Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
Ještě než otevřete první okénko adventního kalendáře a prostor ve vaší mysli postupně zaplní dárky a cukroví, pojďte si rozbalit poslední předvánoční nemovitostní nadílku. Tady je desítka zajímavostí z listopadového dění na realitním trhu.
Na stage! Přívaly turistů v Praze nadále chybějí a koncerty se kvůli další vlně covidu opět ruší, přesto PPF otevřela nový hotel za 1,4 miliardy korun. Kruhová stavba v těsné blízkosti libeňské O2 arény nabízí tři stovky pokojů pod hlavičkou Marriotu, které cílí primárně právě na účastníky kulturních akcí a kongresů.
Passerovy Roz(p)tyly. Ambiciózní plány neopustily v nejistých časech ani další miliardářskou skupinu Passerinvest. Koncern 43. nejbohatšího Čecha Radima Passera počátkem měsíce zahájil výstavbu budovy Roztyly Plaza, která počítá s kancelářemi i obchody.
Železniční moderna. Oblast pražského Masarykova nádraží projde kompletní proměnou. Vedle projektu Penty totiž územní rozhodnutí obdržel také záměr SŽDC rekonstruovat samotné nádraží. Druhý nejvytíženější dopravní uzel v metropoli bude mít za pár let nově devět kolejí i nový vestibul.
Nejstarší i nejpovedenější. Českou cenu za architekturu letos získala rekonstrukce hradu Helfštýn na Přerovsku. Za obnovou pevnosti ze 14. století, která byla od roku 2014 z důvodu bezpečnosti uzavřena, stojí duo architektů Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z olomouckého atelieru-r.
Nová Florenc. Lepší a zejména čistší budoucnost netrpělivě vyhlížejí také obyvatelé a častí návštěvníci centrálního autobusového nádraží v Praze. Dobrou zprávou je, mezinárodní soutěž na přestavbu Florence už došla do svého finále. Konečná podoba vzejde ze tří návrhů, které si můžete prohlédnout zde.
Chrám hudebníků. K ještě větší architektonické bitvě se schyluje na druhém břehu Vltavy, kde by v nadcházející dekádě mělo vyrůst nové sídlo pražských filharmoniků. O podobu stavby za zhruba šest miliard korun se popere dvacítka renomovaných ateliérů z celého světa. Vítěz by měl být znám v dubnu 2022.
Pražský exodus. Bydlení v hlavním městě zdražilo natolik, že už si jej nemůže dovolit ani střední třída. Lidé toužící po vlastním bytu či domu se tak stále častěji stěhují za hranice metropole. Jaké to může mít dopady a jak to ovlivňuje investory? Popisuje kolega Martin Bajtler.
Hopsa, hejsa do Brandejsa. Jeden z takových metropoli blízkých projektů chystá také developerská společnost Domoplan. Na přelomu roku začne v Brandýse nad Labem stavět areál Na Mariánské stezce, který nabídne přes tři stovky bytů, jen kousek od Prahy.
Kde na to vzít? Jenže ani levnější bydlení – ve srovnání s pražskými cenami – nemusí znamenat levné. Tím spíš, když se ČNB rozhodla zpřísnit podmínky pro získání hypoték. Od dubna příštího roku už žadatelům nebude stačit mít naspořeno deset procent z ceny nemovitosti, nově to bude dvacet. Maximální výše splátky navíc opět dostane mantinely v podobě podílu na měsíčním příjmu.
Radši nájem? Tyto popsané skutečnosti čím dál více nahrávají budoucnosti nájemního bydlení, jehož potenciál nechce nevyužít řada developerů včetně těch, kteří se bytovým projektům běžně nevěnují. Příkladem budiž CTP Remona Vose, která v Brně nedávno otevřela projekty Domeq II a III, kombinující rezidenční a hotelové bydlení.