skip to main content
Jak být lepší

Sedm způsobů, jak si poradit s horkem přirozeně a bez klimatizace

Konec týdne by měl být zase hodně teplý a kdoví, třeba to bude poslední vedro tohoto léta. Tak si ho pojďte udělat o něco snesitelnější a zkuste pro tentokrát vynechat klimatizaci. Způsobů, jak se ochladit, je totiž mnohem víc. A zajímavějších!

Naplánujte si den
Obyvatelé jižní Evropy to vědí moc dobře – po poledni, kdy jsou teploty nejvyšší, nemá smysl dělat něco venku ani být příliš aktivní. Stihnout se to dá v částech dne, kdy je počasí přívětivější. Tak se tím inspirujte. Zamyslete se, co potřebujete v nadcházejících dnech stihnout, a rozumně si to rozvrhněte. Včetně času na odpočinek.

Provoňte si prostor, kde se pohybujete
Nejlepší je sáhnout po esenciálním oleji s obsahem mentolu, protože to je látka, která nás dokáže přirozeně ochladit. Pokud vlastníte difuzér, není nic jednoduššího než do něj přidat pár kapek.

Trochu aromaterapie si můžete dopřát i před spaním. Pro klidnější noc sáhněte po levanduli. 

Přemýšlejte, co jíte
Když je horko, většina z nás přirozeně tíhne k salátům – to proto, že syrová zelenina stejně jako ovoce nezahřívá náš organismus. Ze stejného důvodu byste se v horku měli vyhnout pálivým jídlům a raději volit potraviny, které jsou hořké či trpké. 

Reklama

Jídlo si rozvrhněte
Čím více toho najednou sníte, tím větší úsilí musí vaše tělo vynaložit, aby to všechno spálilo. A to ho zahřívá. Takže v horku raději jezte menší porce víckrát denně.

Vyzkoušejte chryzantémový čaj
Má spoustu pozitivních účinků včetně toho, že odvádí horko. A jestli se vám nechce do čaje, kupte si kokosovou vodu. Sice není tak úžasná, jak její producenti rádi říkají, pořád ale dokáže do vašeho těla dostat draslík a sodík, které se odplavují s potem.

Zameditujte si
Protože chladné by nemělo zůstat jen vaše tělo, ale i hlava. Vyzkoušet můžete i zvukovou terapii a pustit si něco, co ve vás vyvolá pocit osvěžení. Klasika je šumění moře nebo déšť.

No a jestli vám bude horko i v noci, spěte nazí.

A užijte si to, za pár týdnů budeme na teplo s láskou vzpomínat.