Sotva začala platit nová koronavirová opatření, vládnoucí garnitura už schválila další. Platit budou od středy a s ohledem na stále zhoršující se situaci nepřekvapí, že společnost a ekonomiku ještě více přiškrtí.

Ve čtvrtek oznámená nařízení, jež vešla v účinnost o půlnoci z neděle na pondělí, měla původně trvat dva týdny. Páteční rekordní přírůstek přes osm a půl tisíce pozitivně testovaných lidí nicméně přiměl Babišův kabinet k ještě přísnějšímu režimu. Dotkne se zejména gastronomie.

Co přesně se tak od středy 14. října změní?

Restaurace, bary, kluby. Vláda rozhodla o jejich dočasném uzavření, a to do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Výjimku mají hotelové restaurace, které mohou být otevřeny do 20 hodin. Omezen bude i provoz výdejních okének – rovněž do osmé hodiny večerní.

Shromažďování osob. Od středy je možné shlukovat se v maximálním počtu šesti lidí.

Školy. Na distanční výuku budou muset od poloviny týdne přejít také první stupně základních škol. Školek se opatření netýká. Podobně jako na jaře budou vyčleněna školská zařízení k zajištění péče o děti pracovníků záchranného systému, hlavně sestřiček a lékařů.

Roušky venku. Nově se musí pokrývka úst a nosu nosit i na zastávkách veřejné dopravy, tedy na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

Alkohol. Na veřejně přístupných místech bude jeho pití od středy zakázáno.

Všechna nová, dnes přijatá opatření by měla trvat do počátku listopadu. Pokud by se ale průměrné reprodukční číslo udávající zjednodušeně průměrný počet osob, jež přímo nakazí jeden člověk, snížilo na hodnotu 0,8 (aktuálně je 1,3), opatření budou podle premiéra Andreje Babiše zmírněna.
Veškeré podrobné informace o tom, co aktuálně platí a je třeba dodržovat, najdete v našem přehledném, pravidelně aktualizovaném manuálu.