skip to main content
Technologie

Seznamte se s Imagine. Virgin Galactic představila vesmírný letoun nové generace

2 minuty čtení

O společnosti miliardáře Richarda Bransona nějakou chvíli nebylo moc slyšet. Zatímco SpaceX Elona Muska alespoň burácivě vybuchují prototypy kosmických lodí Starship, u Virgin Galactic vládlo celkem ticho po pěšině – pomineme-li jemný šum konstantně klesající hodnoty akcií.

Klid je ale u konce, alespoň pro tuto chvíli. Společnost soustředěná na vizi komerčních letů do kosmu se objevila ve výčtu prominentních firem v portfoliu kosmického ETF fondu Cathie Wood a následně představila své nové kosmické plavidlo: VSS Imagine, první z modelové řady SpaceShip III v Bransonově kosmické flotile.

Reklama

Třetí generace je kompletně oděná ve futuristickém lesklém materiálu, díky kterému by měla působit zcela nadpozemsky.

Na těle letounu se bude odrážet okolní prostředí, ať už bude ohnivě startovat, drápat se modrou oblohou vzhůru, či lechtat hranici vesmíru – plus to celé bude ještě fungovat jako tepelná ochrana při návratu.

Richard Branson se o nové generaci svých kosmoletounů vyjádřil v tom smyslu, že to budou právě ony, které už „brzy“ umožní tisícům pasažérů zakusit krásy kosmického pohledu na Zemi.

Reklama

Třída SpaceShip III se v případě Imagine vyznačuje modulárním designem, uzpůsobeným pro snadnější údržbu a vysokou frekvenci letů.

Druhým plavidlem třetí generace SpaceShip, které se začne budovat během testování Imagine, pak bude VSS Inspire. Oba letouny jsou pro Bransonovu společnost dalším krokem k tomu, aby dosáhla svého zamýšleného milníku odbavit 400 kosmických letů ročně.

Teď už jen aby to skutečně létalo tam, kam to létat má, a moc to nevybuchovalo. Testování se rozjede v létě na kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku a podle toho, jak se podaří VSS Imagine vznést se ku hvězdám, bude vypadat také budoucí křivka akcií Virgin Galactic.

Reklama
Reklama