Kryptosvět zažil neslavné výročí. Před rokem touto dobou série zdánlivě nenápadných událostí odstartovala nejdramatičtější fázi kryptoměnového medvědího trhu.
Kolaps algoritmického stablecoinu TerraUSD (UST) a jeho pomocné kryptoměny LUNA odstartoval sérii institucionálních kolapsů, které se nevyhnuly ani miliardovým titánům kryptoprůmyslu. Tržní ocenění řady kryptoměnových projektů poslal na hodnoty ze začátku pandemie a způsobil současnou regulatorní bouři.
S pádem ekosystému Terry se začal bortit dům z karet nedostatečně krytých půjček a pákových efektů v navázaném kryptofinančním průmyslu. Přestože s prvními bankroty respektovaných firem bylo jasné, že jde do tuhého, zbytek trhu bral celou situaci ještě nějaký čas hlavně jako příležitost levně nakoupit – ať již krypto nebo konkurenci.
Z této iluze trh vyléčil až listopadový kolaps obří kryptoměnové burzy FTX a navázaného kryptoimpéria Sama Bankmana-Frieda. Pád LUNy navíc z investorského slovníku úplně vymazal do té doby dost rozšířený termín algoritmický stablecoin. Jak vypadá trh dnes?
Aby nedošlo k mýlce, kryptoměnový trh měl za sebou na začátku druhého květnového týdne již poměrně významnou korekci. Například bitcoin se na začátku ledna obchodoval za 47 000 dolarů a ether za 3700, zatímco před květnovým sešupem byla průměrná hodnota první kryptoměny 38 500 dolarů a ether se obchodoval za 2800.
Přesto jen málokdo čekal, že zdánlivě banální anomálie, jakou byl rozpad ukotvení algoritmického stablecoinu blockchainu Terra na americký dolar, s sebou nakonec vezme celou řadu krypto firem spravujících majetky v hodnotě miliard dolarů.
Došlo také k dlouhodobému poškození institucionální důvěry v kryptoprůmysl a z trhu bylo ve finále odmazán kapitál v hodnotě 800 miliard dolarů.
Kolaps stablecoinu UST a LUNy většinu tehdejších – naprosto nepřipravených – hráčů na poli s kryptoměnovou likviditou zaskočil. Jedním z poškozených byla i největší kryptoměnová burza současnosti, Binance.
Do ekosystému Terry investovala v roce 2018 tři miliony dolarů a investice se následně zhodnotila na 1,6 miliardy. Po kolapsu se však nevybraný zisk smrskl na tři tisíce dolarů.
Na počátku stál přitom sympatický nápad, jak se zbavit centralizovaných stablecoinů s jejich negativní pověstí. Jihokorejského vývojáře Doa Kwona, který byl letos v březnu konečně zatčen v Černé Hoře, když se pokusil vycestovat na padělané dokumenty, tehdy napadlo vytvořit stablecoin decentralizovaný – navázaný na americký dolar, aniž by jím musel být přímo zajištěn.
Celý systém, ze kterého se ve finále vyklubalo staré (ne)dobré Ponziho schéma, zahrnoval token LUNA a samotný stablecoin UST. Protože všude kolem zrovna řádil býčí trh, vše zprvu fungovalo bezvadně.
Potíž byla, že jednou z podmínek, aby se motor nezadřel, spočívala v neustálém proudu nových uživatelských prostředků do navázaného lendingového protokolu Anchor, na kterém běžel i UST. Systém ale nepočítal s tím, že proud nemusí být věčný.
Když k jeho ustání skutečně došlo, spustil následný run na neexistující rezervy tokenu spirálu smrti, která stáhla všechny tři propojené nádoby – stablecoin UST, protokol Anchor a kryptoměnu LUNA – velice rychle ke dnu. Jen přímí investoři, kteří projektu uvěřili, tak přišli o zhruba čtyřicet miliard dolarů.
Kolaps UST a LUNy zároveň spustil masivní vlnu kryptoměnových výprodejů, která se spolu s rezervami, drženými v LUNě různými tvůrci kryptoměnového trhu, stala řadě firem osudnou. Dvě společnosti mezi obětmi ale přeci jenom vynikají: dnes již zkrachovalá lendingová platforma Celsius a zbankrotovaný kryptoměnový hedge fond Three Arrows Capital.
Krátce po kolapsu LUNy se ukázalo, že lendingová společnost Celsius Network není schopná vyplácet lidem, kteří u ní měli uložené prostředky. Později vyšlo najevo, že společnost provozovala nesčetné množství vysoce rizikových úvěrových strategií, které v medvědím trhu přestávaly fungovat.
