Ceny elektrické energie, zemního plynu a tepla domácnostem na Slovensku v příštím roce nestoupnou, řekla 6. prosince ministryně hospodářství Denisa Saková. Podnikům se nezvýší distribuční poplatky, které jsou součástí celkového účtu za energie. Na udržení cen stát vyčlení kompenzace v objemu 1,25 miliardy eur (30,5 miliardy korun).
Už předchozí slovenská vláda zavedla kompenzace vysokých cen energií a dohodla se na dodávkách levného proudu od největšího výrobce elektřiny v zemi. To vedlo k tomu, že rodinám na Slovensku letos například zdražily elektřina či plyn výrazně méně, než by tomu bylo v případě plného promítnutí vývoje cen na burzách.
Slovenský energetický regulační úřad ÚRSO letos varoval, že pokud vláda znovu nezavede opatření, rodinám energie v příštím roce prudce zdraží. Jejich tržní ceny jsou totiž i nadále nad dosavadním cenovým stropem na Slovensku.
„Ceny za elektrickou energii, za plyn a za teplo, co se týče domácností a vybraných zranitelných subjektů, se nezmění. Nikdo na faktuře neuvidí nárůst cen,“ uvedla Saková.
Výdaje za energie mají spolu s potravinami dohromady hlavní podíl na výdajích slovenských domácností.
Distribuční poplatky budou podle ministryně zmrazeny také pro podnikatelský sektor, a to jak u elektřiny, byť by jinak stouply o dvacet procent, tak u plynu. U něj by za běžných okolností vzrostly o šest procent.
Zachování regulovaných cen či poplatků bude muset opět kompenzovat stát, a to v době nedobrého stavu veřejných financí. Pro letošek bývalá vláda vyčlenila na tlumení růstu cen energií a na částečné kompenzace pro podniky 3,5 miliardy eur (osmdesát pět miliard korun).
ÚRSO podobně jako loni už vydal několik rozhodnutí ohledně cen energií na příští rok, což by znamenalo jejich zdražení. Tato rozhodnutí ale v platnost nevstoupí, protože vláda využije možnost regulace cen. Nový slovenský premiér Robert Fico za zmíněná rozhodnutí ÚRSO kritizoval jeho šéfa Andreje Jurise, jehož pak vláda v pondělí z čela tohoto úřadu odvolala.
ÚRSO a vláda na Slovensku regulují pro rodiny a jiné skupiny takzvaných zranitelných odběratelů nejen distribuční a další poplatky za energie, ale i samotnou cenu komodity.
V Česku Energetický regulační úřad rozhodl, že v příštím roce domácnostem regulovaná část ceny elektřiny meziročně stoupne o 65,7 procenta, u plynu pak bude vyšší o 38,8 procenta. Podle ERÚ nárůst regulované části v konečných cenách vyváží letošní pokles obchodní složky od dodavatelů.
Výraznější růst nákladů za energie v Česku očekávají firmy a podnikatelé, kterým regulovaná část elektřiny na hladině vysokého napětí stoupne meziročně o 105,5 procenta, na velmi vysokém napětí pak o 190,9 procenta. U plynu se regulované ceny velkoodběratelům zvýší meziročně o 41,8 procenta.