Zatímco restaurace, divadla a kamenné obchody počítají každou korunu, trh e-commerce loni zažil bez nadsázky nejlepší rok v dějinách. A mezi jednu z firem, které loni rekordně rostly, patří i český Shoptet nabízející e-shopům takzvané „krabicové“ řešení.

Na jeho platformě dnes funguje zhruba polovina českých e-shopů, konkrétně pětadvacet tisíc, a v loňském roce skrze ně proteklo 36 miliard korun. 

I díky tomu firma loňský rok zakončila s obratem, který se nakonec vyšplhal k 200 milionům korun, ačkoliv původní odhady byly výrazně menší. A vzhledem k naprosté dominanci na lokálním trhu už dnes šéf Shoptetu, Miroslav Uďan, nevidí sebemenší důvod, proč své služby nenabídnout i za hranicemi. 

Po dvanácti letech existence tak společnost letos zahajuje expanzi do ciziny, přičemž první cílovou destinací by mělo být Maďarsko, kde by měla začít fungovat už do konce března. Plány má však mnohem větší. 

Jak se v loňském roce musela společnost adaptovat na rychlý růst? Proč se rozhodla expandovat právě do Maďarska? A jak těžké je najít šikovné lidi do týmu? Na to jsme se v rozhovoru zeptali zakladatele a CEO Shoptetu, Miroslava Uďana. 

Jaký byl pro vás rok 2020? 

Kdyby mně někdy na začátku roku někdo řekl, co bude za dvanáct měsíců, tak bych mu asi nevěřil. Celé to začalo někdy na přelomu února a března, kdy jsme museli úplně změnit způsob fungování. Zvyknout si na to, že našich devadesát zaměstnanců musíme přesunout na home office a přizpůsobit se obrovské poptávce, která najednou byla vyšší než v nejrušnějším období roku před Vánocemi. 

Oproti podzimu 2019 byla poptávka najednou dvojnásobná, takže se u nás pracovalo i dvanáct hodin denně. Na druhou stranu jsme ale měli štěstí, protože jsme nemuseli řešit opačný problém jako spousta jiných podnikatelů. 

Byli jste nuceni nabrat nové lidi?

Na začátku roku nás bylo něco přes sedmdesát a končili jsme ho ve sto dvaceti lidech. A do konce letošního by nás měly být už dvě stovky. 

Je lehké je teď nové zaměstnance najít?

Není. Zjišťujeme, že na trhu není zas tolik šikovných lidí, jak bychom čekali. 

Bavíme se o programátorech?

Týká se to všech pozic. Nejtěžší je to u programátorů a produkťáků, ale z důvodu velké poptávky nabíráme ve všech segmentech. Se zahraniční expanzí sháníme také zahraniční kolegy a to byla mimochodem další věc, které jsme se museli loni přizpůsobit. Po víc než deseti letech jsme museli komunikaci firmy přepnout z češtiny do angličtiny.

Byla pandemie hlavní akcelerátor růstu nebo v tom hrálo roli ještě něco jiného? 

Je to tak. Tradiční byznysy si totiž uvědomily, že to je jediná cesta, jak se udržet při životě. 

Cash je king
Vydání Forbesu Cash je king

V jakých segmentech jste s příchodem pandemie zaznamenali největší poptávku?

Bylo to jednoznačně gastro, kde jsme otevírali nižší stovky restaurací měsíčně, protože přecházely na objednávkový režim přes e-shop. Například pana Pohlreicha jsme na to připravili za 7 dní. 

Byl loňský růst největší v historii firmy?

Rozhodně byl. Ze 150 milionů ve fakturacích jsme skončili na 240 milionech, s tím, že plán byl 190 milionů. Účetní obrat jsme nakonec zakončili na 200 milionech.

Kolik u vás v roce 2020 přibylo e-shopů?

Asi sedm až osm tisíc. Na začátku roku jsme přitom byli zhruba na sedmnácti tisících a dnes už existuje pětadvacet tisíc „shoptetů“. Před pandemií jsme měli nárůst třeba šest set e-shopů měsíčně, teď jsme na dvojnásobku. 

Tohle všechno musel být i šílený nápor na servery, které využíváte. Jak jste to řešili? 

Naštěstí máme dobrého poskytovatele a nárůst se řeší operativně. Když je potřeba, tak nám místo přidají. Ta zátěž byla větší než o Vánocích. Řešili jsme miliony dotazů na servery, ještě větší zátěž, než má titulní strana Seznamu, takže jsme museli předimenzovat hardware tak, abychom nevypadli.

