Závisí na nich existence milionů produktů od automobilů přes mobilní telefony, počítače a herní konzole až po myčky nádobí. Poptávka po čipech je obrovská. Jenže zhruba od konce loňského roku hlavní výrobce polovodičových součástek omezila pandemie a od té doby nestíhají čipy vyrábět. Navíc současně během pandemie poptávka po spotřební elektronice ještě vzrostla.

A pokud vám přijde, že už teď je nedostatek tisíců výrobků na trhu cítit, počkejte ještě pár měsíců. Blíží se totiž vánoční nákupní horečky a výrobci elektroniky už předem hlásí, že nás v obchodech budou čekat prázdné regály. Místo aby totiž výroby navyšovali, musí kvůli globálním výpadkům produkci svých zařízení naopak snižovat. A situace se pravděpodobně nezlepší ani v příštím roce.

Jak už jste si jistě všimli, obrovské problémy s čipy mají automobilky, které kvůli nedostatku nestíhají vyrábět své modely. Jen v Česku výroba osobních aut v červenci a srpnu kvůli nedostatku čipů meziročně klesla o 39 procent. Situace došla tak daleko, že Škoda Auto minulý týden oznámila, že od 18. října výrazně omezí výrobu. A odstávka má trvat minimálně do konce roku.

Japonská automobilka Nissan zase nedávno uvedla, že letos vyrobí celosvětově o pět set tisíc vozidel méně. A třeba Jaguar Land Rover byl nucen zastavit výrobu svých vozidel úplně.

Přetrvávající problémy mají ovšem také výrobci elektroniky, tedy mobilů, počítačů, ale i domácích spotřebičů, jako jsou třeba myčky nádobí nebo pračky. Ti všichni potřebují čipy, kterých je teď nedostatek.

Jak uvedla na začátku týdne agentura Bloomberg, například americká technologická společnost Apple kvůli celosvětovému nedostatku čipů pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové generace iPhone 13. Firma kvůli tomu vyrobí až o deset milionů zařízení z této řady méně, než původně plánovala. Do konce roku přitom technologický gigant chtěl na trh dodat 90 milionů nejnovějších iPhonů.

O možných problémech Apple kvůli nedostatku čipů ostatně varoval CEO firmy Tim Cook už v červenci. Na zprávu o snížení produkce okamžitě reagovaly trhy, když akcie Apple oslabily o 1,2 procenta.

Důvodem toho, proč Apple musí výrobu omezovat, má být nedostatek komponent od dodavatelů Broadcom a Texas Instrument. Ti jsou zase závislí na čipech od výrobců, kterým dominuje největší producent těch nejsložitějších polovodičů pro mobilní telefony nebo počítače, tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Ta má podle amerického Forbesu na svědomí celých dvaadevadesát procent světové výroby sofistikovaných čipů.

Kromě akcií reagují na informaci o možném výpadku Apple i tuzemští obchodníci, kteří upravují dodací lhůty pro nové modely. „U modelů Pro a Pro Max, u kterých zaznamenáváme vyšší poptávku, je čekací doba pro nové, nyní uzavírané objednávky zhruba měsíc,“ říká mluvčí Alzy Daniela Chovancová. Na podobnou situaci se však obchodníci připravují i u dalších značek.

„Globální problém s nedostatkem čipů stále přetrvává, což způsobuje omezení dodávek některého druhu zboží na český trh. Toto omezení se týká jak elektroniky, jako například mobilních telefonů, notebooků, monitorů, tiskáren, tak i domácích spotřebičů. Aktuálně pociťujeme velké výpadky například u myček nádobí,“ říká mluvčí sítě Datart Eva Kočicová.

„Očekáváme snížení produkce u dalších výrobců mobilních telefonů a notebooků, ale i u výrobců jiných kategorií,“ dodává.

Přestože neuspokojivá situace trvá už delší dobu, zlepšení na obzoru není. Podle finanční skupiny Susquehanna se krize čipů naopak nadále zhoršuje a mezera mezi objednávkou a doručením čipu vzrostla už devátý měsíc po sobě a za září v průměru činila 21,7 týdne.

„Nacházíme se v situaci, kdy výrobci musí volit, do kterých svých produktů čipy použijí. Není to tak, že by najednou zmizely z trhu počítače, notebooky nebo mobilní telefony jednotlivých značek. Může ovšem docházet k omezení nabídky například u určitých variant produktů nebo může dojít k vyřazení či omezení u některých modelů,“ vysvětluje ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Podle něj se dá předpokládat, že jeden konkrétní notebook již nebude mít například šest variant v závislosti na výbavě, kapacitě a dalších parametrech, ale že kvůli omezení při výrobě bude zákazník nucen vybírat místo z šesti variant třeba pouze ze dvou. Lidé by se také měli připravit na to, že ceny zařízení, která jsou závislá na čipech, dále porostou a naopak jejich dostupnost může před Vánoci ještě více klesat.

„Doporučili bychom zákazníkům, aby se svými nákupy neváhali. Je možné, že před Vánoci či po nich nebude nabídka tak široká, jako jsme byli zvyklí v minulosti. Zároveň v tuto chvíli dojíždí prodejcům nasmlouvané ceny, celosvětová inflace ovšem produkty neustále zdražuje a je velice pravděpodobné, že i v oblasti elektroniky bude postupem času nutně docházet ke zdražování,“ shrnuje výhled do dalších měsíců Vetyška.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

To potvrzuje i Datart, který se sice na vánoční sezonu předzásobil, ale zároveň varuje, že zlepšení situace do vánoční sezony je velmi nepravděpodobné. „Postupně tak může docházet k výpadkům konkrétních modelů zboží. To se týká například oblíbených modelů mobilních telefonů,“ dodává mluvčí řetězce.

Podle zahraničních expertů bude globální nedostatek čipů ovlivňovat ceny a dostupnost mobilních telefonů a počítačů především v příštím roce. S problémy se potýká už také například Samsung, který na některých zahraničních e-shopech prodlužuje čekací lhůty na nové ohybné telefony Galaxy Z Fold3 a Galaxy Z Flip3. Samsung nicméně nepotvrdil, zda se v případě zpoždění jedná o problém navázaný na nedostatek čipů.

Proč se ale ani téměř po roce situace nezlepšila? U těch nejsložitějších čipů, které využívají právě mobilní telefony, řídicí jednotky aut nebo třeba počítače, je výroba závislá v podstatě na dvou hlavních společnostech. Jednou z nich je zmiňovaná tchajwanská TSMC a druhou jihokorejský Samsung Foundry.

Ale co je důležitější, výroba těchto čipů je nesmírně složitá. Má vysoké nároky na technologie i na prostředí, ve kterém vznikají a které například musí být chráněno před jakýmkoliv prachem.

A co jsou aktuálně nedostatkové čipy vlastně zač? „Obecně jde o polovodičové součástky, a to jak hodně jednoduché, které fungují třeba jako spínač na rozsvěcení světel v autě, tak i velmi složité, které pohání mobil nebo počítač,“ vysvětluje Michal Sojka z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.