Kontrolujete e-maily i mimo pracovní dobu? Berete si s sebou na dovolenou počítač, kdyby vás náhodou někdo potřeboval?

Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ano, přečtěte si, co podle kouče Travise Bradberryho svému šéfovi, potažmo celé firmě, rozhodně nedlužíte, a co byste tak neměli na svém žebříčku hodnot stavět až za práci.

Zdraví

V žádném případě nesmíte dopustit, abyste kvůli práci zapomněli na své zdravé životní návyky. Pokud tedy hrozí, že musíte pravidelně v práci zůstávat přesčas a nestíháte kvůli tomu chodit běhat nebo cvičit, zvažte, jestli si nemůžete najít práci, kde budou vaše osobní hranice respektovány.

Rodina

Je jednoduché propadnout myšlence, že musíte pracovat víc, abyste uživili rodinu. Věřte ale, že chvíle strávené s vámi dají vaší rodině daleko více než trocha peněz navíc, které se vám podařilo vydělat. Pokud už s rodinou čas trávíte, pokuste se ho nenarušovat pracovními povinnostmi. Myslete na to, že to nejdůležitější jsou společné vzpomínky a zážitky.

Duševní pohoda

Je pravda, že stav duševní pohody se špatně měří, věřte ale, že jí většinou dosahujete, pokud děláte něco, co vás baví a co sami chcete. Pokud se vám tohle nedaří v práci, je naprosto klíčové, abyste ve svém volném čase měli koníčka, který vám přináší radost. Ano, sem tam můžete v práci zůstat déle, nikdy byste to ale neměli dělat na úkor svých zájmů – i když třeba jen chcete jít s kamarády ven.

Identita

I když je práce nedílnou součástí naší identity, neměla by ji zcela pohltit. Jinými slovy byste neměli jako osobnost sestávat pouze z toho, co děláte v práci. Je dobré mít identitu i mimo hodiny pracovní doby. Ať už to bude třeba fakt, že jste rodiče, sourozenci, vášniví lezci, nebo například milovníci alternativních cizojazyčných filmů. Snažte se obě identity vzájemně od sebe neoddělovat.

Kontakty

Jsou součástí vašeho kariérního postupu a vaší práce. I když je samozřejmě běžné, že kontakty napříč zaměstnáními sdílíme, je dobré si vždy uvědomit, že by to měla být vaše osobní volba, do které vás nikdo netlačí. Síť jste si vybudovali sami, je tedy jen na vás, jak s ní budete nakládat.

Čest

Pokud v práci dojdete do bodu, kdy máte pocit, že se od vás chce něco, co byste v osobním životě neudělali, je načase promluvit si se šéfem a ujasnit si hranice. Věřte, že jakmile budete v práci dělat něco, co se vám bytostně příčí, je to začátek konce.