Jak se zvýšil obrat e-shopů, které využívají váš systém?

Tam to skočilo meziročně asi o padesát procent. Teď jsme na nějakých 36 miliardách, které protečou skrze naše e-shopy. Hodně se to zvedlo i díky tomu, že k nám přišly větší obchodníci s většími obraty. 

Proč myslíte, že se rozhodli pro vaše řešení?

Samotná tvorba individuálního e-shopu pro velký byznys je na měsíce, možná i nižší roky práce. U nás si otevřou e-shop za týden a ušetří tak čas i peníze.

Myslíte, že u vás dostanou to samé, jako kdyby měli vlastní řešení?

Možná ještě víc. My si sice neseme takovou trochu pejorativní nálepku „krabicového” řešení, ale za ty roky jsme přidali už tolik nových funkcí, že u nás jsou ty možnosti prakticky neomezené. Za mnohem menší peníze klienti dostanou častokrát mnohem víc, než když si to zaplatí za miliony nebo vyšší statisíce. 

Zvládne si u vás založit e-shop i úplný lajk? 

Náš claim zní „klikněte a prodávejte“ a v tom se snažíme udržovat produktovou myšlenku toho, že to má být jednoduché. U nás jsou začínající e-shopaři i podnikatelé, kteří tomu nerozumí a logicky taky nemusí. Pojmy PHP a DNS jsou jim k ničemu, protože se chtějí soustředit hlavně na svůj produkt. Snažíme se jim to co nejvíc zjednodušit. V extrémním případě si u nás můžete e-shop založit během jednoho dne. 

Byl tohle důvod, proč jste spustili Shoptet Univerzitu, kde se mohou vaši klienti naučit postavit web a co nejvíc ho zdokonalit? 

Uvědomili jsme si, že obchodníci jsou úplně zahlceni informacemi. Dnes existuje tolik blogů, specialistů a mágů, kteří sdílejí informace, ale vám to častokrát nedá vůbec nic. 

Rok jsme teď věnovali tomu, abychom dali dohromady průvodce e-commerce podnikáním jako takovým. Není to jen o tvorbě e-shopu, ale i návod na to, jak pracovat se skladovými zásobami, reklamacemi, GDPR nebo PPC reklamou. Prakticky vše, co by měl člověk jako obchodník v oblasti e-commerce umět. 

Teď máte v plánu expanzi do zahraničí, konkrétně do Maďarska. Kdy byste tam měli oficiálně začít fungovat? 

Doufám, že to bude maximálně do měsíce. Mělo to být už koncem minulého roku, ale do celého projektu nám hodili vidle tím, že v Maďarsku zavedli ekvivalent našeho EET, takže jsme museli rychle začít programovat změny. 

Proč právě Maďarsko? 

Nechtěli jsme jít do přímého střetu se Shopify, které je naším největším konkurentem. Ti dominují v Americe i Kanadě a před rokem dokonce začali více expandovat i na velké západoevropské trhy. 

Je to ale i proto, že Maďarsko je blízko lokalitou a měli jsme v plánu tam jezdit. To se ale zatím úplně nepovedlo kvůli současné situaci. Další věc je, že je to země, která má v rámci velikosti e-commerce trhu blízko k nám, takže to budeme mít v tomhle ohledu trochu lehčí. 

Je v Maďarsku velká konkurence, nebo máte v plánu stát se tamní jedničkou? 

Konkurence tam rozhodně je, ale myslím, že máme šanci stát se dominantním hráčem na trhu. Už teď víme, že o nás naši potenciální konkurenti vědí, takže se na nás připravují. V Maďarsku jsou sice podobné služby, jako jsme my, ale velikostí jsou oproti nám třeba jen pětinové. A trh je tam více roztříštěný.

Těžší to ale budeme mít v tom, že jsou to zajeté firmy, které mají vybudované jméno. Proto taky jdeme cestou lokální kanceláře. Jde o to, vybudovat lokální tým lidí, kteří budou komunikovat. Oficiálně budeme fungovat jako samostatná maďarská firma s tamními účty a vším potřebným. 

