„Jsi tak tichá. Všichni si kvůli tomu myslí, že jsi zajímavá,“ říká v seriálu Rozhovory s přáteli Bobbi kamarádce a bývalé partnerce Frances. Něco na tom je, protože zamlklá hlavní hrdinka rozhodně nepůsobí jako někdo, s kým by byla radost trávit čas.

Frances a Bobbi se věnují angažovanému stand-upu, který svou křečovitostí konkuruje snad jen „comedy concertu“ Che Diaz z nedávného pokračování Sexu ve městě. Na jednom z vystoupení však udělají dojem na Nicka a Melissu, okouzlující a úspěšný manželský pár. A přitažlivost je vzájemná.

Nick a Frances spolu začnou spát, což její kamarádka ani jeho manželka nevědí. Nickovo manželství nicméně přežilo už několik Melissiných afér, proto nelze úplně počítat s tím, že by se kvůli jeho novému vztahu rozpadlo. Postupně se ale do sebe zamilují a rozhodnou se o svém vztahu Melisse říct.

Že to zní jako klasická červená knihovna, v níž zjistíte, že kvůli vám nikdo z manželství neodejde? Ano i ne. Seriál by mohl patřit do hlavního proudu, pokud by to celé nebylo tak odtažité, postavy se v něm občas neoznačily za komunistky, neobvinily se z homofobie nebo neřekly, že dovolenkový ráj v Chorvatsku vznikl na etnických čistkách.

Jde totiž pořád o adaptaci bestselleru hvězdné mileniálské spisovatelky a marxistky Sally Rooney, která ve svých knihách jako Normální lidi nebo právě Rozhovory s přáteli nechává do křehkých romantických eskapád zasahovat ekonomické rozdíly.

Adaptace Rozhovorů s přáteli, za nimiž stojí stejný tým filmařů, jako za pandemickým hitem Normální lidi, ale většinou nepůsobí ve své agendě tezovitě. Nemá totiž ani šanci takovou být, protože v ní navzdory názvu postavy opravdu mnoho nenamluví.

Nic dramatického se jim neděje a nedá se ani očekávat, že se nějak změní. Navíc se toho mezi nimi dost odehrává v textovkách. Když všichni odjedou na zmíněnou dovolenou do Chorvatska, rozhodně nečekejte alternativní verzi thrilleru Oslněni sluncem, kde by pod horkým sluncem v jeden moment všechny tutlané vášně, nedůvěra a žárlivost vybouchly.

Charaktery vybudí k akci jen máloco, třeba když se někdo dotkne jejich duševního zdraví. Frances na dovolené nejvíc rozhodí, když Melissina agentka naznačí, že Nickovy deprese zpomalovaly Melissinu kariéru. 

Co tedy zbývá? Pár opravdu křehkých intimních momentů, třeba po prvním sexu mezi Nickem a Frances, kdy mu ona začne nepochopitelně děkovat a pak se kvůli tomu cítí roztomile trapně.

Její skvělá dvaadvacetiletá představitelka Alison Oliver, pro níž jde o debut, bude jedním z velkých hereckých objevů letoška. Podobně jako představitel Nicka Joe Alwyn, jenž byl donedávna známý hlavně jako přítel Taylor Swift, o němž ale zpěvačka nikdy nemluví.

„Ty máš nějakou vlastní osobnost?“ ptá se herce Nicka Frances. „Ty máš nějaké city?“ smečuje on. Možná jsme z filmových romantik naučeni, že city musí být velké a přepjaté, jinak jim nevěříme.

Rozhovory s přáteli nás naopak obnažují před tím, jak může vypadat láska u lidí, o nichž ostatní říkají, že jsou chladní a nezajímaví. Dekonstruují všechno, ale nejsou schopni probrat, proč spolu vlastně nemohou být. Ano, možná se v nich poznáte.

Rozhovory s přáteli vysílá v Česku HBO Max.