Nečekaně brzy, ale totálně naplno. Ještě před víkendem podniky sítě Together, kam spadají například pražské restaurace Bruxx, Sia nebo Vinohradský parlament, počítaly s tím, že až do poloviny června pojedou v „režimu zahrádka“. Pátek to změnil.

Stačilo jedno vystoupení ministra zdravotnictví a víkend tisíců lidí byl rázem úplně jiný. Platilo to i pro zaměstnance sítě Together, včetně jejího spolumajitele Davida Petříka, který se s příchodem nového týdne konečně dočkal návratu zákazníků takzvaně pod střechu.

„Rezervace začaly nabíhat hned od pátku, ale nemůžeme říct, že bychom aktuálně měli všude plno. To se neděje,“ popsal podnikatel Forbesu aktuální situaci. Překotný útok na oprášené židle v hospodách a restauracích tak prozatím nenastal.

Podle Petříka na to může mít vliv fakt, že rozvolnění se odehrává už několik týdnů. Oproti stavu před rokem má ze současné situace jiný pocit.

„Když se otevřelo loni, první tři dny bylo všude plno. Teď už část lidí alespoň na zahrádku zašla, dalším se do hospody zatím nechce kvůli tomu, že nemají čerstvě udělaný test. Bariér může být několik,“ uvažuje.

Z pohledu zaměstnanců uplynulý víkend na pohodu nebyl. Podniky skupiny Together byly totiž nachystané na to, že naplno se bude otvírat až 14. června, jak původně avizovala vláda. Management proto rychle zpátky do práce sháněl zaměstnance, bylo potřeba provést generální úklid, naplánovat směny a začít vařit

„Před rokem a půl bychom se hroutili, ale už jsme si asi zvykli na to, jak neočekávatelně nás vláda o důležitých věcech informuje. Proto nás to teď vlastně ani nijak extrémně nešokovalo,“ připouští David Petřík, který ve svých podnicích přinejmenším dva měsíce žádné velké změny neplánuje.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

„Momentálně budeme pracovat hlavně na tom, aby zákazník viděl, že kvalita je u nás na stejně vysoké úrovni jako před příchodem koronaviru. To je náš nejbližší cíl. Teď není čas na inovace,“ vysvětluje David Petřík.

K ruce má většinu lidí, kteří v Together pracovali ještě před covidem. Není jich ale dost. Stejně jako jinde část personálu odešla dělat něco jiného a zpátky už se všichni nehrnou. „Můj osobní názor je, že většina lidí se do gastronomie vrátí. Nejspíš to ale bude až po létě,“ odhaduje David Petřík.

Podnikateli, který ještě jako zaměstnanec pivovaru Staropramen v minulosti rozjížděl síť restaurací Potrefená husa, dělá starosti ještě jeden fakt spojený se zaměstnanci: jejich ochota naskočit do plného zápřahu. I na tom totiž bude zásadně záležet, jak rychle se podniky vrátí do původní kondice.

„Platí to pro nás, ale i obecně. Posledního půl roku se skoro nepracovalo a pro některé ten návrat může být hodně těžký,“ přemítá Petřík.

Návrat do původních kolejí může podle něj celému gastrosegmentu trvat klidně až rok a půl. I podnik, který fungoval řadu let, může být v situaci podobné úplnému začátku.

Petřík také očekává zvýšení cen. V Together sice plošné zdražování přes léto neplánují, ale během podzimu už se mu zřejmě nevyhnou ani tady. O kolik?

„Tak jednoduše se to nedá říct. Za nás vidím, že je potřeba zvýšit cenu v rámci denní nabídky jídel. Například ve Vinohradském parlamentu se pohybujeme od 119 do 149 korun. S ohledem na kvalitu jídla i servisu si u denní nabídky umím představit pětiprocentní navýšení,“ říká.

Vydání Forbesu Ovládni AI!

A podobné to bude i s pivem, kolem kterého se množí debaty připravující pražské zákazníky na cenu 60 korun za půllitr plzeňské dvanáctky.

„U nás v Parlamentu zatím stojí 52 korun, ale i tady očekávám, že cena poroste. Už jen proto, že zdražovat nejspíš budou i samotné pivovary,“ odhaduje Petřík.