Na první pohled se může zdát, že expanze ve vašem případě znamená možná jen přeložit systém do daného jazyka a službu spustit na cizím trhu. Předpokládám, že za tím tedy bude ale mnohem víc práce… 

Přesně tak. E-commerce je čím dál víc komplikovaná. Díky tomu, že politici nemají co dělat, tak na každém trhu je spousta účetních, daňových a právních specifik. Ať už jde o EET, fungování GDPR, ale i věci jako rozdílné sepisování adres, exporty účetnictví a napojení na další tamní služby. Přeložit systém do lokálního jazyka je to nejmenší. E-shop vám je k ničemu, pokud ho nemáte napojený na účetnictví nebo na místní vyhledávače zboží a ostatní služby.

Proč jste vyrazili do zahraničí až po dvanácti letech existence?

Ono se to moc neví, ale v roce 2012 jsme už byli v Brazílii. Tehdy jsme to ale ještě pořádně neuměli. Měli jsme tam pár desítek, možná stovek klientů a po roce jsme to zabalili, protože ta expanze nebyla úplně perspektivní. 

Obecně myslím, že spousta firem dělá chybu, že se snaží expandovat strašně brzo, ačkoliv ještě nemá pořádně využité všechny možnosti, které nabízí lokální trh. Tam je to vždycky jednodušší, ať už díky jazyku, tak i v získávání nových lidí a chápání toho, jak trh funguje. Nejprve jsme chtěli mít dominantní pozici v Čechách.

Takže teď už nemáte českému trhu co víc nabídnout? 

Teď už by byla nuda, kdybychom byli jenom tady. 

Víte už, kam to bude dál?

Logickým krokem bylo zkusit naše okolí, ale chtěli bychom vyrazit i na netradiční trhy v jižní Evropě, jako je Řecko, nebo naopak na sever, třeba do Finska. Zatím ale ještě nemáme pevný plán. 

Kdy to plánujete?

Možná už tenhle rok. 

Je potřeba, abyste byli hodně inovativní ve smyslu přidávání nových doplňkových služeb k e-shopům? Mám na mysli například propojení s novými pokladními systémy nebo možnostmi dopravy…

To určitě, ale paradoxně jsou e-shopaři v mnohem lepší pozici, než bývali, protože ty služby se o ně můžou rvát a navzájem si vlastně zlepšují servis. Stačí se podívat třeba na Liftago. Před pěti lety bylo nemyslitelné, aby malý e-shop nabízel doručení ještě ten den jako třeba Alza. Nevyplatilo se jim mít svoji flotilu kurýrů, ale díky tomu, s čím přišel Ondra Krátký, teď mají stejné možnosti.

Dnes už ale nenapojujeme doplňkové služby napřímo. Připravili jsme náš marketplace tak, že se jakákoliv e-commerce služba může sama na Shoptet napojit a nabídnout lidem vše, co mohou potřebovat. To nám dává výhodnou pozici, jako má třeba Apple. 

Mají u vás obchodníci stále ještě možnost nechat si udělat řešení na míru? 

Mají, ale už trochu jinak. Před pěti lety jsme se rozhodli skončit se všemi individuálními požadavky klientů. Krátkodobě jsme z toho možná měli hezké peníze, ale z dlouhodobého hlediska nás to brzdilo, protože jsme stále museli myslet na to, že ten jeden e-shop má výjimku, nějakou speciální službu. Naopak jsme si řekli, že nikdo nedostane nic, co nedáme úplně všem, a právě proto jsme začali vymýšlet nástroj umožňující komukoliv napojení na nás.

Byl to důvod, proč vznikla služba Shoptet Premium? 

Byli jsme si vědomi, že tu je velký segment obchodníků, kteří to prostě potřebují. Prémioví klienti tak mají možnost hrát si jednak s tím, jak e-shop vypadá, ale také s úpravami backendu a to už je čistě na nich a jejich programátorech. 

Musí na to mít svoje vývojáře nebo nabízíte e-shopům nějakou možnost vy?

Vývojářů je málo, takže nám dává smysl, aby měl každý takový obchodník svoje lidi. Stejně jde ve většině případů o velké firmy, které mají své techniky. 

Kolik prodejců zatím službu využívá? 

V ostrém provozu zatím běží asi deset e-shopů, dalších padesát je rozjednaných. Do konce roku bychom chtěli mít asi dvě stovky prémiových klientů.

Myslíte, že byste mohli vytvořit platformu, která bude v Evropě dominovat? 

Částečně je to cíl. To, co máme teď v Čechách, je relativně velký úspěch v rámci jedné země. Žádná jiná služba nemá takovou dominanci nebo podíl na trhu, jako máme my tady. Ověřili jsme si, že naše služba se lidem líbí a v rámci konkurence dokážeme obstát, proto nám dává smysl zkusit i mnohem větší trh.