v nejbližší době všichni vypadat – pokud tedy začneme svolně na obličeji nosit jeho futuristický respirátor Xupermask.

Muzikant spojil své tvůrčí síly s kostymérem Josem Fernandezem, který je zodpovědný za obleky hrdinů ve filmech jako X-Men, Spider-Man, Tron či Black Panther, a konglomerátem Honeywell, zabývajícím se mimo jiné vývojem materiálů pro letectví.

Výsledkem jejich spolupráce je respirátor vybavený LED osvětlením, trojrychlostními větráčky, Bluetooth připojením, sluchátky potlačujícími okolní hluk i supermoderním mikrofonem.

Respirátor je dodáván se zásobou HEPA filtrů na tři měsíce dopředu, USB nabíječkou a dalšími vychytávkami.

„Když propukla pandemie, bylo rychle jasné, že z respirátorů se stane stejně neodmyslitelný doplněk, jakým jsou dnes boty nebo bunda, když je venku chladno,“ nechal se will.i.am slyšet pro americký Forbes. „Jde o záležitost základní společenské bezpečnosti.“

Reklama

Will.i.am přitom není jen zkušeným producentem dalších umělců včetně Michaela Jacksona, Justina Biebera, Miley Cyrus, či Lady Gaga – léta už se profiluje jako podnikatel ve spotřební elektronice a přilehlých oblastech, což ho již v roce 2013 dostalo na obálku britské verze technologického magazínu Wired.

Už tenkrát fungoval will.i.am jako šéf kreativních inovací v Intelu, pro Coca-Colu připravil recyklovací strategii Ekocycle, prsty měl ve studentských robotických soutěžích a dalších projektech. Koupil také platformu v oblasti internetu věcí Wink a získal prestižní vědecké ocenění od londýnského Institution of Engineering and Technology.

Jinými slovy: tenhle chlápek toho umí víc než jen prozpěvovat „Where is the Love?“ a „Don’t Phunk with My Heart“.

Futuristický respirátor Xupermask vyjde na 299 dolarů a v nabídce bude ve dvou verzích. Otázkou je, nakolik se will.i.am se svým přístupem trefí do požadavků společnosti, která má podle všeho naopak respirátorů spíš plné zuby. První várku se mu nicméně podařilo vyprodat.

„Na boty jsme se dlouho dívali jen jako na ochranný doplněk, ale dnes patří k základním kulturním potřebám, které si kupujeme automaticky,“ domnívá se umělec a vynálezce v jedné osobě. Přístup k respirátorům by se podle něj měl měnit podobně.

Pokud si však budeme v budoucnu kupovat respirátory jako Xupermask jen proto, že jsou cool a trendy, je to trochu děsivé. Ale pravda, mohlo být hůř. Třeba by v každém povinně hrál hit Shut Up od Black Eyed Peas.