Celsius měl takto uzamčeny zákaznické prostředky v hodnotě 535 milionů dolarů právě v protokolu Anchor, což se mu stalo osudným. V červenci firma požádala o ochranu před úpadkem podle kapitoly 11, umožňující pokračovat firmě v činnosti, pokud tato činnost vede k vyplácení věřitelů. Soudní spisy následně odhalily, že v rozvaze Celsiusu svítilo manko za 1,2 miliardy dolarů.
Další významnou obětí LUNy se stal zmíněný fond Three Arrows Capital, který ve své zlaté éře spravoval kapitál v hodnotě deseti miliard dolarů. Soumrak nad firmou se začal nenápadně zhmotňovat v pondělí 13. června a záhy se ukázalo, že firma začíná prodávat svá aktiva.
Ve středu ráno pak přišel deník Financial Times s oznámením, že společnost nezvládla doplnit likviditu do margin callů a musela čelit likvidaci svých pozic v řádu stovek milionů dolarů. V pátek pak oznámila společnost Genesis zlikvidování kolaterálu nejmenované obří protistrany.
Téhož dne Kyle Davies, jeden ze zakladatelů Three Arrows Capital, prozradil deníku The Wall Street Journal, že firma zvažuje prodej nelikvidních aktiv a najímá právní a finanční poradce.
22. června prohlásila další obět kolapsu, společnost Voyager Digital, že jí Three Arrows Capital dluží 350 milionů dolarů a ona trvá na částečném splacení dluhu do pátku 24. června. Celý dluh měl být splatný následující pondělí.
Ani jeden z požadavků ale vyplněn nebyl, což vedlo Voyager, který se tak sám ocitl před kolapsem, k vydání oznámení o prodlení ze strany Three Arrows Capital. Soud na Britských Panenských ostrovech následně nařídil fondu Three Arrows Capital likvidaci k 27. červnu 2022.
Po „šípech“ zůstaly závazky za 3,5 miliardy dolarů a Voyager Digital následně v červenci sám na sebe podal žádost o bankrot podle kapitoly 11.
Po dominu rozjetém zřícením LUNy následovalo období zdánlivého klidu, přerušené až listopadovým pádem burzy FTX. Jak se od té doby kryptoměnový trh proměnil?
Když pomineme skutečnost, že američtí zákonodárci jako senátorka Elizabeth Warren neopomenou zmínit pád Terry a FTX pokaždé, když se snaží protlačit návrhy na přísnější regulaci kryptoměnového průmyslu, tak vás možná překvapí, že většina kryptoaktiv včetně bitcoinu se nikdy nevrátila na své předkolapsové hodnoty.
Například z dvacítky kryptoměn s nejvyšší tržní kapitalizací se to k datu výročí podařilo jediné – a překvapivě nejde o žádnou z prominentních. Návrat oslavil jen MATIC, nativní token etherového sidechainu Polygon.
Asi nejhůře naopak dopadla Solana. Cena jejího tokenu SOL je stále o osmašedesát procent nižší než před propadem a nijak lépe si nevedou ani další.
Avalanche s meziroční ztrátou šedesát čtyři procent Solanu téměř dotahuje, Cardano hlásí ztrátu padesát jedna procent, ether třicet procent, Tron devětadvacet procent, bitcoin devatenáct a litecoin deset procent.
A pokud záběr rozšíříme na prvních sto kryptoaktiv co do tržní kapitalizace? Prolomit Do Kwonovu kletbu a zvýšit svou hodnotu proti době před kolapsem Terry se podařilo jedenatřiceti z nich.
Mezi nejúspěšnějšími projekty nalezneme například na Čínu zaměřený platformní blockchain Conflux Network, jehož nativní token se od pádu projektu LUNA zhodnotil o dvě stě osmdesát procent. Dalším vítězem je pak token AGIX, patřící k decentralizované platformě pro obchodování s nástroji strojového učení SingularityNet.
Od kolapsu algoritmického stablecoinu si polepšil o dvě stě čtyřicet šest procent.
Většina projektů z výběru ale takové štěstí neměla. Průměrná ztráta hodnoty kryptoměn z první stovky po vyřazení projektů, které v době kolapsu LUNA neexistovaly, dělá dvacet procent.
Situaci přitom zachraňuje hrstka úspěšných – přibližně polovina projektů se naopak ke dnešku nachází sotva na poloviční hodnotě než před pádem…