Česko se už brzy dočká streamovací stanice, která se ve světě stala hitem. Disney+ se nedávno pochlubilo metou 137,7 milionu předplatitelů, čímž překonalo očekávání za první čtvrtletí. Úctyhodné číslo přitom nasbíralo za pouhého dva a půl roku existence, během nějž navíc běželo jen v omezeném množství zemí.

Čtrnáctého června se mezi tyto země zařadí i Česko. Právě včas, neboť už koncem května startuje na Disney+ napjatě očekávaný seriál Obi-Wan Kenobi ze světa Star Wars. Předplatné bude stát 199 korun měsíčně, do 26. června si lze ve speciální nabídce službu pořídit na rok za 1590 korun.

Disney+ je magnet, protože slibuje jak široké portfolio, tak i kvalitu. Cílí na rodiny, což naznačil i úvodní spot s nadabovanými ukázkami důležitých titulů jako Mandalorian, Simpsonovi nebo filmů od Marvelu, ale třeba i zmíněného Obi-Wana či seriálu Ms. Marvel.

Trumfem je samozřejmě i zásoba animovaných filmů pro děti jako Encanto, Ledové království nebo Lví král.

Na své si ale přijdou i dospělí diváci, kromě zmíněných značek disponuje Disney+ i základnou snímků a seriálů studia Fox, které Disney koupilo v roce 2019. A nabízí také program stanice Hulu včetně lákavého seriálu Pam & Tommy o životě herečky Pamely Anderson a bubeníka Tommyho Lee.

Což je dohromady dost lákadel a slibuje to další růst předplatitelů. Na jaře Disney+ expanduje kromě Česka do dalších 47 zemí. Už nyní přitom stihlo nasbírat hromadu předplatitelů a raketově stahuje náskok vedoucího Netflixu, který jich má 222 milionů.

Jenže zatímco streamovací král zažívá rozpačité období a naposledy musel nahlásit ztrátu 200 tisíc uživatelů za první čtvrtletí, Disney+ dýchá optimismem, za rok povyrostlo o 33 procent (101,6 milionu v dubnu 2021 versus 137,7 milionu předplatitelů nyní). A překonává očekávání.

Poslední čtvrtletní přírůstek odhadovali analytici na 5,2 milionu, nakonec to bylo 7,9 milionu. „Čtvrtletní výsledky znovu ukázaly, že hrajeme svou vlastní ligu,“ prohlásil Bob Chapek, šéf Disney. Za dva roky se chtějí se službou vyšplhat na čtvrt miliardy celkového počtu předplatitelů.

Sesadí tím pádem Netflix a odrazí nápor další konkurence jako stále se lepšící Apple TV+, HBO Max s filmovými trháky od Warner Bros. nebo nenápadného, ale obsahem nabitého Amazon Prime Videa? Je to dost možné – Netflixu věští analytici na další čtvrtletí pokles předplatitelů dokonce o dva miliony.