Čekalo se, že dostane vlastní film. Dokonce už měl i režiséra – Stephena Daldryho. Místo toho se ale Obi-Wan Kenobi, jedna z nejikoničtějších postav filmové historie, vrátí 25. května na Disney+ v šestidílném seriálu s Ewanem McGregorem, který si zopakuje roli z prvních tří epizod Star Wars.

Že to je pro zábavní průmysl obří událost, je zjevné. Star Wars jsou fenomén, takzvaná prequelová trilogie vydělala v kinech přes 2,5 miliardy dolarů a mezi fanoušky stále rezonuje, tím spíš, že nová trilogie z let 2015 až 2019 zklamala.

Návrat oblíbeného Obi-Wana naopak působí jako magnet, tím spíš, že nebude sám: doplní ho i jeho bývalý učeň a posléze rival Anakin Skywalker neboli Darth Vader, jehož si znovu zahraje někdejší dívčí idol Hayden Christensen. A aby nebylo těch návratů málo, titulní skladbu seriálu si střihne John Williams, dvorní skladatel Star Wars.

Excelentní první trailer jen potvrdil, že naděje skalních příznivců jsou oprávněné. Nabídl dostatek nostalgických pomrknutí na dlouholeté fanoušky včetně milovaných hudebních motivů, ale zároveň i neokoukaná místa či postavy, které slibují, že se nebude jen recyklovat jako třeba v případě sedmé filmové epizody. Jedním z oněch míst bude třeba planeta Daiyu, která připomíná atmosférou Hongkong.

To je jedna z informací, které ve velkém preview popsal server Entertainment Weekly. Ten rovněž přinesl první fotografie ze seriálu i rozhovory s hlavními hvězdami, které poodhalily svou motivaci pro návrat do předaleké galaxie Star Wars. Po uvedení prequelové trilogie se totiž nezdálo příliš pravděpodobné, že by s ní ještě někdy chtěly mít něco společného.

Komerčně sice filmy rozhodně nezklamaly, ale skalní fanoušky rozmrzely přemírou digitálních efektů, jistou infantilností i méně jiskřivými dialogy, než tomu bylo u trilogie původní. Rozpačité přijetí dolehlo pochopitelně i na McGregora s Christensenem.

První sice v Hollywoodu zůstal, ale přeorientoval se na jiné role, druhý se ze světel reflektorů stáhl, koupil si farmu na kanadském venkově, staral se o ovce a prasata a užíval si poklidu.

„Když filmy vyšly a schytaly dost kritiky, bylo to samozřejmě těžké – na věci, do níž jste investovali tolik, vám pochopitelně záleží,“ řekl dnes čtyřicetiletý Christensen.

Jenže časy se mění. První epizoda s McGregorovým Obi-Wanem měla premiéru v roce 1999. Na dospělé sice možná byla moc dětská, ale mladší generaci nadchla. A tahle generace teď vyrostla a prequelovou trilogii stále uznává.

„Je skvělé, že tyhle filmy byly důležité pro děti, pro něž jsme je dělali. Moc mě těší, že kolem nich konečně vnímám i nějakou vlnu pozitivity,“ řekl McGregor pro EW.

Tenhle zlom byl zásadní. McGregor začal na Star Wars zase nahlížet jinak. Na otázku, zdali by se do tohoto vesmíru vrátil, kterou dostával v posledních patnácti letech pravidelně, už začal odpovídat jinak. Vstřícněji.

Toho si nemohli nevšimnout ani producenti Lucasfilmu, kteří se ho optali, zda to myslí vážně, nebo jde jen o zdvořilost. McGregor potvrdil, že jde o první možnost, a tak se začal chystat film, který měl být jedním ze spin-offů spolu se sólopříběhy Hana Sola či Landa Calrissiana.

Disney ale tahle strategie úplně nevyšla. Solo v kinech neuspěl, vydělal jen 393 milionů dolarů a spin-offy dostaly ráznou pauzu. Konec Obi-Wana to ale naštěstí neznamenalo. Disney totiž rozjíždělo vlastní streamovací platformu a hrát si s oblíbeným hrdinou na delší seriálové ploše mu přišlo atraktivní.

A tak projekt dostal zelenou. Režie se ujala Deborah Chow, která pracovala už na předchozím seriálu Mandalorian, scénář napsal spolu s ní Joby Harold. Příběh se odehrává deset let po třetí epizodě, kdy se Obi-Wan jako jeden z posledních žijících rytířů Jedi ukrývá na pouštní planetě Tatooine.

„Obi-Wan je ztracený. Stal se z něj zlomený muž poté, co se přihodilo s řádem Jedi ve třetím díle a také co se stalo s Anakinem, kterého mu vzala temná strana. Cítí ohromnou zodpovědnost a vinu,“ popsal padesátiletý McGregor.

Galaxie nezažívá tou dobou veselé časy. Impérium je na vzestupu. „Všechny hrůzy, které se s ním pojí, se projevují napříč galaxií. Všechno, co známe z prequelů, se rozpadlo. Jediové, kteří přežili, jsou na útěku a schovávají se,“ popsal Harold.

Vyvstalo jim navíc nové nebezpečí. Pátrají po nich hrůzostrašní inkvizitoři pověření Darthem Vaderem, kteří cítí vesmírnou Sílu a jejich hlavním úkolem je řád Jediů definitivně vyhladit. Jedním z nich je Reva. Hraje ji Moses Ingram a má být jedním z velmi výrazných záporáků vesmíru Star Wars.

A pak je tu pochopitelně i Vader samotný, jehož zapojení tvůrci dlouho zvažovali a Deborah Chow se vydala Christensena osobně přesvědčit na jeho farmu. Nadšeně kývl.

Vrací se také strýc Owen a teta Beru, opatrovatelé hlavního hrdiny původní trilogie Luka Skywalkera, včetně jejich představitelů Joela Edgertona a Bonnie Piesse. A jak trailer naznačil, nebude chybět ani malý Luke samotný.

Tohle bude zkrátka jeden velkolepý comeback. A nám nezbývá než doufat, že služba Disney+ bude co nejdříve dostupná i v Česku.