Jedno z nejvýznamnějších veřejných prostranství v Praze i celém Česku má po dlouhých sedmnácti letech příprav, odkladů a přepracovávání novou, reprezentativní podobu. Sice zatím jen z poloviny, ale i to se dá vzhledem k historii projektu považovat za úspěch.

Praha dnes oficiálně dokončila rekonstrukci spodní poloviny Václavského náměstí za 430 milionů korun podle návrhu ateliéru Cigler Marani Architects, který v roce 2005 uspěl v architektonické soutěži.

Původně mělo být ve spodní polovině hotovo už na jaře, kvůli změnám v projektu se ale práce protáhly. Musely se například posouvat inženýrské sítě, protože oproti původnímu návrhu přibylo stromů.

Polovina Václavského náměstí od Vodičkovy ulice k ulici Na Příkopě má teď novou dlažbu zarovnanou do roviny, nový mobiliář nebo vodní prvek. A hlavně vypadá více jako moderní náměstí a méně jako silnice.

„Já jsem chvílemi během těch sedmnácti let téměř zapomněl, že projekt vlastně děláme. Netušil jsem, že to může trvat tak dlouho,“ glosuje dobu příprav rekonstrukce její autor architekt Jakub Cigler.

Ačkoli je rekonstrukce spodní části oficiálně hotová, některé stavební buňky firmy Hochtief, která na úpravách pracovala, však na náměstí ještě zůstanou. Kvůli přípravným pracím k rekonstrukci horní poloviny Václavského náměstí.

Ta je spojená také s návratem tramvají, které budou po kompletním dokončení spojovat Vodičkovu ulici s Vinohradskou třídou kolem budovy Národního muzea a také s hlavním nádražím.

Dopravní podnik už vypsal veřejnou zakázku na stavbu tramvajové trati i na rekonstrukci náměstí. Prahu to vyjde zhruba na miliardu a čtvrt. „Na začátku příštího roku začneme stavět. Koleje budou po stranách náměstí a uprostřed vznikne pěší promenáda. Současná stromořadí zůstanou a doplníme k nim jedno další,“ popisuje náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.

Podobně jako v případně spodní poloviny je v plánu oprava chodníků a vozovky, nová zeleň, ale i kompletní oprava stanice metra Muzeum nebo vybudování podzemní nádrže na zachytávání dešťové vody, která bude zavlažovat stromy. „Doufám, že se podaří protáhnout tramvaj, která byla od počátku naším návrhem a rádi bychom, kdyby v budoucnu jezdila i po Příkopech a Národní třídě,“ dodává Cigler.

Na rekonstrukci Václavského náměstí naváže také proměna takzvaného Hradebního korza. Praha má od letošního léta schválenou studii na proměnu ulic Na Příkopě, 28. října, Revoluční a Jungmannova náměstí. Souvislé území vedoucí od mostu Legií ke Štefánikovu mostu by se mělo stát novým bulvárem a obchodní třídou.

„Jedná se o jedno z nejrušnějších a také nejvýznamnějších kulturně společenských center Prahy, nicméně v dnešní době je prostor přesycen nevzhlednou reklamou a přetížený automobilovou dopravou. Studie nabízí řešení všech těchto problémů, dojde i na rekonstrukci povrchů, opravu a doplnění nového mobiliáře nebo umístění zeleně,“ říká k tomu náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Hezčí náměstí rovná se lepší byznys

Václavské náměstí je sice prestižní pražskou adresou, ale donedávna tomu jeho vzhled právě kvůli neustále odsouvané rekonstrukci příliš neodpovídal. Částečně se to podepsalo i na složení obchodů a služeb, které se v některých částech náměstí začaly objevovat.

Vedení města i experti na maloobchodní prostory od rekonstrukce náměstí očekávají, že nastartuje v tomto ohledu změnu k lepšímu. Úroveň veřejných prostranství má totiž přímou souvislost i s cenami nájmů a hodnotou jednotlivých nemovitostí.

A dokáže přilákat i nové nájemce. „Díky celkové rekonstrukci náměstí a prostředí bude dále růst atraktivita oblasti pro obchodníky a podnikatele a tím pádem i pro investory,“ konstatuje Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu ze společnosti Cushman & Wakefield.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Podle Jana Adámka, předsedy Sdružení Nového Města pražského, které se dlouhodobě věnuje životu a podnikání v okolí Václavského náměstí, budou mít z rekonstrukce náměstí užitek i stávající místní obchodníci a podnikatelé. „Zvýší se množství zákazníků, lidé budou mít více času na nakupování, na obědy, na kulturu. Bude tu čisté a příjemné prostředí, kam se lidé, návštěvníci, turisté, domácí budou rádi vracet,“ říká.