Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Na začátku byla snaha chránit soukromí lidí na internetu. A skončilo to ještě důslednějším sledováním uživatelů online službami. Konec cookies třetích stran je nejčerstvějším příkladem cesty do pekel dlážděné dobrými úmysly.

Rok 301

Římská říše neměla půl století skutečného vládce, ale celou řadu vzájemně bojujících wannabe císařů. Jen zázrakem se nerozpadla, když ji k tomu konstantně drancovaly kmeny z celé Evropy a Blízkého východu.

Nový císař Dioklecián musel vytvořit největší byrokratický aparát v historii říše, ale úspěšně ji díky tomu zreorganizoval a stabilizoval. Zbývá poslední problém – vysoké ceny. Každý z adeptů na trůn si totiž razil vlastní mince pochybné kvality, což měnu notně znehodnotilo.

Dioklecián šel na nejmenší z problémů Říma nekompromisní Occamovou břitvou a jednoduše u všeho stanovil maximální možnou cenu. Jeho seznam měl přes 1200 položek, ale záhy jej kvůli naprosté nevymahatelnosti a krvavým soubojům o skutečnou hodnotu věcí bylo nutné prostě ignorovat.

Rok 1765

Britové si vítězství v sedmileté válce vydřeli na třech kontinentech a s indiánskými kmeny, které je hned poté napadly u Velkých jezer, dokázali uhrát pouze pat. V Severní Americe zůstávají kvůli bezpečnosti tisíce britských vojáků.

Taky proto, že jejich důstojníci nechtějí přijít o práci a mají kámoše v parlamentu. Jenže je to drahé a státní kasa je na suchu. Tak proč by si Američané nemohli zaplatit za svou tolik potřebnou ochranu sami, ptá se premiér Grenville. Stačí, aby každý přispěl pár drobných, nic drastického.