Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména.

Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Minulý měsíc jsme s vámi trochu vyběhli. Ale upřímně, koho pár dní po ruské invazi na Ukrajinu zajímalo dění na nemovitostním trhu. Je čas to napravit!

конец? Zatím ne. Ani války, ani Rusů v Karlových Varech. Tamní realitní makléři jsou přesvědčeni, že ruština se navzdory sankcím bude lázeňským městem nést nadále. Majitelé nemovitostí z Východu zatím nepanikaří a svých často nevkusných bytů a domů se nezbavují. Prozatím.

Nejdražší, nejluxusnější. Vkus je subjektivní představa, a tak pokud čtenáře zajímá, co autor předchozími slovy myslel, může se přesvědčit. Tradiční Forbes žebříček nejdražších nemovitostí Česka obsahuje hned několik karlovarských realit, které jsou nyní k prodeji. Za stamiliony. V porovnání se světem jde přitom stále o drobné.

Úplně nejhorší? Vůbec. Karlovarsko má co nabídnout, i když si to bývalý premiér nemyslí. Třeba bydlení na vodě, které by na největším českém jezeře mělo vyrůst v příštích letech.

To mě Passer. Pětatřicet miliard korun. Částka, kterou v této dekádě plánuje v metropoli proinvestovat Passerinvest Group jednoho z nejbohatších Čechů Radima Passera. Peníze vloží do budování dalších komerčních i rezidenčních projektů na Brumlovce, kde sídlí elita českého byznysu, a na nedalekých Roztylech.

Prag(a)matik. Desítky miliard do pražského developmentu pumpuje i miliardář Luděk Sekyra. Smíchov City a Rohan City mají být výkladní skříní metropolitního bydlení. Kdy, jak nebo proč? Odpovídá Sekyrův CEO Leoš Andrle.

Držím ti miesto… Praha láká i Slováky. Zanedbaná továrna někdejší Tesly Holešovice zaujala tamního developera Cresco, který ji přetvoří na pět stovek bytů.

Kudy UDI? Do Latinské Ameriky! Developer Radek Menšík, který kvůli časovým prodlevám nerad staví v Česku, se své domovině hodlá vzdálit ještě více. Po Polsku, Maďarsku a Srbsku chystá se svou skupinou UDI Group expanzi za oceán. V Kostarice, Panamě nebo Kolumbii chce vystavět byty za tři miliardy korun.

Změna je život. V pátek se mění podmínky k získání hypoték a bohužel k horšímu. Po dvou letech se do hry vrací limity pro úvěrové ukazatele a s nimi další omezení. ČNB tímto krokem vyhlásila boj zrychlující inflaci a rostoucím cenám realit. Nevědomky ale taky mladým materialistům, jimž se sen o vlastním bydlení opět o něco vzdálil.

Jé, domov můj. Šťastlivci, kteří na hypotéku dosáhnou, se mohou radovat hned dvakrát. Při inflaci přesahující jedenáct procent a v nejisté válečné době jsou nemovitosti nadále rozumnou volbou, jak uchránit peníze před znehodnocením.