Začalo nejtemnější období roku. Ve čtyři tma, za oknem sychravo a lezavo. Dobrý důvod zalézt si pod deku s knížkou a nechat se svést – příběhem, názory i inspirací.

Martina Viktorie Kopecká: Deník farářky (Mladá fronta, 319 korun)
Potkáte ji v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a také v malé kapličce ve Strašnicích v Praze. Farářka Církve československé husitské vystudovala nejen teologii, ale také psychologii a speciální pedagogiku, takže ví o duši hodně.

Foto Mladá fronta

Rozhodně to není žena svázaná svými funkcemi a posláním. Je vtipná a nebojí se mluvit o věcech vážných jazykem, kterému rozumí všichni. Příklad za všechny: jedna z kapitol v knížce se jmenuje Fuck up night. Píše v ní o Ježíšově ukřižování. … Tohle nečekali. On normálně umřel. Je mrtvý, je v hrobě. Konec hry. Cimrman by možná zařadil Vítr z hor.

Touhle knížkou zkrátka zaplácnete dvě mouchy jednou ranou. Budete poučeni a navrch se zasmějete. 

Jan H. Vitvar: Umění, kterému nikdo nerozumí (Paseka, 279 korun)
Sponzor londýnské Tate Britain se nevydržel dívat na rozházenou postel na přehlídce finalistů Turner Prize a raději ji ustlal. Ve skutečnosti šlo o konceptuální dílo Tracey Eminové. Když umělkyně své lože s odhozenými kalhotkami a použitým kondomem znovu rozestlala, soutěž vyhrála.

Foto Paseka

Člen české skupiny Ztohoven Roman Týc šel zase na měsíc do vězení, protože trval na tom, že panáčci v nezvyklých pozicích na semaforech jsou umění… Výtvarný kritik Jan H. Vitvar zve čtenáře na zábavnou a dobrodružnou cestu po dějinách vizuální kultury, která ukazuje, že naše vnímání umění mnohdy vede přes fatální nepochopení. 

Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku (Kniha Zlín, 382 korun)
Česko je krásné, a když ho začnete objevovat, nepřestanete se divit. Díky Ladislavu Ziburovi pochopíte, že za dobrodružstvím není třeba létat na druhý konec světa. Při své dvouměsíční jízdě po české krajině ukazuje, jaká nádhera se v zemi lemované horami skrývá. Dozvíte se spoustu zajímavostí a pobavíte u příběhů svérázných lidí, které autor na své cestě potkal. 

Foto Kniha Zlín

Josef Maršálek: Sexy dorty (XYZ, 399 korun)
Proč by nemohl dort vypadat třeba jako pařez nebo plechová věž? Díky cukráři Josefu Maršálkovi se z pečení vytrácí nuda – vytěsňuje ji velká dávka originality. V nové knize se podělí nejen o recepty, ale i o své vychytávky. Díky němu i vaše dorty můžou vypadat jako ty jeho.

Foto XYZ

A že se budete učit od mistra. Josef Maršálek se v devatenácti vydal za tím, co miluje. Místo, aby byl učitelem, stal se na sedm let součástí nejlepšího kulinářského týmu Evropy, se kterým pekl dobroty i pro anglickou královnu. Procestoval Evropu, působil i v Indii a nakonec se vrátil zpět do Česka, založil vlastní firmu a natočil úspěšnou show o pečení.

Jiří Březina: Mizení (Motto, 319 korun)
Na opuštěném statku zemře v den výročí Hitlerova narození několik lidí. Jde o zločin s rasistickým podtextem, nebo o snahu vytvořit falešnou stopu? V další dějové lince zazvoní uprostřed noci na dětské krizové centrum dezorientovaný chlapec. Tvrdí, že mu někdo vyměnil rodinu za cizí lidi. Když se však o situaci začne zajímat soukromá vyšetřovatelka Eva Černá, jeho zdánlivé blouznění se rýsuje v děsivých detailech.

Foto Motto

Dvojnásobný držitel ceny za nejlepší českou detektivku Jiří Březina  rozehrává další napínavý příběh jako stvořený pro podzimní večery.

Adam Gebrian: Dva měsíce v Lisabonu (Universum, 279 korun)
Proč se nepodívat na Lisabon očima architekta a jeho malého syna, možná spatříte něco, co by vám jinak uniklo. Šedesát devět kapitol o stovkách míst, pro jejichž návštěvu nejspíš neexistuje žádný vážný důvod, ale přesto vás můžou ohromit.

V dubnu 2019 se architekt Adam Gebrian vydal se svou ženou Markétou a tříletým synem Filipem do Lisabonu. Knížka není komplexním popisem města, jeho architektury či historie, a už vůbec ne přehledným soupisem míst, která byste neměli minout. Budete si číst o zážitcích otce a syna a o jejich městských toulkách, které někdy ukážou víc než výpravný průvodce. 

Hana Whitton: Americký klub českých dam (Ikar, 269 korun)
Česká spisovatelka žijící ve Velké Británii se pustila do originálního tématu. V knížce zasazené do druhé poloviny 19. století vypráví o osudech předních členek jednoho z prvních českých dámských spolků, mimo jiné Karoliny Světlé, Sofie Podlipské nebo dcery Františka Palackého Marie. 

Na pozadí výjimečné doby přibližuje román jejich osudy i osobní dramata. A u zrodu spolku stál i cestovatel a vlastenec Vojtěch Náprstek, který se inspiroval v Americe, neponechává příběh stranou ani Náprstkovu rodinu – obětavou matku Annu, která se z nuzného postavení vypracovala na jednu z nejbohatších žen své doby a v jejímž domě U Halánků se klub scházel.