Máslová svíčka. Cože?! Reakce nás 30+ na tento tiktokový trend bývá totožná. Nicméně uznejte, že přetavit bylinkové máslo do formy svíčky je svým způsobem lákavé. A ještě lákavější je si potom do takové svíčky máčet čerstvé pečivo a chvíli žít tak, jako by nás už nikdy nikdo neměl vidět nahé.
Tento vtipný způsob servírování bylinkového másla oceníte i v případě, že vás valentýnská romantika příliš neláká, ale zcela zazdít ji také nechcete (nebo nemůžete…). Vlastnoručně vyrobené dárky se cení dvojnásob a především poživační jedinci takovou večeři při svíčkách (které potom snědí) jistě ocení.
Máslová svíčka (svíčka z česnekového bylinkového másla)
Na 2 svíčky potřebujete:
- 250 g másla
- 1 až 2 stroužky česneku
- 1 hrst bylinek (zde oregano, tymián a pažitka, ale hodí se i rozmarýn, bazalka, saturejka, šalvěj či trochu máty)
- ½ lžičky soli
- 2 papírové kelímky nebo plechovky od pití
- Knot (koupíte v galanterii, např. Stoklasa)
- Izolepa
- Špejle
Postup
- Máslo pokrájejte na kostky a spolu s prolisovaným česnekem (množství upravte dle vašeho očekávání o průběhu večera), nasekanými bylinkami a solí pomalu zahřívejte, až se máslo rozpustí a začne se vařit. Stáhněte plamen a od té chvíli ho za občasného míchání asi 10 minut prohřívejte.
- Mezitím na dno dvou papírových kelímků nebo plechovek od nápoje (250 až 330 ml) udělejte malou dírku, protáhněte jí knot, zespodu zajistěte izolepou, aby máslo nevytékalo, a svrchu přivažte na špejli jako na fotce, aby knot zůstal ve středu.
- Máslo sceďte přímo do kelímků (resp. cedit nemusíte, ale veškeré bylinky si beztak sednou ke dnu) a vložte minimálně na 30 minut do mrazáku nebo přes noc do lednice a poté na chvíli do mrazáku zatuhnout. Poté rozstřihněte a odstraňte obal, zkraťte knot a můžete servírovat – tedy zapálit knot, počkat, až část másla změkne, a máčet si do něj dobrý chléb nebo třeba čerstvé rohlíky.
Tip: Svíčku je třeba zapálit poměrně dost dopředu, aby máslo stihlo změknout, proto s momentem jejího zažehnutí příliš neotálejte.
Párování s vínem: Víno nám vybrala národní someliérka Klára Kollárová z Národního vinařského centra. Klára byla hlavní someliérkou a spolumajitelkou vinných barů Vinograf, dlouhodobě působila v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise a úzce spolupracovala mimo jiné s Vinařským fondem.
„Málokteré víno unese výrazný česnek a máslovou chuť. Vyberte proto výrazné bílé víno například z odrůdy Ryzlink vlašský. Sáhněte po prémiové lahvi z výrazně vyzrálých hroznů s dotekem botrytické plísně z Pálavy. Tento styl totiž v sobě nese aroma bylinek a hlavně robustní chuť, která unese i máslo. Vyzkoušet můžete třeba Ryzlink vlašský 2020 z trati Železná z Mikrosvínu Mikulov, zástupce nově otevřeného Salonu vín ČR 2023.“