Sladké a jemné koblihy jsou u nás poměrně oblíbeným dezertem. Tradičně se připravují v období masopustu jako výslužka pro koledníky, bez výčitek si je však můžete dopřát kdykoli během roku. Nenechte se zmást délkou receptu. Ačkoli uznáváme, že smažené kynuté koblihy nejsou záležitostí na pět minut, v tomto případě se čas strávený v kuchyni opravdu vyplatí. Místo džemu jsme zvolili variantu s vanilkovým krémem, který je ještě vylepší.

Pro ještě poctivější koblihy vyměňte olej na smažení za sádlo či přepuštěné máslo. A pokud hledáte rychlou variantu, zkuste náš recept na tyto tvarohové, které máte hotové během chvilky. Koblihy samozřejmě chutnají nejlépe čerstvé, ale ani druhý den vás rozhodně nezklamou.

Tradiční smažené koblihy s vanilkovým krémem

Na 13 koblížků budete potřebovat:

  • 180 g mléka
  • 20 g čerstvého droždí či pytlík sušeného
  • 480 g hladké mouky
  • 50 g krupicového cukru
  • vajíčko + jeden žloutek navíc
  • 2 lžíce rumu
  • 1/3 lžičky muškátového oříšku
  • půl lžičky soli
  • 65 g másla

Na krém:

  • 450 g mléka
  • lžíci vanilkové pasty, vanilkový lusk či půl lžičky mleté vanilky
  • lžičku vanilkového extraktu
  • 4 žloutky
  • 40 g škrobu
  • 85 g krupicového cukru
  • 60 g másla

Na dokončení:

  • cca 100 g krupicového cukru
  • 1/3 lžičky mleté vanilky
  • asi 500 g řepkového oleje na smažení

Postup

  1. Začněte s přípravou těsta. Mléko lehce ohřejte, poté do něj rozdrobte droždí, přidejte lžíci cukru a mouky, zamíchejte a nechte kvásek vzejít na teplém místě asi 10 minut. Jakmile je kvásek již aktivní, ve velké míse či míse od robotu ho smíchejte se zbylou moukou, cukrem, vajíčkem a žloutkem, rumem, muškátovým oříškem a solí. Těsto nahrubo propojte a nechte odležet 5 minut, aby se mohl rozvinout lepek.
  2. Začněte na nejnižší rychlost pomalu hníst a postupně přidávejte pokrájené změklé máslo. Vypracujte hladké těsto, hněťte ho v robotu asi 10 minut, pokud ho nemáte, musíte těsto hníst ručně ještě delší dobu. Správně uhnětené těsto by mělo být krásně pružné, lesklé, hladké a jen lehce lepkavé. Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout cca hodinu až hodinu a půl, těsto by mělo zdvojnásobit objem.
  3. Mezitím, co těsto kyne, si připravte náplň. Mléko s vanilkou nalijte do kastrůlku a pomalu zahřívejte. Ve vedlejší míse promíchejte žloutky s cukrem a škrobem, pokud je směs až příliš tuhá, přilijte trochu mléka z kastrůlku. Jakmile se na mléce objeví první bublinky, stáhněte ho ihned z plotny a tenkým pramínkem opatrně vlijte ke žloutkům, které při vlévání řádně míchejte metličkou, aby se vysokou teplotou nesrazily.
  4. Hladkou vanilkovou omáčku přelijte přes jemné sítko, které zachytí případné zbytky vajec, zpátky do hrnce a na co možnou nejnižší teplotu za stálého míchání metličkou zahřívejte. Je důležité směs zahřívat opravdu pomalu a neustále míchat, jinak by se vajíčka mohla srazit či škrob udělat hrudky. Přiveďte náplň k varu a opět za stálého míchání ode dna vařte 5 minut, směs se musí opravdu vařit, jinak by zůstala pachuť škrobu. Náplň by během vaření měla zhoustnout do konzistence hustého pudinku.
  5. Odstavte z plotny a do vroucího pudinku vmíchejte na kostky pokrájené máslo. Počkejte, až se rozpustí, a zamíchejte do hladkého krému. Nakonec krém přelijte do mísy a přetáhněte potravinářskou fólií tak, aby se zcela dotýkala povrchu náplně, díky tomu se nevytvoří škraloup. Krém nechte vychladnout na lince a poté přesuňte do lednice ztuhnout minimálně na 2 a půl hodiny.
  6. Jakmile je těsto nakynuté, přesuňte ho opět na linku či válek a lehce prohněťte. Těsto zvažte, mělo by mít cca 850–880 g, a rozdělte ho na dílky o cca 65 g. Připravte si pečicí papír a nastříhejte ho na 13 malých čtverečků o velikosti větší, než budou vytvarované koblížky. Dílek těsta lehce v ruce zpracujte a udělejte pevný měšec. Spoje těsta seštípněte k sobě a kuličku vložte do dlaně. Dlaň obraťte k lince a těsto jemně v dlani koulejte po nepomoučněné pracovní ploše, takže vznikne pravidelný a hladký koblížek. Položte ho na připravený čtvereček z pečicího papíru, díky tomu se nepřilepí k lince a budou se vám dávat lépe do oleje.
  7. Jakmile jsou veškeré koblížky vytvarované, nechte je dalších 45 minut pod utěrkou vykynout. Když jsou nakynuté, můžete rozpálit olej, použijte dostatečné množství, aby koblížky mohly plavat. Ten zahřejte na teplotu 180 °C a můžete začít smažit. Teplotu během smažení neustále měřte, měla by být v rozmezí od 175 °C do maximálně 190 C°. Uchopte koblížek i s pečicím papírem a opatrně ho z papíru vyklopte přímo do oleje. Každý kus smažte 2 minuty z každé strany, poté ho přesuňte na talíř vystlaný ubrousky, abyste z něj odsáli přebytečný olej.
  8. Každý koblížek nechte lehce okapat, poté ho obalte v krupicovém cukru smíchaném s mletou vanilkou. Když jsou všechny koblížky nasmažené, nechte je zcela vychladnout. V každém kusu vytvořte ze strany vařečkou či nožem díru a pomocí cukrářského sáčku je naplňte připraveným ztuhlým vanilkovým krémem.