Ve zprávách říká premiér, že když lockdown nezabere, zpřísní na Velikonoce a vláda projedná zavření hranic. Většina populace je už zcela frustrovaná, protože takhle se žít přece nedá. Všech zákazů, rozkazů a příkazů už je moc a nevypadá to, že (bez zavření českých továren a montoven) mají nějaký výrazný efekt.

V tomto zmatku zaniká zkušenost z mnoha zemí, že s covidem, dokonce i s britskou mutací Brigitou, lze normálně žít. Že je možné mít otevřené školy, chodit do restaurací, kin a na bowling, i když třeba se sníženou kapacitou.

Že na covid je možné skoro zapomenout.

Jak? Dělá se to jednoduše: Brutální krátký lockdown sníží počty nových nakažených (ideálně denně pod 0,01 procenta z velikosti populace) a následně je třeba ihned začít masivně testovat pomocí PCR testů jedno až dvě procenta z počtu obyvatel denně.

Vydání Forbesu Svatá trojice

Plus pak samozřejmě trasovat kontakty nakažených. A ty zase hned testovat. To je všechno. Pak může společnost relativně v pohodě fungovat s libovolnou epidemií i libovolnou virovou mutací.

Dám vám dva příklady. Zaprvé Dánsko, které má šest milionů obyvatel, ještě více škáluje testovací kapacity: minulý týden udělali celkem 985 tisíc PCR testů, tento týden to bude přes milion. Tedy kapacita zhruba 20 procent populace týdně, 140 tisíc PCR testů denně. Testování je zdarma. To je důležité – ZADARMO.

Pokud má někam stát během epidemie investovat, tak sem. Protože všeobecná dostupnost testů zdarma je klíč k normálnímu žití.

Příklad druhý, Spojené arabské emiráty. Deset milionů obyvatel, podobně jako my. Na jaře 2020 měli kapacitu PCR testování 40 tisíc denně – jako my v Česku. Po následné zdravotní katastrofě, která vedla k totálnímu lockdownu a zákazu vycházení, kdy se nesmělo vyjít z bytu ani na krok, začala země kapacity PCR testů navyšovat: 65 tisíc v srpnu, 87 tisíc v září, přes 100 tisíc denně od října 2020.

Dnes sice mají v Emirátech proočkovanou půlku národa, ale stejně jsou dny, kdy udělají i 200 tisíc PCR testů. Většinu zdarma, například povinný vstupní test pro všechny cizince na letišti. Povoleno je jen a pouze PCR testování. Antigenní testy jsou zakázány pro nespolehlivost – protože kvalita se liší nejen značka od značky, ale i šarži od šarže.

Výsledek: Do Dubaje lze bez problémů přicestovat i bez nutnosti následné karantény (jak víme nejen od paní premiérové). Roušky se sice nosí všude, ale i s Brigitou je vše otevřeno. Covid už v Emirátech prostě není téma.

Mnoho českých „ekonomů“ bylo proti PCR testování zdarma, protože by to stát příliš hospodářsky zatížilo.

O. K., tak si to spočítejme: 200 tisíc PCR testů denně za 500 korun (počítám s úsporou z rozsahu) = 100 milionů korun denně = 36 miliard korun ročně. Vzhledem ke schodku 500 miliard jde o drobné za to, že by země mohla normálně fungovat a žít.

S garantovanou kapacitou 200 tisíc PCR testů denně by bylo možné konečně také rozumně přikázat testovat firmám. Ne jako dnes, kdy většina firem sice testovat chce a musí, ale nemají jak a čím. A hlavně – šlo by omezit antigenní testy, protože úspěšné země mají testovací strategii primárně založenou na citlivé PCR a antigeny používají jen jako doplněk. Neúspěšné země to mají naopak.

Pouze PCR testy odhalí infekční přenašeče presymptomatické (před vypuknutím příznaků) a asymptomatické (bez příznaků), o které hlavně epidemiologicky jde.

Čili existuje světlo na konci tunelu? Existuje, ale zatím ne pro Česko. Pokud někdo nějaké světlo vidí, bude to spíš tápající Babiš v tunelu s baterkou…

Sebetvrdší lockdown nemá smysl, pokud nenásleduje masivní PCR testování, které jako jediné udrží čísla nových nakažených nízko. A jež také umožní bezpečně cestovat a vstupovat cizincům do země. Přestaňme proboha vymýšlet české originální cesty na řešení problémů, které už civilizované země dávno vyřešily.

Kdyby schopnější vláda dala Čechům naději na normální život, jenž díky výše popsané strategii funguje v mnoha jiných státech, dal by se na krátkou chvíli vydržet i hodně brutální lockdown typu zákaz vycházení z bytů.

Ale jaký mají smysl nekonečná omezování a zákazy bez této naděje? Pokud se nedokážeme učit z minulých chyb a fungovat jako jiné civilizované země, přestaňme si radši na civilizaci hrát.

To už je lepší rozvolnit a přestat devastovat psychiku lidí. Prostě nedělat vůbec nic a smířit se s tím, že se z Česka stal kus třetího světa v Evropě. Včetně nebezpečí nákazy, dostupnosti zdravotní péče a umírání. Každý sám za sebe. Když se nakazíš, možná umřeš a nikdo ti nepomůže. Je mi to líto, ale je to tak.

A poslední poznámka. Má v Česku smysl škálovat kapacitu PCR testování dnes, když se očkuje? Má! Protože na podzim zasáhne svět dost možná vlna nové mutace, která očkování unikne. Podzim 2021 může být horší než podzim 2020.

Autor je spolumajitel společnosti RSJ a investor. Rád rozebírá politiku, společnost a její disrupci.