Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, businessové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže, vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.

Domácí kynuté koblihy jsou bezpochyby skvělá záležitost, ale pokud si vysloveně nepotrpíte na půl den strávený v kuchyni (nebo jimi nechcete rozdávat radost opravdu širokému okolí), jejich přípravu si raději rozmyslete. Ovšem ani s podstatně rychlejšími (byť obdobně poctivými) tvarohovými koblihami si neutrhnete na Masopust ostudu! Jsou vláčné, naplnit je můžete dekadentním množstvím náplně a nejlepší jsou ještě teplé, tak jejich přípravu naplánujte ideálně podle očekávané doby konzumace.

Rychlé tvarohové koblihy bez kynutí

Na 16 malých koblih potřebujete:

  • 250 g tučného nebo jemného tvarohu v kostce (v alobalu)
  • 2 vejce
  • 20 g cukru krupice
  • 200 g polohrubé mouky
  • Špetka soli
  • 1 sáček kypřicího prášku (8 g)
  • 2 lžíce rumu
  • Kůra z jednoho chemicky neošetřeného citronu
  • Řepkový olej, sádlo nebo přepuštěné máslo na smažení
  • Oblíbená čokoládová pomazánka (např. Nutella, Nugeta) nebo jahodový džem
  • Moučkový cukr na posypání

Postup

  1. Tvaroh kupte ten v alobalu – vaničkový je příliš řídký a museli byste ho nechat v utěrce několik hodin vykapat. Smíchejte ho s vejci, cukrem, moukou, solí, kypřicím práškem, rumem a citronovou kůru (strouhejte jen její žlutou část) a vypracujte hladké těsto.
  2. Z těsta pak pomoučenýma rukama tvarujte buď kuličky o velikosti vlašského ořechu, nebo jako já asi 4 cm široké placičky. Placky dělejte maximálně centimetr vysoké – jedině tak se totiž dobře propečou.
  3. V užším vyšším hrnci rozpalte asi 5cm vrstvu oleje, sádla nebo přepuštěného másla (koblihy musejí plavat) a placky do něj po částech vkládejte. Ihned je přiklopte poklicí a smažte dozlatova. Koblihy pečte pozvolna, aby se propekly a nespálily, ale zase v tak horkém tuku, aby se okolo nich tvořily bublinky, a nenasákly příliš tuku.
  4. Poté koblihy otočte a už bez poklice osmažte i z druhé strany. Odkládejte na papírovou utěrku, aby odsála přebytečný tuk.
  5. Když naplníte koblihy ještě horké, vejde se do nich více náplně: nožíkem je z boku nařízněte a pomocí cukrářského (nebo obyčejného pevného) sáčku a úzké zdobicí špičky naplňte lehce zahřátým čokoládovým krémem nebo džemem.
  6. Pocukrujte a podávejte ještě teplé.

Neplněné koblihy: Do těsta vmíchejte hrst rozinek v rumu (naložte je do něj přes noc nebo společně krátce povařte, aby nabobtnaly) a obalujte v cukru smíchaném s mletou skořicí.

Smažení v přepuštěném másle nebo sádle: Chuťově jsou rozhodně lepší koblihy smažené na másle či sádle než na oleji. Po usmažení nalijte máslo nebo sádlo do hrnce s vodou, nechte v chladu zatuhnout a poté tuk seberte, může se tak znovu použít.