Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Září je za námi, začíná říjen. Nadále však platí, že nemovitosti září jen. Ať už v Praze, u Přerova, či na Mallorce.

Vítek bez – sídla ČEZ. Jednomu z nejbohatších Čechů Radovanu Vítkovi už nepatří centrála největšího českého výrobce elektřiny. Budovu na pražském Pankráci prodal investiční skupině RSBC Roberta Schönfelda.

Stodůlkovi Stodůlky. Vlastníka změnil rovněž kancelářský areál Technopark na pomezí Stodůlek a Jinonic. Objekt, v němž sídlí například německá Commerzbank, koupila zdravotnická společnost Gemini světově uznávaného očního chirurga Pavla Stodůlky.

Nejdřív radost, pak starost. Podnikatel Martin Louda měl velké plány. S přestavbou žižkovského domu Radost i přilehlého stadionu fotbalové Viktorie. Jenže věci nešly dle jeho představ. A tak poté, co v létě prodal druholigový klub, nyní pustil i svůj podíl v „kachlíkarně“, kterou plně ovládli Valovi, jak upozornil deník E15.

Žižkov podruhé. Proměna čeká také místní nákladové nádraží. Šedesátihektarové území, které kdysi zásobovalo střed Prahy a z nějž je momentálně zanedbaný brownfield, by mělo v budoucnu nabídnout až třiadvacet tisíc bytů v nové čtvrti za miliardy korun.

A Žižkov do třetice. Zanedbatelné info pro většinu, ale důležitá zpráva pro studenty VŠE a občany Prahy 3. Ti se po letech dočkali podchodu, který propojil hlavní nádraží se spodní částí Žižkova. Nemusí tak obcházet půlku centra či nelegálně skákat přes koleje. Zázraky se dějí!

Podchod spojující Hlavní nádraží a Žižkov, zdroj: FB Praha 3

Světoví miliardáři na Moravě. Po Warrenu Buffettovi a jeho firmě Marmon Foodservice zanechá na východě republiky stopu i vůbec nejbohatší muž světa Jeff Bezos. Jeho Amazon se brzy usadí v Kojetíně na Přerovsku, kde pro něj developerský tandem Panattoni–Accolade už chystá robotický supersklad.

Sekyra zaťatá v Karlíně. Miliardář a developer Luděk Sekyra, jehož megalomanské projekty by v následujících letech měly přetvořit tvář metropole, položil první stavební kámen chystané čtvrti v Karlíně. V Rohan City za patnáct miliard korun by po dokončení v roce 2023 mělo najít bydlení a práci jedenáct tisíc lidí.

Tahle země je pro starý! Fajnového a důstojného bydlení by se v blízké budoucnosti měli dočkat i tři tisíce seniorů. Nově vzniklý fond Property Fund for Living, založený Robertem Sekerou a Milanem Kuštou, pro ně po celé republice postaví minimálně dvacet nových domovů za zhruba tři miliardy.

Nohy v teple. Pokud by ale stáří raději dožili ve vyšších teplotách a za častějšího slunečního svitu, doporučujeme Mallorcu! Apartmán s bazénem tam jde nyní sehnat za cenu opotřebeného bytu v Brně. Nebo je libo spíše dvojpokoják s výhledem na egyptskou pláž s cenovkou jeden a půl milionu korun?

Neváhej a půjč! Pokud nicméně kdokoli zvažuje financovat nákup nemovitosti s pomocí banky, měl by si pospíšit. Úroky se totiž zvedají čím dál více a hypotéky zdražují. Tady je stručný přehled, kde vám na poslední chvíli dají tu nejlepší.

Nevolit voly. A pokud vás zajímá, jak se blížící se parlamentní volby propíšou do realitního trhu, známe odpověď. Kolega Martin Bajtler s vypětím sil prošel programy významných stran a na jednom místě přehledně shrnul, kdo chce předělat stavební zákon nebo kdo by rád vybudoval fabriku na státní byty.