Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména.

Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

I na podzim je realitní trh živ a děje se toho na něm docela dost. Asi nejzásadnější jsou změny ve vývoji cen bytů, které razantně rostly tak dlouho, že už to člověk skoro pokládal za jednu z mála jistot. Jenže teď se růst cen zastavil a někde již cenovky i padají. Kromě toho se ale v říjnu hýbaly třeba velké projekty a stavby miliardářů získávaly ocenění. Podívejte se na zásadní zprávy ze světa realit za uplynulý měsíc.

Polské tažení. Domácí trh je pro developerskou skupinu UDI Group Radka Menšíka příliš těžkopádný, a tak rozšiřuje své portfolio v zahraničí. Nejprve začala plánovat bytové domy hned v několika zemích Latinské Ameriky za zhruba tři miliardy. A na začátku října získala povolení pro výstavbu 960 bytů za 2,8 miliardy korun v polské Varšavě. Bytové domy staví na brownfieldu po varšavské továrně Ursus. Několik stovek bytů si tam plánuje UDI Group ponechat a pronajímat je.

Černého Lilith. Tolik pozornosti kolem jednoho domu dlouho nebylo. Pro Fragment investiční skupiny Trigema developera Marcela Sourala ji zajistil umělec David Černý. Jeho socha Lilith, tedy čtyřiadvacetimetrová postava ženy z leštěné oceli symbolicky podpírá celý dům za 1,4 miliardy korun, který Trigema právě dokončuje naproti pražské Invalidovně. Reakce na instalaci, která si vyžádala použití těžké techniky, byly různé. Někomu dílo učarovalo, objevila se ale i kritika, že jde o laciné a sexistické umění. I když sám Černý o soše říká, že je to symbol feminismu. Tak posuďte sami.

Pozemky vládnou. Zatímco růst cen nových bytů narazil kvůli padající poptávce na svůj dočasný strop, stavební parcely si dál vesele zdražují. A pravděpodobně jen tak nepřestanou. Jen za posledních pět let narostly podle dat služby Bezrealitky jejich ceny zhruba o polovinu. Vzhledem k tomu, že jich je jen omezený počet, jsou i vhodnou investiční příležitostí.

Podepsáno. Bjarke Ingels začne pracovat na projektu. Květnové vyhlášení výsledků architektonické soutěže na novou Vltavskou filharmonii bylo velkou událostí. Nový chrám kultury je ale ještě hodně daleko, byť se k němu Praha stále přibližuje. Vedení města podepsalo smlouvu s dánským architektonickým studiem Bjarke Ingels Group na vypracování projektové dokumentace. Ta město vyjde na miliardu korun. Tak uvidíme, kolik nakonec filharmonie bude stát.

Obavy z bubliny… Podle odhadů z developerských analýz se za celý letošní rok v Praze prodá jen okolo tří tisíc bytů. Oproti loňskému rekordnímu roku, kdy se v metropoli prodalo 7450 nových bytů, jde o propad, jaký tady dlouho nebyl. Mezi hlavní důvody patří zamrznutí hypotečního trhu a celkový propad poptávky, který už dosáhl i toho, že se růst cen nových bytů zastavil, a u těch starších dokonce klesá. Zatímco developeři doufají a očekávají, že se poptávka zanedlouho vrátí, objevují se i obavy z toho, že v Česku praskne realitní bublina.

… a vzpruha pro nájmy. Na hypotéku nikdo nedosáhne, o drahé nové byty přestal být zájem. To znamená jediné: lidé, kteří hledají bydlení, teď hledají byt k pronájmu. Kvůli tomu jdou ceny nájemného nahoru a očekává se, že porostou dál. Problém totiž zůstává stále stejný – bytů je na trhu málo.

Nejdřív na obálce Time, pak Stavbou roku. Ocenění o nejlepší stavební počiny roku 2022 letos putovalo pětkrát do Prahy a pětkrát do regionů. Mezi desítkou staveb se umístila i visutá lávka pro pěší v Dolní Moravě, kterou ocenil i magazín Time. Mezi desítkou oceněných je také rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, nový Stages Hotel Prague u O2 areny, Bořislavka Centrum od skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, rekonstrukce Clam-Gallasova paláce, rekonstrukce bývalé trafostanice na galerii Kunsthalle financovaná nadací manželů Pudilových, areál firmy Nevoga ve Znojmě, rekonstrukce a nástavba vily Wellnerova v Olomouci, lávka přes Labe v Nymburce a úprava plavební komory Hořín.

Volná ruka investorova = levnější byt. Říká vám něco pojem parkovací minima? Jde o normu, která stavitelům bytů určuje, kolik na daný projekt musí vybudovat parkovacích míst. Praha může tuhle normu upravit v rámci Pražských stavebních předpisů. A dosluhující rada hlavního města projednala jejich novelu, která by umožnila, aby si počet parkovacích míst určil sám investor. Podle představ města to pomůže zlevnit byty. Výstavba jednoho parkovacího místa totiž může developera přijít až na dva miliony korun. Návrh, který bude schvalovat až nové vedení města, už pochválili i developeři. Třeba podle Central Group dává novela volnější ruku trhu.

Skanska to zkusí ze dřeva. Beton je tady a beton je i tam… Úryvek první české rapové skladby Jižák od skupiny Manželé hrál možná v hlavě manažerům Skanska Residential, když přemýšleli o tom, z čeho postaví svůj další bytový projekt. A protože na tom není všudypřítomný beton s uhlíkovou stopou zrovna nejlépe, padla volba na dřevo. V pražských Radlicích bude Skanska stavět průkopnický projekt Radlický Dřevák. Půjde o dřevostavbu postavenou z CLT panelů, ve které vznikne 76 bytů. Skanska chce totiž být do roku 2045 uhlíkově neutrální a dřevostavby jsou jednou z cest, kterou si chce vyzkoušet.

Radlický Dřevák, Skanska Residential

Liberec do toho šlápne. Tisícovka nových bytů do roku 2030? V Liberci má tento cíl naplnit několik aktuálních developerských projektů, které mají město pořádně nakopnout. Staví se v areálu bývalých Tiskáren, více než pět set bytů má vzniknout v rámci projektu Nový Perštýn a tři stovky družstevních bytů vzniknou zase ve čtvrti Františkov. Celkem jde o miliardové investice, které pokračují i přesto, že developerům výrazně stouply stavební náklady.