skip to main content

Sliduj! Pusťte si Velké vítězství, baseball vám rozproudí krev

Je zima, brzo tma, a navrch pandemie, kdy je lepší zůstat večer doma ve společnosti dobrého filmu nebo seriálu. Každý den vám proto přineseme jeden redakční tip, který vám ušetří hledání na vaší oblíbené streamovací platformě.

Venku je bílo, teplota padá, nejvyšší čas zavzpomínat na léto, tílka, krátké sukně a slunce, před kterým se není kam schovat. V jednom takovém horkém létě se totiž na skoro dvě hodiny ocitnete. A nejenže vám bude teplo, ale až tenhle film skončí, budete mít chuť vzít do ruky pálku, na hlavu si dát kšiltovku a vyrazit pokořit nějaké mety.

O vůli, nadšení a touze vyhrát je film Velké vítězství. V roce 1992 ho natočila režisérka Penny Marshall a k hlavním rolím přesvědčila už tehdy známá jména – herce Toma Hankse, herečku Geenu Davis nebo zpěvačku Madonnu.

Film vrací diváka do roku 1943. V Americe odcházejí muži do války, mezi nimi i řada hráčů baseballových profesionálních týmů. Mnoho menších ligových soutěží bylo uzavřeno a aby stejný osud nepotkal i ty velké, zrodil se nápad – muže v oblíbeném sportu vystřídají ženy.

A tak se sportovní agenti rozjedou po celé zemi a z rodinných farem a od ploten odtrhávají budoucí nadějné hvězdy ženského baseballu. Ne že by jim to nějak vadilo, emancipace byla sice ještě v plenkách, ale už tehdy cítily mladé dívky, že mají na víc než jen dojit krávy a zadělávat na koláče.

Hlavními postavami filmu jsou dvě sestry – vdaná Dottie, jejíž manžel je na frontě, a mladší Kit, která se marně snaží vystoupit z jejího stínu. Ostatně právě jejich vztah dostane v průběhu příběhu nejvíce zabrat. Pozadu nezůstávají ale ani další ženské postavy, z nichž každá vnáší do příběhu svůj díl smutku, radosti, vtipu, ale i tragédie.

Reklama

I když výkony hereček jsou obdivuhodné, ostatně Geena Davis si za svou roli Dottie vysloužila nominaci na Zlatý Globus, přece jen je na mnoha místech zastíní jeden z mála mužů, kteří se ve filmu vyskytnou.

Skvělý Tom Hanks jako by se pro postavu bývalého profesionálního hráče baseballu Jimmyho Dugana narodil. Roli hvězdy, která musela kvůli zranění vzdát svou skvěle rozjetou kariéru a smutek utápí v alkoholu, mu bez pochyb věříte. A máte na něj při jedné z jeho mnoha kocovin chuť zakřičet, ať už sakra vyndá hlavu ze záchodu a podívá se, jak šikovné hráčky má.

Velké vítězství není žádná intelektuální podívaná. Je to ale přesně ten typ filmu, u kterého se dobře bavíte a od kterého se vám nebude chtít odejít. A možná i nějaká ta slza na konci ukápne.

To vše podbarvené skvělou hudbou Hanse Zimmera (složil mimo jiné hudbu i k snímku Duna nebo bondovce Není čas zemřít, pozn.red.) a kouzlem amerických čtyřicátých let. A mimochodem, až někdy uslyšíte píseň This Used To Be My Playground, tak tu pro film napsala zpěvačka Madonna a zazní během závěrečných titulků.